V Krajskej galérii v Prešove otvorili stálu expozíciu sakrálneho umenia

thumbnail

Vystavujú aj tri diela Majstra Pavla z Levoče

 V Krajskej galérii v Prešove, ktorej zriaďovateľom je  Prešovský samosprávny kraj,  inštalovali stálu expozíciu sakrálneho umenia 15. – 19. storočia. Vzhľadom na obmedzené priestorové možnosti vybrali do nej päťdesiatdva artefaktov, z ktorých väčšina pochádza z darovanej zbierky známeho sochára Dušana Pončáka.

V expozícii sú drevorezby 15. ‒ 19. storočia, tiež ikony zo 16. ‒ 18. storočia. Ide o zbierkové predmety nadobudnuté postupnou akvizičnou činnosťou galérie, jadro však tvoria diela zo zbierky prešovského sochára Dušana Pončáka (1941 ‒ 2016). Tento známy umelec ich daroval galérii v dvoch fázach v rokoch 1993 ‒ 2006. Artefakty umiestnili v piatich výstavných priestoroch, tematicky rozčlenených na štyri samostatné okruhy: Gotická izba, Svätci, anjeli a proroci, Mária, Matka Božia, a Kristus Spasiteľ. Keďže v kolekcii chýbali závesné obrazy, pomohlo dlhodobé požičanie  piatich sôch a obrazov z majetku rímskokatolíckeho farského úradu v Prešove a deväť sôch a obrazov zo zrušenej stálej expozície Krajského múzea v Prešove. Najvýznamnejšími exponátmi gotickej expozície sú tri diela od Majstra Pavla z Levoče, ktoré rezbár vytvoril priamo pre Prešov. Jedným z dominantných je Madona s dieťaťom. Na štítku sa môžeme dočítať: „Aj keď je Madona v torzovitom stave, najmä v spodných partiách, vzhľadom na obdobie vzniku i dielenský okruh je takmer  isté, že máme do činenia s ikonografickým typom korunovanej Assumpty na polmesiaci. Panna Mária Nanebovzatá stojí na mesačnom kosáku, symbolizujúc tak víťazstvo nad Satanom a chaosom.“  Z ďalších zaujme neskorogotické súsošie sv. Anny Samotretej z Hanušoviec, ikona sv. Michala archanjela zo 16. storočia (s označením najkrajšia ikona tohto svätca na východe Slovenska), renesančná Panna Mária či rokokový obraz Alegória Starého a Nového zákona od Imricha Jagušiča zo Sabinova. Vystavené sakrálne diela  zahŕňajú kresťanské konfesie, ktoré v regióne zanechali hlbokú stopu.

Text a foto: Marián ŠIMKULIČ



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.