Mimovládne organizácie inscenovali prevraty
Súčasný opozičný líder Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska ešte ako študent politológie a medzinárodných vzťahov publikoval článok Šírenie a mobilizácia občianskej spoločnosti vo farebných revolúciách. Vydal ho vo februári 2009 vedecký časopis Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, ktorej činnosť dodnes financuje americký miliardár George Soros. Pod tlakom súčasného maďarského premiéra Viktora Orbána (Fidesz) v roku 2020 presunula svoju činnosť do Viedne.
Ako prvý poukázal na tento kontroverzný článok politik Ľuboš Blaha (Smer − SSD). Michal Šimečka ako vtedajší študent Oxfordskej univerzity v ňom v úvode píše, že po roku 1989 bola úroveň občianskej spoločnosti najmä v postkomunistických štátoch na nízkej úrovni. Preto sa západní donori snažili prostredníctvom rozsiahlej podpory miestnych „spriaznených“ organizácií zvýšiť jej povedomie v rámci širšej spoločnosti.
- FAREBNÉ REVOLÚCIE
Na Ukrajine a v Gruzínsku podľa jeho názoru politicky bezvýznamné takzvané „farebné revolúcie“ zaznamenali vzostup organizácií občianskej spoločnosti na čele ľudovej mobilizácie, ktoré nakoniec zvrhli skorumpovaných politikov a nekompetentné režimy. Ako píše predseda Progresívneho Slovenska, rôzne mládežnícke hnutia a koalície mimovládnych organizácií a aktivistov občianskej spoločnosti spoločne zinscenovali kampane, ktoré zosmiešňovali prorežimných kandidátov a mobilizovali podporovateľov opozície pred voľbami. Podľa jeho presvedčenia zohrali významnú úlohu pri odhaľovaní volebných podvodov a zároveň riadili tisíce nahnevaných voličov, ktorí vyšli do ulíc. Či však došlo k skutočným volebným podvodom zo strany „nedemokratických“ a „nelegitímnych“ režimov, je však už iná otázka. Čo však naozaj môžeme potvrdiť, je objektívny fakt, že priaznivci otvorenej spoločnosti dodnes chcú vo všetkých „nedemokratických“ štátoch inštalovať liberálnu demokraciu. Čo však vieme, je objektívny fakt, že na Ukrajine a v Gruzínsku po takzvaných farebných revolúciách nastal postupný chaos a anarchia. V oboch prípadoch „prozápadné“ vlády svojimi kontroverznými politickými rozhodnutiami vyprovokovali Ruskú federáciu k uskutočneniu odvetných krokov. Týmto spôsobom nechceme v žiadnom prípade schvaľovať porušovanie medzinárodného práva zo strany ruských predstaviteľov. Treba však upozorniť na objektívny fakt, že žiadna z takzvaných farebných revolúcií v oboch spomínaných štátoch nepriniesla ich obyvateľom nič dobré. Namiesto sľubovaného blahobytu museli pre vojenské konflikty opustiť svoje domovy.
- POLITICKÝ PUČ
Vráťme sa však naspäť k štúdii Michala Šimečku. V nej sa okrem iného môžeme dočítať, ako dve vedúce mládežnícke hnutia Kmara v Gruzínsku a Pora na Ukrajine mali byť podľa jeho slov silne inšpirované srbským hnutím Otpor, ktoré pomohlo v roku 2000 zvrhnúť srbského prezidenta Slobodana Miloševića. Píše tiež, že veteráni Otporu osobne trénovali gruzínskych a ukrajinských aktivistov v rôznych technikách nenásilného odporu, pričom sa sami aktívne podieľali pri zakladaní ich hnutí. V tomto smere uvádza veľmi dôležitý fakt vo veci učenia sa na predchádzajúcich úspešných príkladoch. V jednej z poznámok pod čiarou sa môžeme dočítať veľmi kontroverznú skutočnosť. Michal Šimečka v nej smelo píše, ako západná finančná pomoc bola pre miestne organizácie občianskej spoločnosti ďalším faktorom rozhodujúcim pre úspech v rámci ľudových mobilizácií v Gruzínsku a na Ukrajine. Podľa jeho názoru bez externého financovania by žiadne z hnutí nemohlo udržať svoju celonárodnú kampaň. Bez akejkoľvek hanby hovorí, že západná pomoc pre oba štáty bola inšpirovaná slovenským a srbským príkladom. Michal Šimečka ako opozičný podpredseda Národnej rady SR čelil odvolaniu nie z dôvodu jeho opozičnej práce. Okrem kontroverzného prideľovania státisícových štátnych dotácií, odkedy sa stal aktívnym politikom v Európskom parlamente, čo je v absolútnom konflikte záujmov, nerešpektoval ani výsledok demokratických parlamentných volieb. Ako z kopiráka používal tie isté pseudoargumenty ako rôzni „demokratickí“ lídri v Gruzínsku a na Ukrajine.
- PODĽA PRÍRUČKY
Na základe presnej príručky systematicky manipuloval s časťou slovenskej verejnosti. Bohužiaľ úspešne. Neustále klamal o tom, ako Slovensko pod vedením Roberta Fica unesie demokraciu a právny štát. Slovenskú verejnosť sa snažil zavádzať aj v tom, že ho aj vyvedie z Európskej únie a NATO. Nič však nebola pravda. Aby toho nebolo málo, so svojimi kolegami dodnes žalujú na Slovenskú republiku na pôde Európskej únie. Veľká časť jej politického vedenia je z rovnakého politického a ideologického tábora ako Progresívne Slovensko.
Juraj DOMIN – FOTO: TASR/Jaroslav Novák
Pokračovanie v budúcom čísle