Slovenské hnutie obrody chce ísť slovenskou cestou

thumbnail

Na slovenskej politickej scéne pribudol nový vlastenecký subjekt. Občianske združenie Slovenské hnutie obrody (SHO) v týchto dňoch zaregistrovali na MV SR ako politický subjekt. Jeho členovia sú najmä mladí ľudia a ich vonkajším charakteristickým znakom je tmavý oblek, biela košeľa a červená kravata. To však neznamená, že sa nedokážu chopiť manuálnej práce, napríklad pri odpratávaní neželaných skládok a odpadu z prírody. Vidno ich pri každom podujatí spojenom so slovenskými dejateľmi. Viaceré aj sami organizujú. Už pätnásť rokov ich vedie magister politológie Róbert ŠVEC, spoluzakladateľ hnutia.

  • Čím sa líši vaše hnutie od tých, ktoré sú dnes na politickej scéne?

V prvom rade sa chcem poďakovať občianskym aktivistom zo Slovenského hnutia obrody a všetkým ľuďom, ktorí podpísali petíciu a mohli sme požiadať o registráciu politického subjektu. Boli sme v uliciach a na námestiach, komunikovali sme s ľuďmi a pochopili sme, čo Slovákov hnevá, čo by chceli zmeniť. Bola to pre nás veľká škola. A čím sa líšime od iných strán? Minimálne v tom, že už pätnásť rokov fungujeme ako občianski aktivisti.  Nevznikli sme na zelenej lúke a svojou prácou už pätnásť rokov dokazujeme oddanosť našim ľuďom a Slovensku. A tiež v tom, že nastupujeme na politickú cestu s čistým štítom ako politické hnutie, ktoré vzniklo zdola ako prejav vôle Slovákov, a nie kúpou alebo premenovaním už existujúceho politického subjektu.

  • Nenašli ste nijaký vyhovujúci politický subjekt, aby ste nemuseli rozširovať zoznam politických strán? Nevyhovuje vám ani jedna z existujúcich?

Nie, nevyhovuje, lebo sa rozchádzame v základných veciach. Povedzme v postoji k Európskej únii, k NATO alebo k určitým dejinným otázkam. To sú pre nás principiálne záležitosti, kde nebudeme robiť kompromisy. Jedna strana, ku ktorej sme mali blízko, požadovala vystúpenie Slovenska z EÚ. My práve naopak, niekoľko rokov hovoríme, že myšlienka európskeho spoločenstva je prospešná vec, len európske národy a štáty musia komunikovať a spolupracovať na báze rovného s rovným. Požadujeme, aby sa európske spoločenstvo vrátilo k svojim koreňom, aby sa z EÚ nestával politický moloch. Dnes už táto strana netrvá na odchode SR z EÚ, ale my už máme svoj politický subjekt. S ďalšou sme sa nezhodli na našom členstve v NATO. My NATO považujeme za zlú organizáciu a z dlhodobého hľadiska chceme, aby SR bola vojensky neangažovaným štátom. Teda neboli to len kozmetické nezhody, boli to nezhody v základných hodnotových veciach. Preto sme zvolili samostatnú cestu a postup.

  • Na akých hodnotách stojí vaše hnutie?

Sme vlastenci, proslovensky hodnotovo orientovaní ľudia.  Vždy budeme v prvom rade podporovať slovenské záujmy, záujmy našich ľudí. To sa týka sociálnej i ekonomickej oblasti,  podnikania, zahraničnej politiky a úplne jasne a na rovinu  predostierame  základnú tézu nášho úsilia, na ktorej bude stáť aj náš volebný program, aby Slováci v prvom rade pracovali na seba a pre seba a až potom  brali ohľady na niekoho iného. To robia všetky národy, štáty vo svete a myslíme si, že toto veľmi chýba Slovákom, a preto je náš štát tam, kde je.

  • V Bratislave ste sa aktívne zúčastňovali na pochodoch za rodinu v čase, keď naň prišlo pár desiatok ľudí. Aký je vzťah vášho hnutia k tradičným slovenským hodnotám?

Určite veľmi pozitívny. Tradičná rodina ‒ muž, žena, deti sú pre nás absolútne základné atribúty, a o tom ani nemienime diskutovať. Sú to prirodzené veci  Bohom dané, a  tak to musí aj zostať. Odmietame agendu LGBTI a zo svojich princípov nemienime nikdy ustúpiť.

  • Ako vidíte budúcnosť EÚ?

Európska únia prežije vtedy, keď sa vráti k pôvodným hodnotám, lebo v súčasnej podobe jej hrozí zánik. Brexit bol prvý krok, a ak nenastane  vnútorná reforma Únie po voľbách, som presvedčený, že EÚ skôr či neskôr zanikne, pretože jej hodnotové a politické smerovanie nie je správne. Európa nie je USA, Európu tvoria národy.  Každý je špecifický, má svoje hodnoty, tradície, zvyky, a to je na Európe pekné a cenné. Preto by  európske  národy  mali komunikovať a rešpektovať sa navzájom. Ale ak niekto chce z nich vytvoriť  jednotný politický európsky národ, pričiní sa o to, že v EÚ  bude vznikať  pnutie, ktoré v konečnom dôsledku spôsobí jej rozpad.

  • Čo si myslíte o úsilí slovenskej štátnej reprezentácie dostať Slovensko do jadra EÚ?

To je najmä agenda slovenských liberálov v duchu hesla čím hlbšie, tým lepšie. Ale povedzme si otvorene, byť v jadre EÚ znamená prísť aj o zvyšky štátnej suverenity. O daňovú a azylovú politiku. A ja sa pýtam, aký je to štát, keď nemá vo vlastných rukách azylovú politiku? Vidíme v tom  súboj dvoch hodnotových svetov ‒ svet liberálov, ktorý odmietame, a svet stojaci na prirodzených tradičných hodnotách jednotlivých národov a štátov, ktoré sa navzájom rešpektujú. To je náš svet.

  • Vaše hnutie je už pätnásť rokov na scéne, takže nie ste neznámy subjekt. Niektorí analytici vás považujú za extrémistov. Čo si o tom myslíte?

Súčasná slovenská spoločnosť je zbytočne škatuľkovaná, nálepkovaná a veľmi radi to robia najmä liberáli svojim politickým oponentom. My to nerobíme. Pre nás sú hodnoty, ako tradičná rodina, slovenské zvyky a obyčaje a tiež história slovenského národa, nedotknuteľné a vždy ich budeme ochraňovať. Dnes sa veľa hovorí o tom, že Európa musí byť viac solidárna s utečencami. My otvorene hovoríme, nech je solidárna najmä voči vlastným občanom. Chceme, aby slovenskí pracujúci a dôchodcovia mali také mzdy a dôchodky, ktoré sa aspoň sčasti priblížia tým v západnej Európe. O takej solidarite hovorme. A to má byť extrémizmus? Z nášho pohľadu je to zodpovedná politika na ochranu našich záujmov v Európe i vo svete.

  • Aké sú vaše očakávania od najbližších parlamentných volieb?

Nepochybujeme o tom, že budeme mať zástupcov v NR SR. A pokiaľ ide o program, v každej oblasti budeme presadzovať slovenské záujmy, podporovať slovenských živnostníkov,  podnikateľov, našich ľudí a v rámci európskeho spoločenstva sa budeme snažiť o to, aby neexistovala napríklad dvojitá kvalita potravín, čo je ukážka toho, ako je  súčasné smerovanie EÚ nesprávne nastavené. Budeme bojovať o to, aby platy a dôchodky sa začali približovať na úroveň západných štátov, čiže budeme bojovať za Slovenskú republiku a za našich ľudí. Poznám dva typy politikov. Tí, čo pracujú proti záujmom našich ľudí a našej vlasti, a takí, ktorí presadzujú a ochraňujú národné a štátne záujmy Slovenskej republiky. Žiaľ, momentálne vo vysokej politike prevažuje ten prvý typ, ale naším vstupom do politiky to zmeníme.

                               Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ ‒ Foto: archív SHOPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.