Pilíš volá Slovákov na spoločný chodník 

thumbnail

Marta DEMJÉNOVÁ,  predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch. Vrch Pilíš sa vypína nad slovenskou dedinkou Mlynky v Maďarsku. Tento rok sa tu pričinením miestnej samosprávy, vedenej Martou DÉMJENOVOU, Združením a regionálnym a kultúrnym strediskom pilíšskych Slovákov uskutočnil už VII. ročník podujatia Spoločnými chodníkmi v znamení prehlbovania priateľstva.

  • Stáli ste aj pri zrode tohto výstupu od jeho prvého ročníka? Čo ste od organizovania tohto podujatia očakávali, prečo vzniklo?

Prvý výstup na Pilíš sme usporiadali z iniciatívy slovenského veľvyslanca v Budapešti Juraja Migaša. Výstup sme nazvali Spoločnými chodníkmi. Cieľom podujatia bolo nielen vzdať poctu pamiatke našich predkov, ale i poukázať na to, že my všetci, ktorí žijeme tu v Karpatskej kotline, aj Slováci, aj Maďari, patríme spolu, veď chodíme spoločnými chodníkmi. Musíme hľadať veci, ktoré nás spájajú, a nie rozdeľujú. Na turistiku chodia spolu Slováci a Maďari z okolia Pilíša, prichádzajú aj ľudia zo Slovenska. Odvtedy všetci chodíme po týchto spoločných chodníkoch.

  • Výstup na Pilíš sa stal veľmi atraktívnym a dobre známym podujatím aj medzi Slovákmi žijúcimi vo svojej domovine. Čo toto podujatie pre jeho účastníkov ponúka? Ako je organizované?

Výstup na Pilíš je čoraz populárnejší nielen v kruhu Pilíšanov, ale aj na Slovensku. Každý rok sa na ňom zúčastňuje viac turistov. Aj v tomto roku prišla zo Slovenska stovka návštevníkov. Účastníkom ponúkame najmä dobrú náladu, pekné zážitky z krásnej túry, pocit spolupatričnosti a prekrásny výhľad  z novej rozhľadne na vrchole Pilíša.

  • Aký bol z vášho pohľadu tohtoročný výstup?

Pešia túra sa uskutočnila v nedeľu 17. mája  a prišiel na ňu každý, kto chcel niečo spraviť pre svoje zdravie, pre slovensko-maďarské priateľstvo, kto má rád slovenské pesničky, rád sa zabáva a chce zažiť niečo nezabudnuteľné. Po nedeľnej bohoslužbe sa všetci účastníci vybrali od Strediska pilíšskych Slovákov v Mlynkoch na zhromaždisko na Santove pri kaštieli Orosdy, odkiaľ potom po krátkom kultúrnom programe začali svoju túru. Počasie vcelku prialo, v cieli bol pripravený piknik s opekaním slaninky a ďalším občerstvením.

  • Po siedmich ročníkoch podujatia už môžete hodnotiť – aké sú vaše doterajšie skúsenosti, kto k vám do Mlynkov zavítal? Prichádzajú aj matičiari?

Na výstupe sa zúčastňujú najmä tu usadení Slováci z okolia Pilíša. Počas uplynulých rokov sa na túre zúčastnili veľvyslanci SR v Budapešti, predseda Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí, zástupcovia viacerých slovenských organizácií a matičiari najmä zo Štúrova a z našich ďalších družobných obcí, ale aj z iných miest. Toho roku k nám trebárs prišli aj matičiari zo Sučian a z iných miest.

  • Svoju slovenskosť Mlynky udržiavajú aj počas roka. Na čo ste pyšní a naopak, kde by ste ešte svoje úsilie chceli zintenzívniť?

V Mlynkoch máme slovenskú národnostnú škôlku a základnú školu. Máme viac kultúrnych spolkov a iných organizácií, cieľom ktorých je pestovanie slovenskej národnostnej kultúry a zachovávanie jazykového a kultúrneho dedičstva našich predkov.  Popri spomínanom výstupe pripravujeme aj iné tradičné slovenské  podujatia. V polovici februára tohto roku to boli oslavy Cyrila a Metoda, fašiangy sa u nás končia Šiškovým  festivalom, stále si pripomíname výročie založenia našej obce, slovenský kultúrny program základnej školy aj slovenské Vianoce. Veľmi dobré vzťahy udržiavame s matičiarmi v Štúrove a bratskými obcami na Slovensku – Blatné, Mlynky Dedinky a Partizánske. V roku 2016 sa na spoločný chodník k Pilíšu vyberieme 6. februára a bude to zimný výstup na Pilíš.

Zhovárala sa Zuzana PAVELCOVÁ ‒ Foto: archív SNNPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.