Ukrajinský prezident navrhuje prímerie so separatistami

Novozvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR/AP

Kyjev 16. júna (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes vyhlásil, že tento týždeň navrhne podrobný mierový plán, ktorý bude zahŕňať aj prímerie s proruskými separatistami na východe štátu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Porošenko sa tak vyjadril, keď otváral zasadnutie ukrajinskej rady pre národnú bezpečnosť po krvavom víkende, počas ktorého proruskí povstalci zostrelili transportné lietadlo ukrajinskej armády a o život pripravili 49 vojakov.

Porošenko vysvetlil: "Prímerie bude navrhnuté ako úvod môjho mierového plánu". Prímerie podľa neho poskytne čas na dosiahnutie dohody o mierovom pláne.

Zatiaľ nie je známe, či separatisti budú súhlasiť s ponukou na prímerie.

Prezident informoval bezpečnostných šéfov, že vládnym silám dal úlohu znovu získať tento týždeň úplnú kontrolu nad ukrajinskou hranicou s Ruskom. Až keď bude hranica zabezpečená, začne platiť dočasné prímerie a rozbehnú sa snahy na dosiahnutie dohody o mierom pláne.

"Vyhlásiť prímerie, kým je hranica otvorená, by bolo nezodpovedné,"
dodal Porošenko.

Ukrajina sa zo všetkých síl snaží potlačiť povstanie proruských separatistov na východe, ktorí tam obsadili vládne budovy, uskutočnili sporné referendá a vyhlásili nezávislosť. Počas povstania zahynulo vyše 300 ľudí.

Porošenko načrtol mierový plán už 7. júna vo svojom inauguračnom prejave. Vtedy vyhlásil, že je ochotný ponúknuť amnestiu bojovníkom, ktorí nemajú "na rukách krv", a že bude chrániť používanie ruského jazyka. Takisto navrhol program na vytvorenie pracovných miest a predčasné parlamentné voľby. Prezident už od nástupu do úradu vyvíja úsilie dosiahnuť mierovú dohodu, v rámci toho vedie rozhovory s ruským vyslancom a telefonoval dokonca aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Porošenko uviedol, že jeho mierový návrh obsahuje takisto zmeny v ústave, ktoré prinesú väčšiu decentralizáciu moci. Tú žiadajú mnohí obyvatelia na východe Ukrajiny.

Porošenko navrhol aj uskutočnenie predčasných komunálnych volieb vo východoukrajinskej Doneckej a Luhanskej oblasti - tie už pred časom vyhlásili nezávislosť od centrálnej vlády v Kyjeve. Porošenko uviedol, že komunálne voľby umožnia obyvateľom vybrať si miestnych predstaviteľov, ktorí dostanú do rúk zodpovednosť starať sa o mier.

Prezident však nepovedal, ako dlho by malo trvať prímerie, ktoré navrhuje.

Ukrajina obviňuje Rusko z podporovania povstalcov na východe štátu, ale Moskva to popiera.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.