Prezidentom je Peter Pellegrini

thumbnail

Nesmieme ho v tom však nechať samého. Faktografiu už poznáte ‒ oficiálnym víťazom prezidentských volieb je Peter Pellegrini. Novozvolený prezident SR by sa mal ujať prezidentského úradu 15. júna. Na ten deň je naplánovaná jeho inaugurácia. Dovtedy by sa malo rozhodnúť o tom, kto ho nahradí na poste šéfa parlamentu aj koaličného Hlasu ‒ SD. Podľa slov budúceho prezidenta by to mal byť niekto z dvojice jeho najbližších spolupracovníkov ‒ D. Saková alebo R. Raši. Peter Pellegrini získal v druhom kole prezidentských volieb 53,12 percenta (1 409 255) hlasov a Ivan Korčok získal 46,87 percenta (1 243 709) hlasov. Rozdiel medzi oboma kandidátmi teda bol 165 546 hlasov na prospech víťaza.  A nie tesný, ako sa hovorilo, a dokonca tesný mal byť na prospech kandidáta Korčoka. Peter Pellegrini zvíťazil vo všetkých krajoch Slovenska s výnimkou Bratislavského. K víťazstvu mu pomohla na juhu podpora voličov maďarskej národnostnej menšiny, na tradične konzervatívnom severe zas nedôvera voličov v KDH a jeho koketovanie s progresívnym liberalizmom. Napokon, pre víťaza sa rozhodli  aj mnohí voliči Štefana Harabina a zrejme aj Jána Kubiša.

■ NEPRIŠLA DO ŠTÁBU

Prezidentka Zuzana Čaputová neváhala prekvapiť novozvoleného prezidenta Českej republiky Pavla priamo v jeho volebnom štábe v Prahe, no do volebného štábu v Bratislave iba oficiálne telefonovala. Ocenila vysokú volebnú účasť. Za dôležité považuje, aby nový prezident od momentu zvolenia pôsobil tak, aby sa nijaká časť spoločnosti necítila porazená. Tým narážala na zúfalstvo v progresívnom tábore, ktoré dal najavo aj porazený kandidát Korčok v urazenom a zlostnom prejave k voličom.

■ VÝHRA KOALÍCIE

Po septembrových parlamentných voľbách tak vládna koalícia vyhrala aj tie prezidentské. Do hetriku chýba už „iba“ jej víťazstvo vo voľbách poslancov Slovenskej republiky do Európskeho parlamentu. Opozícia už svoje voličské tábory masívne mobilizuje, koalícia má v tomto sklz. Premiér a predseda koaličného Smeru ‒ SD Robert Fico zablahoželal Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu. Verí v stabilitu vládnej koalície, aktuálna koalícia je podľa neho predurčená vládnuť do roka 2027. Tých, ktorí podľa neho hovorili pred prezidentskými voľbami o „referende“ o vláde, vyzval, aby napísali, že referendum dopadlo dobre a väčšina ľudí si želá pokračovanie aktuálneho štýlu vládnutia. Lídrovi koaličného Hlasu ‒ SD gratulovala k volebnému úspechu aj koaličná SNS.

■ ZÚFALSTVO OPOZÍCIE

Predsedovi opozičného parlamentného hnutia Progresívne Slovensko Michalovi Šimečkovi bolo ľúto, že Korčokovi to nevyšlo. Bol by podľa neho dobrý prezident. Chcel by veriť, „že Pellegrini bude lepším prezidentom, ako je predsedom parlamentu“. Predseda opozičného KDH Milan Majerský verí, „že Pellegrini splní svoje sľuby a urobí všetko pre to, aby ľudí na Slovensku spájal, a nie rozdeľoval“. Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling zagratuloval Pellegrinimu k víťazstvu, aj keď si myslí, „že Korčok by bol skvelým prezidentom“.

Zvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu zanikol mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Skončilo sa aj jeho pôsobenie na poste predsedu NR SR, výkonom právomocí v tejto funkcii poveril podpredsedu NR SR Petra Žigu (Hlas ‒ SD). „Dnes je ešte ťažké hovoriť, kedy bude voľba zaradená do programu a na ktorej schôdzi a kedy sa nakoniec nájde jednota v koalícii, aby sa voľba predsedu mohla uskutočniť,“ povedal o voľbe svojho nástupcu. Pritom nekonkretizoval ani meno nového poslanca, ktorý nastúpi po jeho odchode z parlamentu.

■ SNS ŽIADA ZMENY

Slovenská národná strana je pripravená rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcnosti, pretože sa zásadne mení politická mapa. Predseda strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko to povedal v súvislosti s výhrou lídra koaličného Hlasu ‒ SD Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. „Pre mňa ako predsedu SNS a predsedu poslaneckého klubu je dôležité, že tieto voľby ukázali, že naša politika má podporu verejnosti,“ vyhlásil Andrej Danko. Verí, že v koalícii začnú schvaľovať zákony, plniť predvolebné sľuby a zmenia rokovací poriadok.

ROKOVANIE KOALÍCIE

Prebral sa však „iba“  postup počas najbližšej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa mala začať 16. apríla. „Na programe koaličnej rady bola koordinácia postupu koaličných strán počas schôdze NR SR. Koaličné strany sa dohodli na všetkom,“ informovali stroho z úradu vlády. Viac už skôr naznačil samotný Peter Pellegrini. Zatiaľ nevedel povedať, kedy sa bude nový predseda NR SR voliť. Záleží to podľa neho na dohode v koalícii. „Dnes je ešte ťažké hovoriť, kedy bude voľba zaradená do programu a ktorej schôdze a kedy sa nakoniec nájde jednota v koalícii, aby sa voľba predsedu mohla uskutočniť,“ hovoril Peter Pellegrini po volebnom víkende.

■ VÝZVA NA ZJEDNOTENIE

Novozvolený prezident Peter Pellegrini vyzýva na vykročenie k ceste zjednoteného Slovenska. Politické vášne a rozdeľovanie spoločnosti totiž podľa neho dostali po voľbách nové a nebezpečné rozmery. Vyjadril tiež ľútosť nad verejnými prejavmi nenávisti k ľuďom, ktorí mu prejavili svoju dôveru. „Žijeme náročné časy, ktoré vieme zvládnuť len ako jedno súdržné spoločenstvo. Rozumiem, že je to obrovská výzva a cesta k zjednotenému Slovensku bude naozaj ťažká. No o to dôležitejšie je, aby sme práve na túto cestu čím skôr spoločne vykročili,“ zdôraznil. „Skúška z demokracie spočíva aj v tom, či sme schopní prijať rozhodnutie väčšiny, zmieriť sa s tým, že mohlo byť iné ako naše osobné, a rešpektovať ho nie z úcty k víťaznej politickej strane či kandidátovi, ale z úcty k svojim spoluobčanom a demokracii,“ pripomenul Peter Pellegrini.

Na záver už len povzdych z tábora (aj mediálneho) progresívno-liberálnych priaznivcov Ivana Korčoka v ťažko pochopiteľnom citáte: „Poďme spoločne hľadať novú podobu vlastenectva. Takú, čo vyhovuje nám.“ V tej „myšlienke“ je naozaj skryté všetko „progresívne“.

Štefan ZLATOŠ ‒ Kresba: Ľubomír KOTRHA

Viac v glose Ľudovíta ŠTEVKA tu: Zákopová vojnaPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.