Vydarený protest Matice slovenskej

thumbnail

Provokatéri z radov progresívcov fyzicky napádali demonštrujúcich. V stredu 6. septembra 2023 o sedemnástej hodine pred budovu Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave (DPOH) Matica slovenská zvolala protestné zhromaždenie. Protest sa vydaril. Pred divadlo prišlo vyše päťsto protestujúcich. Z pokoja ich nevyviedlo ani agresívne správanie oponentov z radov progresívnych liberálov, zástancov LGTI ideológie. Matica odmietla novú reklamnú kampaň vedenia DPOH, ktorá hrubo dehonestuje jedného z najvýraznejších predsedov Matice slovenskej Pavla Országha Hviezdoslava. Divadlo patrí pod mesto Bratislava, ktorého primátor Matúš Vallo zastáva liberálno-progresívne hodnoty.

Program matičného občianskeho protestu sa začal zaspievaním štátnej hymny SR. Hlavný moderátor člen Výboru Matice slovenskej a matičný tajomník Peter Schvantner privítal na úvod všetkých prítomných. Zároveň pripomenul, že cieľom tohto protestu je pokojnou formou vyjadriť nespokojnosť proti aktuálnej reklamnej kampani divadla. Takisto sa poďakoval aj poslancom Národnej rady SR, ktorí prišli podporiť Maticu slovenskú v boji proti praktikám tzv. liberálneho progresivizmu. Spolu s Dušanom Jarjabkom (Smer ‒ SSD) podporili toto zhromaždenie aj Miloš Svrček (SME RODINA),  Tomáš Taraba (SNS – Život Národná strana), europoslanec Milan Uhrík (Republika) a ďalší významní predstavitelia politického, spoločenského a kultúrneho života. Vzhľadom na fakt, že protest bol občiansky a matičný, politici na ňom verejne nevystupovali.

  • SOM SLOVAN

Herec,  recitátor a matičiar Jozef Šimonovič zarecitoval báseň od Pavla Országha Hviezdoslava Som Slovan. Predseda Matice slovenskej Marián Gešper vo svojom príhovore pripomenul fakt, že vždy, keď suverénna slovenská štátnosť, nezávislosť slovenskej kultúry, ale aj svojbytnosť slovenského národa bude ohrozená, tak sa Matica slovenská rozhodne postaví do čela moderných zápasov za slovenskú štátnosť, ale aj za svojbytnú slovenskú kultúru. „Treba našu akciu brať aj v rámci kontextu doby. Vo veľmi zlej ťažkej dobe žijú naši občania, Európa, ale aj svet.“ Zároveň upozornil, že možno by v inej časovej konštatácii toto reklamné vyobrazenie jesennej kampane Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava nevyvolávalo až takéto vlny pobúrenia. „Ale v kontexte doby, keď zmizol z prednej strany občianskeho preukazu farebne vyobrazený slovenský znak. Keď svätí Cyril a Metod a ich vyobrazenie zmizlo zo slovenských pasov. Keď máme problém na hrad Devín dostať sa so slovenskou štátnou vlajkou na žrdiach. Keď kníhkupectvo Svojeť bolo vyplienené vandalmi. Matica slovenská pochopila, že je to posledná kvapka v pomyselnom pohári vody. Myslím si, že je veľmi nedôstojné takto dehonestujúco zobraziť v tejto dobe, ale aj v iných kultúrnych súvislostiach Pavla Országha Hviezdoslava, tohto významného slovenského básnika, ktorý je nekontroverznou osobou.“ 

 

Marián Gešper takisto upozornil, že neverí  úprimnosti slov predstaviteľov divadla a tvorcov tejto reklamy. Podľa jeho názoru v nijakom prípade nejde o hamletovské vyobrazenie jeho odseknutej hlavy, ale, naopak, o antiumelecký, antidivadelný a antihamletovský počin. „Teraz by som chcel upozorniť aj na ďalšiu skutočnosť. Môžeme sa v pokoji vyjadriť my matičiari, ktorí sa naozaj vyjadrujeme len kulminačným bodom dejín k takejto zásadnej veci, ktorá sa týka nášho predsedu a reklamnej kampane? Môžeme sa! Na danom plagáte bola vlajka cudzieho štátu.  Bola dúhová vlajka, antigardistická a antifašistická. Prosím. Ale ak tento plagát má znamenať pozitívnu činnosť alebo pozitívnu aktualizáciu divadelnej a inej činnosti, pýtam sa, prečo tam nie je variácia na slovenské národné alebo štátne symboly – slovenskú vlajku alebo slovenský znak?“ 

  • AGRESIVITA ODPORCOV

Správca Matice slovenskej Maroš Smolec vo svojom príhovore odmietol agresívne správanie provokujúcich účastníkov protestu. Predovšetkým jeden z nich ‒ progresívny aktivista Robert Mihály, napádal pokojných protestujúcich. Jedného staršieho muža dvakrát udrel do tváre. Polícia ho spacifikovala a konflikt budú riešiť v správnom konaní. Na mítingu boli aj pokojní odporcovia, ktorí držali v rukách dúhovú vlajku alebo transparenty na podporu divadla. Odporcov Matice bola však na námestí hŕstka. Správca konkrétne povedal: „Vyhlásenie Matice slovenskej zo soboty minulého týždňa a pozvánku na dnešný protest som pripravoval ja. Médiá hlavného prúdu pozvánku odignorovali, aj keď sa téme novej kampane DPOH venovali. Preto sme pozvánku uverejnili na sociálnej sieti Matice slovenskej. Keď som si o dva dni čítal stovky komentárov pod týmto statusom, bol som šokovaný. Toľkú nenávisť, militantnosť, agresivitu a mnohé komentáre kolidujúce s trestným právom, som už dlho nečítal. A viete, kto boli autori tých najagresívnejších výstupov? No práve podporovatelia tých, ktorí sa verejne pasujú do úlohy mierotvorcov, demokratov a oháňajú sa láskou. Tí, ktorí sú zástancovia práve tejto nechutnej kampane, teda tí, ktorí sa považujú za progresívnych liberálov alebo tzv. bratislavskú kaviareň. Tie komentáre sú uložené a sú dôkazom, kto šíri na Slovensku skutočné zlo. A Matica slovenská to nie je!“

  • VÝZVA DPOH

Následne prečítal „Výzvu riaditeľke DPOH na okamžité stiahnutie aktuálnej reklamnej kampane Divadla“, ktorú prijalo v deň protestu 6. septembra 2023 v Bratislave Predsedníctvo Matice slovenskej. „Matica slovenská VYZÝVA riaditeľku Divadla Pavla Országha Hviezdoslava Valériu SCHULZOVÚ o okamžité stiahnutie reklamnej kampane, v ktorej dehonestujú odkaz jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov, ktorý bol navrhnutý na Nobelovu cenu za protivojnovú poéziu Krvavé sonety, súčasne predsedu Matice slovenskej a skutočného humanistu P. O. Hviezdoslava. Aktuálna kampaň je len ďalším dôkazom, že DPOH má dlhodobý zámer orientovať sa len na jednu jasne ideologicky vyhranenú skupinu občanov. Kultúra a jej stánky musia však slúžiť pre všetkých ‒ bez rozdielu ich národnosti, presvedčenia, vierovyznania a politických alebo iných ideologických názorov. Máme zato, že práve tieto zásady vedenie DPOH dlhodobo obchádza a ignoruje.“ 

Matej MINDÁR, mrs – Foto: (mrs)