Minister informoval EÚ o veternej smršti, SR požiada o finančnú pomoc

Na snímke popradskí hasiči odstraňujú v silnom vetre spadnuté stromy na Ceste Slobody medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom vo Vysokých Tatrách 15. mája 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Brusel/Luxemburg 17. júna (TASR) - Slovenská republika by chcela čerpať finančné zdroje z fondov EÚ na odstraňovanie škôd, ktoré spôsobila veterná smršť (bóra) z 15. mája vo Vysokých Tatrách.

V rámci dvojdňového zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu to pre TASR uviedol minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.

Minister oznámil, že v pondelok svojich rezortných kolegov z krajín EÚ, ako aj eurokomisára pre poľnohospodárstvo Daciana Ciološa informoval o ničivej veternej smršti z 15 mája. Podľa jeho slov to bol dôležitý krok k tomu, aby SR mohla požiadať a následne čerpať pomoc zo strany Európskej komisie.

"Bolo treba o tom informovať, túto povinnosť sme si splnili," skonštatoval Jahnátek.

Komisár Ciološ naznačil, aké sú možnosti využitia finančných prostriedkov EÚ. Podľa ministra Jahnátka schéma pomoci De minimis pre existujúcich a začínajúcich podnikateľov bude v tomto prípade dosť neaktuálna, ale je tu ešte otázka štátnej pomoci, o ktorej treba s EK rokovať.

Na snímke auto stojí pred spadnutým stromom na Ceste Slobody medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom vo Vysokých Tatrách 15. mája 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

"Tu je komisia pripravená veľmi rýchlo rokovať o prípadných požiadavkách Slovenska," zdôraznil Jahnátek.

Šéf slovenského agrorezortu pripomenul, že od 1. júla, prípady, ktoré patria pod vyčíňanie prírodných živlov, už spadajú pod čerpanie prostriedkov z nového programového obdobia (2014-2020).

"My túto schému máme v programe rozvoja vidieka, čiže najmä odstraňovanie následkov škôd spôsobených veternou smršťou, ako je zalesňovanie, obnovenie lesného pôdneho fondu a otázka výstavby nových prístupových ciest môže byť hradená aj z prostriedkov EÚ," zhodnotil situáciu minister.

Na snímke hasiči zasahujú pri likvidácii spadnutého stromu 15. mája 2014 pri Sobraneckých kúpeľoch. Foto: TASR/Roman Hanc

Jahnátek dodal, že jeho rezort zatiaľ spresňuje výšku sumy, s ktorou by sa chcel obrátiť na Brusel. Pracovne by to malo byť hotové v priebehu júla, aby Slovenská republika niekedy v septembri mohla požiadať Európsku komisiu o možnosť čerpania prostriedkov z fondu solidarity.

"Suma sa momentálne spresňuje. Aj preto, že niektoré úseky v postihnutej oblasti ešte stále nie sú spojazdnené. My teraz len odstraňujeme následky na drevnej hmote a priebežne sa spresňujú škody na majetku," uviedol Jahnátek.

Podľa prvých medializovaných odhadov škody na zasiahnutej ploche 1000 hektárov boli najmenej milión eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.