Opozičné desatoro je nateraz na ľade

Komunálne voľby rozhýbali aj doteraz málo viditeľných zákonodarcov. Vládny Smer-SD vyradil z programu tridsiatej siedmej schôdze NR SR desať opozičných návrhov zákonov, zväčša ústavných. Tvrdí, že sú súčasťou kampane pred novembrovými komunálnymi voľbami. O vyradenie návrhov požiadala šéfka klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Navrhuje, aby sa o návrhoch rokovalo až po komunálnych voľbách. Opozícia hovorí o pošliapavaní demokracie a porušovaní ústavného práva poslanca navrhovať zákony.

Parlamentná opozícia stiahla všetky svoje návrhy zákonov z tejto schôdze, ide spolu o tri desiatky návrhov. Reagovala tak na minulotýždňové vyradenie desiatich jej návrhov. Opozícia zatiaľ nenavrhuje odvolanie predsedu parlamentu Pavla Pašku, diskutuje o tom. Rozhodla sa tiež nechodiť na hlasovania. Konanie vládnej strany odsudzuje, hovorí o možnom návrate k totalite a chce sa obrátiť na Ústavný súd SR. Podľa nej totiž došlo k porušeniu ústavných práv poslancov.

■ VOĽBY AKTIVIZUJÚ

„Podľa ústavy poslanci, výbory a vláda majú právo zákonodarnej iniciatívy. Je s tým spätá povinnosť Národnej rady SR prerokovať predložené návrhy, nie ich schváliť, ale prerokovať,“ vyhlásil Daniel Lipšic (nezaradený). Práve on plánuje iniciovať podanie na Ústavný súd SR, aby ten zreteľne povedal, či vládny Smer-SD konal v súlade s ústavou. Podľa Daniela Lipšica je vyradenie opozičných návrhov „jednoznačne protiústavné“. Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo označil konanie vládnych poslancov za „hrubé porušenie demokracie“. Pripomenul, že opozícia sa niekoľkokrát pokúšala vrátiť vyradené body do programu, ale Smer-SD bol proti. Ako dôvod vyradenia uvádzali sociálni demokrati to, že sa blížia komunálne voľby a tieto návrhy podľa nich mali slúžiť na predvolebnú kampaň. Pavol Frešo tvrdí, že „opakované hlasovania, v ktorých vládna väčšina hlasuje stále za, to už nie je demokracia, to už je komunizmus...“. Podobný názor má aj líder OĽaNO Igor Matovič. „Smer tu predviedol totalitu na parlamentnej pôde,“ zdôraznil.

■ NERIEŠIA TO

Vzniknutú situáciu v parlamente vládna strana navonok (v čase uzávierky SNN) nijako nerieši. Agentúry však informovali o tom, že viacerí poslanci NR SR za Smer-SD kritizujú postup predsedu parlamentu Pavla Pašku a predsedníčky poslaneckého klubu strany Jany Laššákovej vyradiť z rokovania parlamentu desať opozičných návrhov. Poslanci však svoje mená zverejniť nechcú. Podľa viacerých dali Pavol Paška s Janou Laššákovou opozícii zbytočne dôvod na kritiku Smeru-SD a jej predstaviteľov. Podľa nich NR SR mala rokovať o všetkých bodoch, ak by zasadnutie bolo dlhé, malo sa pristúpiť k presunu zákonov na októbrovú schôdzu zákonodarného zboru.

(ib)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.