Sorosovské vyfarbovanie Balkánu pokračuje

thumbnail

Predčasné voľby v Macedónsku riešenie vnútropolitickej krízy nepriniesli. Po dvoch posunoch termínov sa v Macedónsku napokon vlani 11. decembra  podarilo uskutočniť predčasné voľby, ktoré mali priniesť riešenie dva a pol ročnej politickej krízy. Tesný výsledok dvoch hlavných rivalov však nenaznačuje, že by čoskoro mala nastať stabilizácia pomerov. Otázkou zatiaľ zostáva, či sa oficiálnemu víťazovi podarí zostaviť vládu. Skutočným víťazom sa tak stali strany tzv. albánskeho bloku, ktoré budú bez ohľadu na to, kto zostaví vládu, rozhodujúcim faktorom diktujúcim podmienky.

Predčasné voľby priniesli tesné víťazstvo Demokratickej strany macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE), ktorá v 120-člennom parlamente získala 51 miest. Opozičný Sociálno-demokratický zväz Macedónska (SDSM) má v ňom 49 poslancov. Štyri albánske strany si rozdelili medzi sebou zvyšné poslanecké kreslá v pomere: 10 pre Demokratickú úniu pre integráciu (DUI), 5 pre hnutie BESA, 3 pre koalíciu Aliancia pre Albáncov a 2 pre Demokratickú stranu Albáncov (DPA). Tesný výsledok volieb zdramatizovala Štátna volebná komisia, ktorá nariadila na 25. decembra opakovanie volieb v okrsku Tearce. Výrazné víťazstvo SDSM v tejto obci by mohlo znamenať pre SDSM zisk jedného poslaneckého mandátu, čím by sa dotiahol na víťaza. Opakované hlasovanie však nakoniec situáciu nezmenilo.

PYRHOVO VÍŤAZSTVO

Dokedy sa budú víťazi z volieb tešiť...?

Oproti predvolebným prieskumom bol prekvapením tesný rozdiel, s ktorým VMRO-DPMNE napokon zvíťazila. Líder VMRO-DMNE Nikola Gruevski tesné víťazstvo obhajoval narážkou na to, že protivníkom mu nebol len SDSM. V ďalšom prejave už priamo vyzval zahraničné ambasády, aby nezasahovali do diania v krajine. Aj keď strana slávi navonok svoj triumf, vnútri štruktúr musí vládnuť sklamanie. Publicista Dragan P. Latas v macedónskom denníku Večer pred voľbami formuloval cieľ tejto strany ako zisk 63 poslaneckých postov. Aj keď to boli nadsadené  očakávania, pre VMRO-DPMNE by znamenal každý poslanec zvýšenie šancí na zostavenie vlády. Esom z rukáva, ktorým líder SDSM Zoran Zaev v posledný moment zvrátil výsledok volieb vo svoj prospech, bol sľub adresovaný albánskej komunite, že ak vyhrá, jeho vláda zavedie dvojjazyčnosť na celom území a kantonalizáciu krajiny. V praxi by zavedenie albánčiny ako druhého oficiálneho jazyka podľa denníka Večer stálo 50 miliónov eur a znamenalo by, že stotisíc ľudí zamestnaných vo verejnom sektore by sa muselo naučiť po albánsky alebo by prišlo o prácu. Aj keď ochridský dohovor z roku 2001 zaviedol do praxe prvky decentralizácie a posilnil postavenie albánskeho jazyka, najnovšie Zaevove sľuby prekračujúce tento rámec môžu byť vážnou hrozbou pre krehkú medzietnickú koexistenciu a stabilitu krajiny.

ALBÁNSKA KARTA

Z krátkodobého hľadiska sa Zaevova utilitaristická taktika ukázala ako úspešná. Podľa odhadov prof. Tatjany Karakamiševej sa SDSM podarilo získať okolo sedemdesiattisíc albánskych hlasov, čo podľa nej predstavuje v macedónskej etnicky rozdelenej spoločnosti politický precedens. Ako varovala časť macedónskych médií i VMRO-DPMNE, kantonalizácia krajiny by sa rovnala federalizácii s hrozbou následného odčlenenia albánskych „kantónov“. Sprievodným javom takéhoto vývoja by s najväčšou pravdepodobnosťou bol nový ozbrojený konflikt na Balkáne. Zaevove sľuby nastavili latku albánskych požiadaviek tak, že už teraz sa môžu cítiť víťazmi volieb. Ťažko nateraz predpovedať, ako proces zostavenia vlády dopadne. V každom prípade reálnejšie vyzerá variant, že napriek porážke novú vládu zostaví SDSM s albánskymi stranami – ak sa medzi sebou dohodnú. Čo bude ďalej, ťažko predvídať. Možno očakávať aj to najhoršie.

POMOCNÉ BARLIČKY

Vznik vlády SDSM by bol ďalším úspechom americkej politiky na Balkáne. USA a ich chvost –  EÚ, manažujúce krízu i jej „riešenie“, poskytovali svojmu favoritovi SDSM jednu pomocnú barličku za druhou. Gruevski vo svojej istote v národnú podporu ustupoval a pristúpil najprv na predčasné voľby vyhlásené na apríl 2016. Keď bolo z prieskumov jasné, že SDSM voľby prehrá, na nátlak Zaevových mentorov musel súhlasiť s ich preložením na jún a neskôr na december. Medzitým opoziční sorosovskí aktivisti v Skopje organizovali „pestrofarebnú“ revolúciu a mobilizovali masy. Gruevski podcenil propagandistickú mašinériu protivníka. Nakoniec to, čo sa zdalo pred rokom nemožné, sa stalo realitou – SDSM stojí na krôčik od zostavenia vlády.

Martin JARINKOVIČ – Ilustračné foto: ZATL

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.