Útoky na Maticu slovenskú pokračujú

thumbnail

Situácia pripomína odobratie knižnice ustanovizni. Kto nepozná svoju minulosť, nepochopí budúcnosť. Citát nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Thomasa Manna vystihuje to, čo sa práve deje Matici slovenskej. Netreba prevracať strany histórie až do Uhorska. Zostaňme v Slovenskej republike a vráťme sa o dvadsať rokov dozadu. Komu bola naša národná ustanovizeň tŕňom v oku?  „Čo urobíme s Maticou slovenskou?“ pýtal sa v časopise Os akýsi Európsky kultúrny klub. Pred dvadsiatimi rokmi vystupoval proti Matici slovenskej najmä nebohý marxistický ideológ, prispievateľ pre SME a Denník N a spoluzakladateľ Nadácie Milana Šimečku Miroslav Kusý. V roku 2000 vtedajší minister kultúry Milan Kňažko knižničným zákonom odobral ustanovizni Slovenskú národnú knižnicu spolu s dôležitými nehnuteľnosťami s historicko-spoločenským významom. Tým prišla aj o značné neštátne finančné príjmy a vzácne archívne fondy. Na osamostatnenie SNK nebol ani tak logický ako skôr politický dôvod. Veď štát si mohol štátnu knižnicu jednoducho založiť, nebolo nevyhnutné obrať Maticu o jej vlastné matičné fondy, ktoré matičiari zbierali od roka 1863.

  • PROBLÉMOVÁ VEDA

Dnes je pohyb udalostí veľmi podobný. Súčasná ministerka kultúry N. Milanová vyjadreniami o Matici ulahodila tým, ktorí pokračujú v stopách Európskeho kultúrneho klubu. Rovnaká masívna mediálna kampaň proti Matici. Rovnako veľký priestor pre „odborníkov“ na MS a minimálny alebo žiadny pre matičné reakcie. Rovnako selektívne a účelové prepájanie poloprávd, výmyslov a lží. Pred dvadsiatimi rokmi sa do protimatičnej kampane zapojili vtedajšie redakcie periodík Os, Dilema, Domino fórum, Fakty, Slovo, Sme, Pravda a Národná obroda. Dnes sú to redakcie médií SME, Pravda, Hospodárske noviny, Denník N, Aktuality.sk, Týždeň či bulváru. Po takmer tridsiatich rokoch existencie zvrchovanej Slovenskej republiky sa spochybňuje Matica slovenská ako zákonom silno demokraticky a nezávisle nastavená inštitúcia.

Pozoruhodný je stále rovnaký úmysel odstrániť z Matice slovenskej matičnú vedu. „Odkedy máme slovenskú univerzitnú vedu a slovenskú akademickú vedu, je matičná veda nielen zbytočným luxusom, ale priam kontraproduktívnym fenoménom... Nepoznám jediný rozumný dôvod, pre ktorý by ešte dnes mala naďalej jestvovať slovenská matičná veda,“  búšil do matičných vedcov marxista Kusý. Súčasní predstavitelia MK SR opakujú tieto názory, ktoré počuť aj z prostredia Slovenskej akadémie vied. Tú dokonca zaradili do dočasnej pracovnej skupiny pre zmenu financovania a rozvoj MS. Pred dvadsiatimi rokmi sa o účasť na príprave zákona o MS a tzv. knižničného zákona petíciou bili všelijaké mimovládne organizácie. Rezort im to dnes zjednodušil, keď priamo prizval občianske združenia do dočasnej pracovnej skupiny.

  • BEZ VYSVETLENIA

Literárny vedec Alexander Matuška, ktorého busta víta prichádzajúcich do Ministerstva kultúry SR v Bratislave, by novým predstaviteľom rezortu kultúry pripomenul rok 1968. Na ministerstve nevymysleli nič nové. Už v socializme Predsedníctvo SAV a  M. Kusý napadli vedu MS, čo A. Matuška ostro odsúdil. Kritizoval, že režim sústredil štátnu vedu do SAV a že „sme úslužne a vopred, z vlastnej vôle odumreli národne“. Rok 2000 bol v niečom podobný. Odobratie Slovenskej národnej knižnice vyústilo do väčšej centralizácie slovenskej vedy. Spôsobilo aj majetkové a finančné oslabenie Matice, z čoho tiež pramenia jej súčasné problémy. Recyklované argumenty o duplicite matičnej vedy sú opäť na stole. Vedci MS už medzitým kritizovali postoj MK SR a označili ho za nezmysel a politizáciu vedeckého výskumu. Výstižne narážali na to, že v demokracii nemôže štát centralizovať vedecký výskum do jedného rezortu.

Otázne je, prečo ministerstvo kultúry hádže do koša každý jeden argument MS a podceňuje pozitívnu činnosť matičiarov. Prečo kultúrno-vedeckú inštitúciu nekompromisne posudzuje podľa schopnosti produkovať zisk a zameriava sa na nehnuteľnosti i tlačiareň NEOGRAFIU v jej súkromnom vlastníctve. Prečo tieto nehnuteľnosti vníma viac ako budovy na komerčný prenájom, hoci sú regionálnymi pracoviskami na realizáciu matičnej kultúry. Bez ich udržania hrozí útlm činnosti miestnych odborov v regiónoch a postupné odsunutie matičnej kultúry na okraj celoslovenskej kultúry. Dodnes ministerstvo neobjasnilo svoj názor, v čom konkrétne je matičná veda duplicitná, zatiaľ čo akceptuje vedu v iných vedeckých ústavoch a múzeách pod rezortom kultúry. Nevieme ani, či si uvedomuje, že sloboda slova a pluralita demokratických médií môže byť ochudobnená, keďže Slovenským národným novinám po jeho vyjadreniach môže hroziť zánik. Pritom štátne peniaze budú financovať vládny mesačník v náklade až dva milióny kusov mesačne. Prečo by teda aj štátne peniaze ministerstva kultúry nemohli finančne podporiť aj názorovú pluralitu a slobodu slova formou dotácie na vydávanie SNN...

  • ŠTYRI PILIERE MATICE

Matica slovenská stojí na štyroch pilieroch: členská základňa, matičná veda, vydavateľsko-informačná oblasť a hospodársky pilier. Síce ministerstvo kultúry pôvodne avizovalo, že bude riešiť štátnu dotáciu pre MS, dnes sa už chce zaoberať všetkými štyrmi matičnými piliermi. Preto sa slová Thomasa Manna stávajú aktuálnejšími. Pri nie tak dávnych skúsenostiach Matice slovenskej platia dvojnásobne.

Eva DVONČOVÁ – Ilustrácia: Andrej MIŠANEKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.