Tisícročia ľudstvo hľadá ideál spravovania štátu

thumbnail

 

Thomas More: Utópia, SSS, Bratislava 2017

Knižka vyšla pri príležitosti päťstého výročia pôvodného vydania. Napriek tomu na Slovensku až teraz vychádza jej prvé  kompletné vydanie. Ide o nosné klasické dielo, ktoré sa síce dostalo aj do učebníc, no nie v ucelenej podobe. Je dôkazom úprimného hľadania ideálneho spoločenského zriadenia bez ohľadu na technický a technologický stupeň vývoja spoločnosti. Autor Utópie zaplatil za svoj principiálny postoj hlboko veriaceho človeka životom. A nebol to hocikto. Thomas More bol úspešný právnik a talentovaný politik, európsky humanista, ktorý svoje zásadné morálne postoje nielen hlásal, ale usiloval sa ich v živote aj naplniť. Bol synom úspešného londýnskeho právnika a kráľovského sudcu. Kráľ Henrich VIII. ho povolal do svojich služieb a ich úspešné plnenie mu vynieslo post ministerského predsedu. Keďže nesúhlasil s rozvodom manželstva Henricha VIII., obvinili  ho z urážky veličenstva a odsúdili na smrť obesením.

Utópia predstavuje Morov imaginárny ostrov, svet jeho snov. V ňom vyložil svoje politické, etické i teologické názory. Život na ostrove Utópia je predobrazom beztriednej a rovnostárskej spoločnosti, kde každý pracuje podľa schopností a dostáva podľa potrieb.

Morov konštrukt spoločnosti však nie je celkom originálny. Hoci o päťsto rokov predbehol smerovanie dnešnej spoločnosti, tiež zbavovanej tradícií i prirodzeného modelu rodiny, svoj vzor nachádzal v antike. Čerpal z Platónovho diela. Že sa systém spravovania štátu, aký sčasti predstavoval komunistický režim, neujal, svedčí vyše dvetisícročná skúsenosť. A to je aj nádej na prežitie ľudstva.

 Eva ZELENAYOVÁPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.