Štúrovci v Gemeri

Zaujímavá prezentácia pre školákov z rožňavskej Zlatej ulice. V rámci Roku Ľudovíta Štúra sa pracovníci rožňavského Domu Matice slovenskej v spolupráci so študentom histórie Jozefom Jakubovským rozhodli pripraviť v základnej škole na Zlatej ulici v Rožňave prezentáciu o štúrovcoch pôsobiacich alebo spojených s gemerským regiónom. V minulosti tu pôsobili takí významní dejatelia ako Samuel Tomášik, Peter Kellner Hostinský, Pavol Dobšinský, August Horislav Škultéty a iní.

Gemer zahŕňa okresy Rimavská Sobota, Revúca a okres Rožňava okrem dvoch severných obcí a jeho geografickú polohu vymedzuje prameň Hrona na severe, výbežky Cerovej vrchoviny na juhu, na východe vrchol Sorošky a oždianske serpentíny na západe. Hraničí s národnými parkami Slovenský raj a Muránska planina, na juhu sa rozprestiera chránená krajinná oblasť Slovenský kras. Je to kraj hôr, hustých lesov, dravých bystrín a strmých horských lúk, ale aj vľúdnych pahorkatín a úrodných polí s neodmysliteľnými lánmi slnečníc, modrými hladinami jazier a rybníkov a kľukatými tokmi riek. No predovšetkým je to kraj dolín, v ktorých neutíchajúca práca našich predkov vytvárala po tisícročia civilizáciu zhmotnenú v kultúrnych pamiatkach a v dodnes živom folklóre. Kraj starobylých kostolov, panských kaštieľov a statkárskych kúrií, ale aj zachovanej ľudovej architektúry – na severe drevenej, zrubovej, na juhu murovanej s typickými bielymi stĺporadiami podstienkov, pod ktorými sa v páľave zrelého leta sušia girlandy červenej papriky a trsy zlatožltej kukurice. Práve v tomto regióne boli v druhej polovici 19. storočia centrá vzdelanosti Rožňava, Revúca, Jelšava, Dobšiná, kde štúrovci študovali alebo pôsobili.  Prezentácia sa sústredila práve na toto obdobie a na už spomenutých národných dejateľov. Žiaci 8. a 9. ročníka si mali možnosť vypočuť, kto boli štúrovci, o čo sa usilovali a za čo bojovali, aké diela napísali, odkiaľ pochádzali a rôzne zaujímavosti z ich života. V rožňavskom D MS veria, že aj takto spestrujú edukáciu a šírenie národného  povedomia.

M. LADA

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.