SLOVO O SLOVENSKU
Vojna na Ukrajine sa zahryzla do druhej tisícky dní svojho trvania. Boje si vyžiadali tisíce civilných obetí a státisíce mŕtvych či zranených vojakov na oboch stranách. Na bojisku ostali zničené domy, školy, fabriky i ruiny nemocníc. Ľudské utrpenie dosahuje nepochopiteľné rozmery. A po tak vyše dva a pol roka bojov je, žiaľ, diplomatické mierové riešenie v nedohľadne. Práve naopak, konflikt eskaluje.
Riadne vznetlivý olej do ohňa prilial odchádzajúci americký prezident Joe Biden. Svetový líder, ktorý sa musel vzdať zápasu o prezidentské kreslo z dôvodu zlého zdravotného stavu. A čuduj sa svete, po porážke demokratov v prezidentských voľbách vytiahol z vrecka silný tromf, čo nikto neočakával. Ukrajinskej armáde povolil, aby americkými raketami zasahovali vojenské ciele hlboko v ruskom území. A to pár týždňov pred nástupom nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu, ktorý postavil svoju kampaň aj na sľuboch o rýchlom ukončení vojny na Ukrajine. Bidenova administratíva svojím rozhodnutím Trumpove vízie o mieri mimoriadne skomplikovala.
Evidentne tým prekročila pre Rusov červenú čiaru. Ruský prezident Vladimír Putin zareagoval okamžite. Od Kaspického mora vypustil medzikontinentálnu raketu stredného doletu, ktorá letela jedenásťkrát rýchlejšie ako rýchlosť zvuku a presne zasiahla ciele vo vyše tisícštyristo kilometrov vzdialenom meste Dnipro. Ukrajinská armáda jej let monitorovala. Zostreliť ju nedokázala. Takáto raketa dokáže niesť jadrovú hlavicu. Ruský prezident okrem toho zmenil jadrovú doktrínu Ruskej federácie, podľa ktorej môžu použiť nukleárne zbrane, aj keď budú napadnutí konvenčnými zbraňami – čo sa de facto stalo. Putin následne uviedol, že konflikt týmto americkým povolením získal globálny charakter. A napriek tomu sa k Američanom chcú pripojiť aj niektoré významné európske mocnosti na čele s Francúzskom.
Toto je teda výsledok americkej, ruskej, ukrajinskej i európskej snahy po mieri. O mieri sa iba hovorí. Reálna politika všetkých strán však vytvára priestor na vyhrocovanie konfliktu. V tejto vojne niet iné riešenie ako okamžité začatie rokovaní o mieri na tej najvyššej svetovej úrovni za účasti Ruskej federácie. Ak by hodiny súdneho dňa mohli pomyselne zvoniť, tak ich hlučnú výstrahu by v súčasnosti na svete počul každý.
Maroš Smolec, šéfredaktor SNN