Progresívne vedenie Bratislavy kapitulovalo pred národným hnutím

thumbnail

Na Devíne opäť viali slovenské vlajky. Počas predĺženého víkendu siedmeho mája sa podarilo dosiahnuť víťazstvo nielen v ideovom spore Matice slovenskej s Magistrátom mesta Bratislavy, ale aj morálne víťazstvo nad ľuďmi, ktorých pozície sú vyslovene protinárodné a protislovenské. Na hrade Devín opäť viali desiatky slovenských zástav. Matica slovenská si chcela 25. apríla ‒ tak ako každý rok – komorne pripomenúť vlasteneckú vychádzku štúrovcov na hrad Devín z 24. apríla 1836. Tento deň štúrovci slávnostne prisahali vernosť národu a dali si symbolicky slovanské mená. Matičiari na čele so správcom Marošom Smolcom, podpredsedami MS, evanjelickým farárom zo Zvolenskej Slatiny a jedenástimi evanjelickými študentmi boli šokovaní, keď ich správca hradu donútil sňať z drevených žrdí slovenskú štátnu, evanjelickú a matičnú zástavu. V roku 2023 však vydalo múzeum mesta nariadenie zákazu tyčí/žrdí, ktoré by teda podľa oficiálneho stanoviska múzea mohli potenciálne ohroziť návštevníkov hradu či majetok hradu. Toto absurdné nariadenie spôsobilo, že počas tohoročného výstupu na Devín matičiarom povolili vlajky iba bez žrdí, pričom vlajka bez žrde neplní svoju heraldickú funkciu. Celé video z incidentu získalo vyše 167-tisíc zhliadnutí a Matica slovenská stovky podporujúcich odkazov na sociálnych sieťach. O incidente sme podrobne informovali aj v predchádzajúcich SNN 9.

VLAJKOVÝ POCHOD

Preto na siedmeho mája zorganizoval Miroslav Vetrík zo spoločnosti Korunovačná Bratislava protest proti tomuto nezmyselnému nariadeniu, ako aj výzvu na podporu osadenia stožiara so slovenskou štátnou vlajkou na Devínskom brale, o čo sa Matica usiluje už dlhodobo. Na proteste sa zišlo asi tristo účastníkov s rôznymi zástavami. Samozrejme, dominovala slovenská štátna vlajka.  Primátor Matúš Vallo chcel najskôr podujatie zakázať. Organizátorom povedal: „Nikto z nás nemá záujem vyhrocovať už beztak napätú situáciu v spoločnosti. K slovenskej vlajke sa hrdo hlásime a nikomu nebránime vziať si ju ani na hrad Devín. Demonštrovať svoj vzťah k vlasti, tradíciám, histórii a k jej pamiatkam sa však dá aj pri rešpektovaní pravidiel, ktoré si na ich ochranu sami prijímame. O nič iné organizátorov dnešného podujatia nežiadame. Hrad Devín je súčasťou Múzea mesta Bratislavy, kde sa podujatia organizované druhou stranou môžu konať iba vtedy, pokiaľ sú schválené vedením múzea a za vopred dohodnutých podmienok. Pre podujatia organizované v jeho areáli platia jasné podmienky, vyplývajúce z návštevného poriadku. Žiadosť združenia Korunovačná Bratislava (ktoré formálne za akciou stojí) na podujatie počas bežnej prevádzky múzea sme s ohľadom na pravidlá a bezpečnosť návštevníkov múzea museli zamietnuť.“ Napokon kapituloval a priamo na Devín poslal svojho zamestnanca, aby podujatie povolil a na hradné bralo mohli vyniesť toľko vlajok, koľko si priniesli.

KULTÚRNA ATMOSFÉRA

Podujatie uviedla Ida Rapaičová recitovaným staroslovenskej básne Proglas. K protestu sa pridali aj politici. Následne vystúpili Andrej Danko, Robert Fico a Tomáš Taraba. Tomáš Taraba na hrade vyhlásil, že sa budú usilovať o navrátenie hradu Devín do vlastníctva Slovenskej republiky. Andrej Danko ho doplnil, že na hrade postaví stožiar, na ktorom bude viať veľká zástava po celý rok, ktorú na hrade aj účastníci rozprestreli. Politici spoločne odmietli ustupovať tzv. progresívcom v ich procese odnárodňovania a dehonestovania národného povedomia Slovákov. Matica sa na podujatí vzhľadom na jej apolitickosť zúčastnila účasťou. Predsedníctvo ustanovizne prijalo toto stanovisko: Vážení občania Slovenskej republiky, dovoľujeme si Vás informovať, že  7. mája 2023 (nedeľa) sa o 14.00 hodine pod hradom Devín bude konať verejné zhromaždenie, ktoré má poukázať na skutočnosť, že dňa 25. apríla 2023 boli predstavitelia Matice slovenskej a študenti evanjelického lýcea nútení sňať slovenskú štátnu zástavu, evanjelickú zástavu a zástavu verejnoprávnej ustanovizne Matice slovenskej z drevených žrdí, ktoré v rukách držali študenti. Podotýkame, že Matica slovenská organizuje výstup na Devín so študentmi už desaťročia a doteraz so štátnou vlajkou nebol problém. Ako dôvod správca hradu uviedol, že zástavy prekážajú turistom pri fotografovaní devínskych hradných brál. Podujatie je občianskou aktivitou Miroslava Vetríka. Keďže ide o upozornenie na zákaz vyvesenia štátnej vlajky Slovenskej republiky, ktorá je štátnym symbolom, Matica slovenská sa rozhodla zúčastniť so svojimi členmi na tejto akcii.  Matica slovenská svoju účasť chápe však v nadstraníckom pohľade na vec. Ide o vec týkajúcu sa ochrany štátnych symbolov, preto sme sa rozhodli Vás o ňom informovať a pozvať na miesto konania. Zámerom je, aby aj vedenie Múzea mesta Bratislavy, pod ktorého patrí aj hrad Devín, zrušilo nezmyselné nariadenie.“ Prítomní boli predseda Dozorného výboru MS Martin Fejko a správca ustanovizne Maroš Smolec. Na proteste nevystúpili so žiadnym politickým prejavom. Poslanci zaplatili vstupné pre štyristo návštevníkov, čím aj výraznou sumou podporili národnú kultúrnu pamiatku. Na hrade na záver rozprestreli veľkú vlajku, ktorú účastníci symbolicky držali so spevom piesne Na Kráľovej holi. Podujatie prebehlo pokojne a bez akýchkoľvek incidentov. Nikto nikoho neohrozil a nikto neohrozil ani majetok hradu, čím boli definitívne vyvrátené manipulácie a lži múzea, ako aj primátora mesta.

PRIMÁTOR MANIPULÁTOR

Primátor bol možno ovplyvnený aj statusom Polície SR na svojom profile na sociálnej sieti, ktorá tvrdila, že po tom ako matičiarov 25. apríla donútili sňať zástavy zo žrdí, sa tento incident na sociálnych sieťach stal v podstate hoaxom. Ako sme uviedli, Matica slovenská zverejnila video z incidentu na hrade Devín, kde bolo jasne ukázané, čo sa presne udialo v kontexte zákazu symbolu slovenskej štátnosti. Pod zámienkou údajnej bezpečnosti bolo matičiarom zabránené v držaní štátnej vlajky ‒ je úplne logické, že vlajka bez žrde nie je plnohodnotnou vlajkou. Napriek tomu šírila polícia SR cielenú dezinformáciu o tom, že zákaz slovenskej vlajky na hrade Devín je hoax. Takáto informácia je polopravdou, keďže vlajka bez žrde nedokáže splniť svoju funkciu. Ďalej na stránke šíria naratív, že išlo o akúsi cielenú kampaň s cieľom vyvolať negatívne a agresívne vášne, informačný chaos či dokonca „zasadenie štátnej vlajky a krajiny ako takej medzi tých, ktorí sú obeťami nejasných mocností“. Išlo o bežné podujatie, ktoré Matica usporadúva každý rok s cieľom pripomenúť si výstup štúrovcov na hrad Devín ‒ treba dodať, že nikdy predtým štátne vlajky na hrade Devín neboli problémom a boli povolené, samozrejme, so žrďou. Manipulatívnu informáciu následne šíril aj Matúš Vallo, keď vedome poukazoval na to, že do areálu hradu je zakázané nosiť predmety, ktoré môžu ohroziť život a zdravie či spôsobiť škodu na majetku múzea. Nikto predsa nešiel na hrad s cieľom niekoho zraniť, ublížiť či poškodiť hrad, ale pripomenúť si symbolicky výstup štúrovcov na Devín. Je to hrubé zavádzanie a cielené manipulovanie. Dokazuje to aj fakt, že napriek použitiu vlajok so žrďou sa siedmeho mája 2023 na hrade Devín žiadna výtržnosť neudiala, nikto nebol zranený a nič z hradu nebolo poškodené. Ďalej sa v komentároch šíril hoax, že účastníci protestu nezaplatili vstupné.

Pozrite si krátke video z výstupu národovcov na hrad Devín dňa 7.5.2023

Lukáš PERNÝ, (mrs) – Foto: (mrs)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.