Útoky na Maticu slovenskú pokračujú

thumbnail

Prevracači kabátov v médiách stále nevyberavo útočia

Ako z bieleho urobiť čierne

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Útoky na Maticu slovenskú sa stali už pravidelnou agendou niektorých médií. Tvária sa ako slovenské, lebo sú predávané na slovenskom mediálnom trhu, ale čokoľvek slovenské je im odporné. Nemuseli by sme im veľmi oponovať, keby zverejňovali iba bulvárne či iné hlúpe polopravdy. Ak však zneužívajú slobodu prejavu na manipuláciu a dezinformácie týkajúce sa Matice, musí aj ten, kto je očierňovaný, brániť pravdu a odpovedať na manipulačné zverstvá. Najnovšie bola dezinformačná kampaň vyvolaná po Národnej púti na Devín 2014.  Vyrobili ju niektoré tzv. denníky (čím sa myslí, že každodenne prinášajú aj spravodajstvo). Umelo vyfabrikovanú kauzu, ktorá bola vyrobená presne podľa šablóny totalitných manipulačných techník z obdobia hitlerovského goebbelsovského a podobne stalinského propagandistického systému, normálny človek by mohol brať ako zlý žart. Lenže na vyslovené klamstvá sa nedá reagovať iba ako na akúsi „srandu“.

■ FAKTY NEPUSTIA

kolková_devín_650x400
Starostka Devína Ľ. Kolková verejne odsúdila účasť župana M. Kotlebu na matičných oslavách.

Matica slovenská, Mestská časť Bratislava-Devín, Bratislavský samosprávny kraj zorganizovali 3. mája v Devíne slávnosť. Takáto akcia sa nepripravuje zo dňa na deň. Čudná reakcia pani starostky bratislavskej mestskej časti Devín počas akcie i po nej bola dobrým hltom pre médiá, ktoré nechcú nič iné, len škodiť. Áno, aj Matica slovenská má svoje vnútorné problémy. Neskrýva ich. Veď najlepším príkladom toho sú články bývalého správcu MS pána Eštoka, uverejňované v denníku SME. Pán bývalý správca píše o problémoch, ktoré vo svojej niekdajšej funkcii neriešil, naopak, nepíše o tom, ako ich svojím pôsobením prehlboval. Takže, pán Eštok, najprv dajte do poriadku svoje záležitosti, potom riešte súčasnosť! Ale vráťme sa k slávnosti. Starostka Devína teda vedela vopred, že Matica slovenská ako spoluorganizátor slávnosti pozvala hostí podľa zoznamu. Aj predstaviteľov štátnej správy. Medzi nimi všetkých predsedov samosprávnych krajov. Stačilo, aby si prečítala zoznam pozvaných hostí, mohla ho pripomienkovať.

Prvý podpredseda Matice slovenskej Jozef Šimonovič odmietol útoky na Maticu, ktorých zámienkou bolo údajné špeciálne pozvanie a privítanie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu, čo podľa jeho slov nie je pravda. „Pozvaní boli všetci predsedovia samosprávnych krajov,“ potvrdil Jozef Šimonovič. Ako dodal, rozpaky a následnú mediálnu spätnú väzbu vyvolalo správanie sa starostky mestskej časti (MsČ) Devín, ktorá podľa jeho slov na účasť predsedu BB SK zareagovala nekultúrnym spôsobom. Prítomnosť predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja na Národnej slávnosti na Devíne 2014 pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra vzbudila čudné reakcie. Starostka Devína Ľubica Kolková vo svojom príhovore povedala, že nemôže privítať ľudí, ktorí šíria nenávisť, neznášanlivosť a zlobu. Prečo a komu to povedala, to asi nie je celkom jasné slovenskej verejnosti dodnes, hoci to bolo mediálne prezentované ako boj starostky za demokraciu.

„Verím, že Devín nikdy viac nebude akýmsi zneužitým miestom pre neznášanlivé myšlienky,“ povedala Kolková. Mimochodom, o jej správaní sa, ale tiež o kultúre jej prejavu vypovedá aj to hlasné FUJ!, ktoré vyslovila. Jej prejav časť publika privítala potleskom, časť nesúhlasnými pokrikmi. Starostka Devína doplnila, že ak bude Marian Kotleba pozvaný aj na budúci rok, jej mestská časť neposkytne na oslavy svoje priestory. Slávnostné príhovory sa tento rok pre nepriaznivé počasie presunuli z areálu Hradu Devín do miestneho Domu kultúry.

■ DOHRA V PARLAMENTE

Poslanci Národnej rady SR v utorok 13. mája väčšinou hlasov odmietli vyjadriť uznanie starostke Devína Ľubici Kolkovej (prezentujúcej sa ako nezávislá), ktorá sa postavila proti účasti predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu na národnej slávnosti v tejto mestskej časti Bratislavy. Za vyjadrenie uznania pre Kolkovú hlasovala takmer celá opozícia, vládny Smer sa zdržal. S návrhom na vyjadrenie uznania prišiel Ján Mičovský (OĽaNO). Kolkovú chcel chváliť za to, že svojím osobným príkladom ukázala, ako je možné verejne a kultivovane bojovať proti neznášanlivosti, netolerancii či nenávisti. „Takíto ľudia nikdy v Devíne vítaní nebudú...,“ prízvukovala Kolková.

Takže o účasti riadne zvoleného „župana“ M. Kotlebu na matičnej Národnej púti na Devín 2014 a o verbálnom útoku starostky Devína na jeho adresu rozhodoval už aj národný parlament. To naozaj nemajú poslanci NR SR iné čo robiť?! Matica slovenská pozvala všetkých županov rad-radom, prišiel spomedzi nich jediný, teda z Banskej Bystrice Marian Kotleba. Sedel medzi účastníkmi, nemal príhovor, prejav ani nijaký iný verejný výstup. Prišiel, lebo chcel. Národná púť je verejným oslavným podujatím pre všetkých Slovákov aj príslušníkov menšín. Takže kto a aký problém s tým mal?

Pani starostke Devína aj niektorým poslancom NR SR azda treba pripomenúť prvé a základné právo platné v demokratickom systéme: Nemusíte súhlasiť s vyjadrením občanov vo voľbách, ale ak sa vám nepáči, nezastávajte verejné funkcie! Takže, pani Kolková, hrajte svoje divadlo o svojej tzv. nezávislosti verejne ďalej, hoci aj v parlamente. No asi by bolo lepšie, keby ste predtým oznámili obyvateľom obce, ktorá je dlhodobo pod finančnou nútenou správou, kedy ju vyvediete z ekonomických problémov. Keď už nie pre iné, tak preto, aby namiesto vášho nekultúrneho výkriku FUJ! ste sa vy osobne nestali adresátom tohto zvolania... OJ!, pani starostka Kolková, ukázali ste Slovensku svoju predstavu o demokracii! Uvidíme, ako sa to voči vám prejaví v komunálnych voľbách na jeseň...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.