Prosba a výzva súčasne

thumbnail

Pri tomto 70.výročí nášho SNP si Vás dovoľujem  vyzvať a pozvať ku vlastným, akoby zabudnutým  prameňom živej vody a napiť sa z nej plnými dúškami. SNP, druhé najväčšie protinacistické povstanie v Európe, si to plným pravom zaslúži. Nad hlavami nás,  jeho nemnohých , zatiaľ ešte žijúcich priamych účastníkov, preletelo už celých 70 rokov. Na svet prišli už tri nové generácie. Je  preto vari najvyšší čas, aby sme sa vymanili zo zajatia zámerne vyvolávaných, nás znevažujúcich a ponižujúcich dohadovačiek. Aby sme odložili cudzie, nám nežičiace okuliare. Lebo ak sme naozaj niekomu niečo dlžní, tak sme dlžní predovšetkým sami sebe. Treba si nám už konečne s plnou zodpovednosťou uvedomiť, že nie sme akýmisi honelníčkami na cudzích salašoch, ale sme národ, čo má už 21. rokov svoj vlastný štát.

Tak ako všetky ostatné národy máme aj my svoje kladné i záporné vlastnosti. Našou úlohou nech teda je kladné zveľaďovať a na nich stavať, a na tých záporných popracovať. Ale ak nám chce iný národ alebo spoločenstvo niečo vyhadzovať na oči, alebo vyčítať, treba mu slušne no dôrazne  povedať, aby si láskavo najprv pozametali  pred vlastným prahom.

Máme svoju bohatú históriu a preto sme ju - ako národ povinní dôkladne vedecky skúmať a študovať, aby sme ju, nezaťažení pohľadmi a stanoviskami inonárodných historikov, konečne spoznali neskreslenú takú, aká naozaj bola a je.

Pokiaľ ide špeciálne o 20.storočie treba pri jeho hodnotení brať rovnako do úvahy všetky dohody a dohovory, všetky príčiny a súvislosti, a preto aj možnosti rozhodovať a riešiť mnohokrát až neľudsky boľavé problémy a situácie. A v takýchto na ostrí noža hraničných situáciách  museli rýchlo rozhodovať, ti čo stali na čele.

Preto pri 70.výročí  SNP už konečne odmietnime prijímať na seba zodpovednosť za všetko zlé, čo sa vtedy v Európe dialo a udialo. Nevymysleli sme Hitlera, ani sme nepodporovali jeho rozpínavosť, ako to zbabelo na jeseň v roku 1938 urobila vtedy  ešte naozaj veľká Veľká Británia a Francúzko. Nevymysleli sme ani fašizmus, ani nacizmus, ani holokaust. Prežili sme nacistickú dominanciu po vojne 40. rokov ďalšiu a dnes zažívame tretiu, ktorá sa síce  inak tvári, ale rovnako kriví charaktery a drží národy v zovretí svojich protičlovečenských záujmov.

O našom SNP, ako aj o našej prvej Slovenskej republike sa toho veľa a kadečo popísalo i nahovorilo. Povylievali sa vedrá špiny. Preto je už naozaj najvyšší  čas skončiť s týmito červotočskými ,  nedospelackými spôsobmi a začať sa správať, ako sa patri na zodpovedných občanov vlastného štátu: Ctiť a vážiť si samých seba ! Poznajme vtedajšiu Európu takú, aká naozaj bola. Iba vtedy , keď budem pri jej skúmaní dôslední , sa nám konečne podarí vidieť i samých seba spravodlivými očami. Akokoľvek to niektorí nebudú  počuť, ale ak im naozaj  ide o Slovensko a odložiac tvrdohlavé predsudky ,  úprimne a hlboko sa zamyslia, si konečne uvedomia , že  naše SNP i naša prvá Slovenska republika sú spojité  nádoby.

Prvá Slovenska republika zachránila náš  národ pred roztrhaním najprv na tri kusy a po porážke beckovského Poľska na jeseň 1939, medzi hitlerovské nacistické Nemecko a hortyovské fašistické Maďarsko. Nebyť prvej slovenskej republiky neboli by mali šancu sa zachrániť desaťtisíce ľudí. Či už šlo o Čechov utekajúcich z Protektorátu ,alebo u nás útočisko hľadajúcich utečencov z nacistických koncentračných táborov. Prezident prvej Slovenskej republiky Dr. Jozef Tiso udelil výnimky, ktorými sa zachránilo 30.tisíc našich židovských spoluobčanov, ( i keď niektorí z nich na jeseň 1938 v dvojtisícovom zhromaždení pred hotelom Carlton žiadali pripojenie Bratislavy k hortyovskému Maďarsku). Vďaka prezidentovi ich nepostihol krutý osud tých ostatných, z ktorých, žiaľ, veľmi mnohí zahynuli v koncentračných táboroch.

Zabitie každého človeka je zločin, s ktorého sa nikto nemôže vyviniť. Ale to platí pre celú Hitlerom ovládanú Európu. Je však našou povinnosťou hovoriť aj o tom, že naši ľudia prenasledovaným  židovským spoluobčanom pomáhali, ako mohli a vedeli. Preto na počet obyvateľov  vtedajšej prvej Slovenskej republiky ,okyptenej   o južné Slovensko, sú Slováci na prvom mieste nositeľov  izraelského vyznamenania : Spravodlivý medzi národmi. Vďaka prvej Slovenskej republike sme mali armádu a tým aj armádne sklady , čo vytvorilo podmienky na prípravu  protinacistického  povstania.

Preto prosím a vyzývam všetkých Slovákov : staňme sa konečne pri tomto našom 70.výročí SNP hrdými občanmi našej druhej Slovenskej republiky, múdrymi hospodármi vo vlastnom dome. Podajme si uzmierené ruky a prestaňme byť sami sebe najväčšími nepriateľmi. Napime sa smelo zo žriediel našej živej vody a dôstojne zdvihnime hlavu vo vedomí: že naša prvá Slovenská republika vznikla predovšetkým preto, aby zachránila náš národ pred naň valiacou sa hmatateľnou hrozbou jeho zániku a naše SNP bolo otvoreným vyhlásením protinacistického zmýšľania nášho slovenského národa. A povedzme to jedným dychom.

 

Eva Kristinová

priama účastníčka SNP

   čestná predsedníčka 1. MOMS v Bratislave        

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.