Svetové hry vlád s číslami

thumbnail

POZNÁMKA Ivana KRAJČOVIČA

Slovensko je v pozornosti celého sveta. Aspoň tak návrhy vlády ‒ vlastne hlavného hygienika ‒ prezentuje premiér Igor Matovič. Zdá sa, že miluje čísla. Poďme sa na tie čísla doma a vo svete pozrieť podrobnejšie.

Núdzový stav na Slovensku sa predĺžil o ďalších štyridsaťpäť dní. Od 15. novembra sa zakazuje zhromažďovanie viac ako šiestich ľudí, okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti. Z materiálu sme sa nedozvedeli, ako sa vláda dopracovala práve k číslu šesť. V Libanone v dopravných prostriedkoch by nemali byť viac ako traja ľudia, v Bruseli je zákaz zhromažďovania viac ako štyroch osôb, v Kosove piatich, na Haiti a Jamajke desiatich. Sú krajiny, kde to pokašľali úplne. Vo Švajčiarsku môže byť v novembrovom sychravom počasí pokope pätnásť ľudí, v Izraeli môže byť v skupinke dvadsať ľudí, v Guinei Bissau môže byť na verejnosti dvadsaťpäť osôb, v  Čiernej Hore štyridsiati ľudia. Úplne to „pokazilo“ Luxembursko. Tam môže byť vonku do 30. novembra naraz sto ľudí. Keďže krajina má približne šesťstotisíc obyvateľov, je to, akoby sa u nás mohlo zhromaždiť deväťsto ľudí...

Igor Matovič sa pohral s číslami aj pri nočnom zákaze vychádzania. Nevedno prečo zatrhol možnosť nočného vychádzania od jednej do piatej hodiny, lebo v tom sme boli svetoví, ostatné krajiny mali, naopak, zákaz vychádzania v noci. Vláda, či kto to tu vôbec riadi, zakázala nočné „grupáky“. Jednoducho, od 23. hodiny do 5. hodiny sa môže ísť do práce, z práce, ale mať nejaký nočný život, to určite nie,“ aby sme citovali vládnych politikov a epidemiológov. Dlho to netrvalo, a už je to iné. Ešte 10. novembra premiér oznamoval, že zákaz nočného vychádzania bude platiť, o dvadsaťštyri hodín, na to už blahosklonne oznámil, že v noci sa môžeme flákať ‒ šiesti.

Bohužiaľ, je nemálo krajín, ktoré si z nás nezobrali príklad. Napríklad také Albánsko, kde platí zákaz vychádzania v čase od 22. hodiny do 6. hodiny. Dominikánska republika si to rozdelila na pracovné dni a víkendy. Od 28. septembra 2020 platí zákaz vychádzania cez týždeň od 21. hodiny do 5. hodiny a cez víkend od 19. hodiny do 5. hodiny. Alžírsko to má ako Radoslav Procházka, keď si s Matovičom dohováral kšeft ‒ „pol na pol“. V časti krajiny nie je zákaz, ale v dvadsiatich deviatich regiónoch je od 20. hodiny do 5. hodiny. Rovnako v susednom Maďarsku je zákaz vychádzania od 20. hodiny do 5. hodiny. V týchto krajinách noc nastáva skoro, ani večer tam nemajú, aj ten im vláda zrušila. V Čiernej Hore platí, že noc je od 22. hodiny do 5. hodiny. Na Haiti je zákaz nočného vychádzania medzi 24. hodinou do 4. hodiny, v Jordánsku medzi 23. hodinou do 6. hodiny. Najpresnejšie stanovila zákaz vychádzania Česká republika. Aby to bolo každému jasné, od 28. októbra 2020 tam platí zákaz nočného vychádzania v čase medzi 21. hodinou a 4.59 hodinou ráno.

Keď sme pri číslach, nemôžeme obísť pokuty. Na Slovensku boli prezieravou vládou sankcie stanovené úmerne k príjmom obyvateľov. Za nedodržanie povinnosti nosiť rúško hrozí od regionálneho úradu verejného zdravotníctva, respektíve okresného úradu pokuta vo výške do 1 659 eur. Zrejme sme takí bohatí ako v Kuvajte, tam je pokuta v prepočte asi tisícosemsto eur.  A rebríček benevolentných krajín? V Maďarsku v prípade nedodržania povinnosti nosenia rúšok môže byť pre fyzické subjekty uložená pokuta od osemtisíc HUF (dvadsaťtri eur). V Albánsku nedodržiavanie tejto povinnosti bude pokutované sumou tritisíc lekov (okolo dvadsaťpäť eur). V Izraeli vás za nenosenie rúška čaká pokuta päťsto šekelov, čo je asi stodvadsaťšesť eur. Vo Francúzsku je pokuta od stotridsaťpäť eur.

Jaroslav Rezník starší raz vyriekol múdru vetu: Je dobre, keď čísla sedia. Najlepšie – doživotne...

 

Ivan KRAJČOVIČPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.