Petro Porošenko navrhol prímerie, očakáva rozpustenie parlamentu

Petro Porošenko Foto: TASR/AP

Kyjev 18. júna (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhol dnes jednostranné prímerie s cieľom umožniť proruským separatistom na východe krajiny zložiť zbrane alebo opustiť krajinu, informovala agentúra AP.

Podľa Porošenka pôjde o prvý krok mierového plánu, ktorý navrhol v snahe deeskalovať konflikt. "Plán sa spustí mojim príkazom na jednostranné prímerie," vyhlásil prezident s tým, že "krátko nato získa plán podporu od ďalších účastníkov".

Porošenko zverejnil návrh po telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým diskutoval o prímerí.

Podľa agentúry UNIAN sa Porošenko vyjadril aj k otázke parlamentu. Očakáva, že Verchovna rada rozhodne o svojom rozpustení. Zdôraznil, že predčasné parlamentné voľby iniciuje samotná spoločnosť. Odvolal sa na prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých si to žiada vyše 80 percent Ukrajincov. Požiadavky spoločnosti nemožno podľa Porošenka ignorovať.

"Chápem, že si niekto chce posedieť v parlamente, že niekto už prirástol k finančným tokom, ale je potrebné niesť zodpovednosť. Parlament musí niesť politickú zodpovednosť," zdôraznil prezident.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.