Podušičkový, nemotorný a nezrozumiteľný rozbeh domácej vnútornej politiky.
Nejaký paradox. Spory v koalícii o posty a programová zhoda v opozícii, dokonca aj keď zle ukrývaná, ale už aj medzi Progresívnym Slovenskom a KDH. Slovenská národná strana sa aspoň v podobe povolebného poslaneckého klubu rozpadla. Na Slovensku je asi naozaj všetko možné.
Iba máloktorá krajina na svete sa môže „pochváliť“ tým, že jeden z jej bývalých prezidentov je právoplatne odsúdený za daňový podvod. Stalo sa na Slovensku a odsúdeným je exprezident Andrej Kiska ‒ „Dobrý anjel“. Iba pripomeňme, že Ústavou Slovenskej republiky sa v slávnostnej prísahe zvolený prezident okrem iného zaväzuje „zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony“.
Odchod „huliakovcov“ z Národnej koalície z klubu SNS ani priveľmi neprekvapil. Ten sa dal očakávať prakticky od momentu, keď bývalá progresívna prezidentka Z. Čaputová neprijala Huliakovu nomináciu na ministra životného prostredia a súhlasila s ministrom T. Tarabom. Akurát ako plynul čas, pridávalo sa stále viac do seba zapadajúcich súvislostí. A tie vyústili až do hlasovacej obštrukcie, v ktorej huliakovci jasne ukázali, aký malý krok už len stačí k pádu parlamentnej väčšiny vďaka rozhádanej národnej časti koalície ale aj nezmyselným osobným ambíciám. Najvyšší čas, aby sa vo vládnej koalícii spamätali všetky koaličné subjekty a začali spolupracovať.
■ SĽUBUJÚ KOMPENZÁCIE
Teda vládne kompenzácie odkázaným vrstvám spoločnosti za drahší plyn v roku 2025. Alebo všetkým, lebo nateraz nie je jasné, či sa kompenzácie budú poskytovať plošne, alebo iba vybraným skupinám. Ministerka Saková už niekoľko týždňov avizuje, že už čoskoro sa dozvieme, ako to bude vyzerať, ale fakt je, že takmer týždeň bola súčasťou vládnej delegácie v Číne. A medzitým rastie účet za spotrebiteľský kôš, najmä pre ceny masla a najnovšie aj vajec, lebo vraj vtáčia chrípka. Inflačné zvýšenie dôchodkov od januára bude na úrovni 2,1 desatiny percenta, teda akosi „nič moc“. A to ešte progresívci hovoria o vysokých dôchodkoch a zbytočnom trinástom dôchodku.
■ BUDE AJ AMNESTIA!
Nie, nie taká, ktorá by pomohla Kiskovi, má byť, vraj ešte do konca roka, takzvaná covidová amnestia. Tu sa pristavíme dlhšie. Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo zaplatila za pobyt v štátnych karanténnych zariadeniach, sa môže domáhať odškodnenia. Vyplýva to z návrhu zákona o odškodňovaní fyzických osôb v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý schválila vláda. Kabinet tiež schválil uznesenie o udelení amnestie vo veciach priestupkov spáchaných v súvislosti s protipandemickými opatreniami.
■ POZRIME SA PODROBNEJŠIE
Opatrenie sa vzťahuje na obdobie od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023, pričom oprávnená osoba môže požiadať o preplatenie sumy predstavujúcej pokutu, respektíve jej časti. „Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ uvádza sa v materiáli, ktorý predložil na rokovanie kabinetu predseda vlády Robert Fico. O kompenzáciu bude možné požiadať len do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti novely zákona. V prípade opodstatnenosti žiadosti a splnenia všetkých formálnych náležitostí vyplatí odškodnenie Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo obec. „Výška odškodnenia predstavuje sumu zaplatenej pokuty alebo nákladov za stravovanie spojených s umiestnením fyzických osôb v určených karanténnych zariadeniach spolu s prípadnými trovami následného vykonávacieho konania, ak takéto konanie prebehlo,“ spresňuje sa v predloženom materiáli.
■ LERKÁRSKA ZAŤATOSŤ
Lekárske odbory zas vedú vojnu proti štátu a najmä proti jeho občanom. Práve čítam mail od dôchodcu po operácii očí, ktorý má raz za mesiac chodiť na kontrolu, ale „jeho“ lekár odišiel a najbližšie má šancu dostať sa na odborné vyšetrenie možno v marci 2025. Alebo iný občan prišiel o svojho urológa, dlhoročného, lebo ten odišiel ešte za Ódorovej vlády po zrušení nemocnice k „súkromníkom“ a tam sa platí vstupný poplatok päťsto eur. Ďakujeme! Znepokojená (eufemizmus) už je aj Slovenská lekárska komora, ktorá síce nie je priamym účastníkom rokovaní medzi Lekárskym odborovým združením a Ministerstvom zdravotníctva SR, je však presvedčená, že bez ďalších rokovaní sa situácia nezlepší. „Stojíme nielen na strane všetkých lekárov, nemocničných, ambulantných, ale aj pacientov, ktorí si zaslúžia kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť, a nie neistotu a obavy, čo bude v januári nasledovať,“ vyhlásila Slovenská lekárska komora.
■ NESPOKOJNÉ ŠKOLSTVO
Ozvali sa aj školskí odborári. Tí poslali vedúcim predstaviteľom SR list. Chcú rokovať o súčasnej situácii v školstve a o zvýšení finančných prostriedkov pre tento sektor. Ak nedosiahnu uspokojivý spôsob riešenia, ani oni nevylučujú protesty. Za krajné riešenie považujú štrajk. Povedal to predseda Odborového zväzu školstva Pavel Ondek s tým, že odpovede na listy zatiaľ (ku dňu vzniku textu) nedostali. „V liste sme opísali súčasnú situáciu, ktorá v školstve je, v akej situácii sa nachádza, že potrebuje každoročné financovanie nielen na platy zamestnancov, ale vôbec na modernizáciu,“ priblížil Pavel Ondek. Zároveň zdôraznil, že v programovom vyhlásení vlády je prijatá priorita, ktorá hovorí o každoročnom navýšení platov v školstve.
Ivan BROŽÍK