Slovensko má ďalší spor s Európskou komisiou - o vodu

thumbnail

Prírodné bohatstvo nedovolíme drancovať nikomu, ani Európskej únii. Európska komisia koncom minulého roka začala proti Slovensku konanie v súvislosti s ústavným zákazom vývozu pitnej vody u nás, ktorý vstúpil do platnosti po hlasovaní v parlamente. Cezhraničný vývoz vody je na Slovensku zakázaný od roku 2014. Slovensko avizovalo, že v spore neustúpi.

Na vystúpení pred médiami najnovšie predseda vlády Robert Fico vyhlásil: „Chceme, aby Európska komisia (EK) rešpektovala, že pitná voda je národné dedičstvo, strategická surovina, národné bohatstvo a že každá krajina má právo prijímať opatrenia na ochranu a vlastnú obranu,“ vyhlásil a dodal, že „SR pôjde v právnom spore na hranu“.

■ ZÁSADNÁ OTÁZKA

Vyhlásenie premiéra, pri ktorom bol prítomný aj minister životného prostredia Peter Žiga, obsahovalo aj nasledujúce ubezpečenie: „Sme pripravení a cítime sa silní v tomto právnom spore. Ide pre nás o zásadnú otázku, ak by sme od svojho postoja, teda od ústavnoprávnej ochrany pitnej vody, pod tlakom komisie ustúpili, znamenalo by to precedens, ktorý by sa netýkal len severu Slovenska a minerálnej vody, ale týkal by sa predovšetkým bezprecedentných zásob pitnej vody, ktoré máme na Žitnom ostrove. Výsledkom takéhoto rozhodnutia, keby sme sa teraz, s prepáčením, pokakali pod tlakom EK, by bolo, že by mohlo dôjsť k neobmedzenému a neregulovanému vývozu pitnej vody ako suroviny.“

■ POLIACI ŽALOVALI

voda 1Našu minerálnu vodu z oblasti Tatier chcela potrubím do Poľska vyvážať istá tamojšia spoločnosť. Samozrejme, v zmysle platného ústavného zákona u nás nemohla na niečo také dostať súhlas slovenských orgánov. Osočila teda na pôde Európskej komisie Slovenskú republiku, že porušuje pohyb tovarov na vnútornom trhu Únie. Predseda vlády však tvrdí, že Slovensko tejto spoločnosti nijako nebráni v podnikaní s našou minerálkou, podľa neho má možnosť baliť túto vodu na našom území do spotrebiteľských balení a tie vyvážať. „Ale nemôže vyvážať vodu v cisternách, potrubím, lebo to by znamenalo nekontrolovaný, neregulovaný vývoz obrovského množstva pitnej vody a ohrozenie našich životne dôležitých zásob,“ skonštatoval na brífingu premiér.

■ STRATEGICKÁ VODA

Voda ako surovina je strategické vlastníctvo štátu. A „brániť si vodné zdroje všetkými dostupnými opatreniami je právom každého štátu“, argumentuje Robert Fico. Pripomenul tiež, že v roku 2030 bude nedostatkom vody trpieť asi polovica európskych povodí. A základný zákon štátu v článku 4 hovorí: „Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území SR cez hranice SR dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na osobnú spotrebu a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch ustanoví zákon.“ Do tejto novely Ústavy SR sa dostal aj opozičný návrh.

Ako dopadne celé konanie, nemožno ani len predpokladať. V každom prípade je na rade aj medzinárodná diplomacia. Žiadalo by sa totiž, aby ochranu prírodného bohatstva na území zvrchovaných štátov podporili ako základnú myšlienku koexistencie aj ďalšie členské štáty Európskej únie.

Ivan BROŽÍK – Foto: archív SNNPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.