TRI OTÁZKY PRE: Mons. Jána SOKOLA, emeritného trnavského arcibiskupa a metropolitu SR

thumbnail

Nemožno podnecovať a živiť len nenávisť a zlobu

Aké sú podľa vás hlavné príčiny politicky motivovaného atentátu na premiéra?

Veľmi ma to prekvapilo. Toto sa nikdy v našich dejinách nestalo. Musíme si preto položiť otázku, kto je za to vinný? Myslím si, že sú to ľudia, ktorí nedokázali prijať nedávnu volebnú porážku. Preto dnes robia to, čo robia.

Takže za tento stav je podľa vás zodpovedná súčasná opozícia?

Bohužiaľ áno. Hneď po minuloročných predčasných parlamentných voľbách neprijala ich výsledok a začala zvolávať protivládne protesty. Zvyšovala tak celospoločenské napätie. Takýmto spôsobom sa to nikdy predtým neriešilo. A zaujímavé je na tom všetkom to, že niektorí jej predstavitelia vyhlásili, že chcú nejaký čas pokoj. Po jeho skončení chcú zase robiť nepokoje. Bude sa tak len ďalej zvyšovať nenávisť a zloba.

Môže byť podľa vás vyhrotenie súčasnej situácie spôsobené aj opustením kresťanských a morálnych hodnôt?

Rozhodne áno. Nič to však nemení na veci, že to, čo sa stalo, je veľká rana pre Slovensko. Nielen pre tých, ktorí sú sympatizanti súčasnej vlády. Pre každého normálneho človeka je to hrozná a odsúdeniahodná udalosť. Nenávisťou sa nikdy nič nevyrieši. Je preto dôležité upokojiť sa a začať riešiť problémy. To, že máme rozdielne názory, nesmie byť dôvodom na vzájomné osočovanie a obviňovanie. Musíme sa ako spoločnosť rešpektovať, aby sme žili v pokoji v láske a porozumení. Za to sa každodenne modlím, pretože dnešný stav nič dobré neprináša iba rozvrat a hnev ‒ výsledkom je aj politicky motivovaný atentát na demokraticky zvoleného predsedu vlády.

Zhováral sa: Matej MINDÁR, asistent poslanca NR SRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.