Suverenita s novou trhlinou

thumbnail

Kultúrna autonómia sa po novom nazýva Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Zákon o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín je novým prvkom v podpore národnostných menšín. Fond sa izoluje od doterajšej politickej svojvôle a bude existovať ako samostatná a nezávislá entita so samosprávnymi prvkami. Lenže nevinne vyzerajúci zákon o fonde začína napĺňať politický program oboch menšinových maďarských strán na Slovensku o kultúrnej autonómii. Fond na podporu kultúry národnostných menšín bude podľa litery zákona verejnoprávnou inštitúciou na zachovanie, vyjadrenie, ochranu a rozvoj identity kultúrnych hodnôt národnostných menšín. Má jasné prvky samosprávy: „Samospráva znamená, že každá menšina by bola v rámci fondu oddelená, teda namiesto etnicky zmiešaných, zbytočných a nezmyselných komisií by vznikli tzv. rady pre menšinové kultúry zvlášť pre každú menšinu,“ vysvetľoval vlani v Národnej rade SR (NR SR)  predkladateľ vtedy ešte neschváleného návrhu zákona o fonde László Sólymos (Most – Híd).

  • SAMI ROZHODUJÚ

Maďarská menšina si sama bude rozhodovať o prioritách svojej kultúry. V navrhovanom systéme menšinových samospráv Mostu a Strany maďarskej komunity (SMK) znamená navrhovaný fond v podstate jeden zo stupňov kultúrnej samosprávnej inštitucionalizácie národnostných menšín. SMK chce podľa svojej Koncepcie zachovania a rozvoja maďarskej komunity na Slovensku zriadiť celoštátnu samosprávu, regionálne a obecné menšinové samosprávy. „Pre obdobie, kým sa vytvorí menšinová rada, je veľmi dôležitá obsahová a organizačná stabilizácia vládnej pozície zodpovednej za národnostné menšiny, “ uvádza sa v Občianskej vízii strany Most z roku 2015.

Nuž, stabilizácia vládnej pozície je už faktom – Most má svojich ľudí vo vysokých pozíciách ministerstva kultúry, školstva a dopravy aj na postoch oboch splnomocnencov a má otvorené dvere na napĺňanie menšinovej politiky. Ešte v roku 2015 ministerstvo kultúry nesúhlasilo so vznikom fondu. Vo februári tohto roku Rada vlády SR pre kultúru už prijala návrh zákona o fonde a odporučila vláde SR schváliť ho. Ministerstvo kultúry pripravilo návrh zákona na základe Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020.

  • SMER AUTONÓMIA?

Pre menšinových politikov sú spoločné komisie a doterajší systém rozdeľovania peňazí pre menšiny, teda viacnásobná kontrola štátu, zbytočné a nezmyselné. Navyše, ak po zlých skúsenostiach vo výbore pre národnostné menšiny v minulom volebnom období sa museli prispôsobovať dotačnému systému spravodlivému pre všetky menšiny. Existuje aj nebezpečenstvo, že doterajšie žiadosti o podporu menšinovej kultúry, ktoré nemohli byť pre svoj netolerantný obsah podporené štátom, dostanú teraz zelenú. Viacerí žiadatelia a organizátori štátom podporených projektov pre maďarskú menšinu sa aj napriek tomu cítili už natoľko autonómni, že nepovažovali ani len za slušnosť uvádzať na podujatiach aspoň základné údaje o podujatí v štátnom jazyku. Ministerstvo kultúry bolo nútené navrhnúť vo svojej ostatnej správe o stave používania štátneho jazyka opatrenie, aby pre schválené projekty bola podmienka uvádzať základné údaje aj v štátnom jazyku. V prípade Fondu nepôjde však  ani tak o bežné kultúrne podujatia, hoci aj tie majú svoj význam v systéme propagandy, ale najmä o ďalšie finančne náročné „vedecké“ výskumy, štúdie či prieskumy verejnej mienky, ktoré nás budú uisťovať o zanikajúcej maďarskej kultúre a o nevyhnutnosti jej  osamostatnenia.

Zákon o fonde je schválený. Azda to v praxi nebude znamenať, že na úkor vyššej autonómnosti pre maďarskú menšinu bude viac obmedzení pre dosah štátnej kontroly. Na juhu Slovenska stále žije viac Slovákov ako Maďarov. Dúfame, že tento nový zákon spolužitie zlepší a slovenský juh nebude  o krok bližšie k izolácii a suverenita štátu nedostane novú trhlinu.

Margaréta VYŠNÁ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

 1 Komentár

  • Juraj Kovič

    Maďari majú svojich ľudí vo vysokých pozíciách na ministerstve kultúry, napríklad Maďariča

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.