V novom vizuálne obmenenom šate
Začiatkom mája vyšlo ďalšie číslo Slovenských pohľadov v novom vizuálne obmenenom šate. Usiluje sa skĺbiť moderný prístup a súčasne zohľadniť historickú kontinuitu periodika ako národného kultúrneho a civilizačného dedičstva.
Úvodník do najnovšieho čísla pripravila ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Podelila sa v ňom o svoje plány a vízie, ale i strasti na neľahkom poste. Peter Cabadaj sa venuje nášmu národnému bardovi Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi pri príležitosti 175. výročia narodenia. Radoslav Žgrada a Martina Matečková v príspevkoch približujú menej známych predstaviteľov z radov silnej národnobuditeľskej generácie bernolákovcov, konkrétne Juraja Palkoviča a Jozefa Emmanuela. Svoju poviedku Živé korene publikuje Ján Grešák a poviedku Viecha Ladislav Hrubý. Nechýbajú ani ukážky z poézie od Jána Švantnera, Jána Fekete-Apolkina či preklady básní čínskeho autora Po Ťü-i. Príležitosť dostal aj mladý talentovaný poet Michal Šimon Hradský. Lukáš Perný predstavuje výraznú osobnosť – filmového skladateľa Zdeňka Lišku. Gustáv Murín prináša zaujímavosti o držiteľoch Nobelovej ceny so slovenskými koreňmi. Martin Jurčo píše o knihách Anny Jonásovej. Miloš Jesenský v zaujímavom článku opisuje, ako Slovensko roku 1968 reflektoval časopis National Geographic. Dušan Mikolaj približuje prácu a činnosť významnej umeleckej skupiny Galandovcov. Číslo prináša aj obsažný rozhovor Lukáša Perného s producentkou a herečkou Deanou Horváthovou-Jakubiskovou. Erik Germuška píše o Konci liberalizmu a Jaroslav Chovanec publikuje stať o základných princípoch Ústavy Slovenskej republiky.
Rovnako sú prítomné recenzie na knihy slovenských autorov ‒ Pavol Gašparovič Hlbina a slovenská katolícka moderna od P. Tolaroviča, Tajomstvá mladého Bajzu od E. Maliti Fraňovej, Premena a iné poviedky od F. Kafku, Druhá naivita a Viety od E. J. Grocha, Trojhlas. Dolnozemská literárna túra, ktorej editorom je L. Čáni. V zápisníku si zaspomíname na Milana S. Ďuricu a Lukáš Perný rekapituluje matičnú činnosť v tomto roku. Nechýbajú ani reflexie na domáce i zahraničné kultúrne podujatia z pera L. Volka a D. Jordovej, ako aj pravidelné rubriky: Literárny antikvariát je v tomto čísle o brazílskom spisovateľovi Gregóriovi de Matos, pohľad na literatúru Spoza Moravy od Iva Pospíšila či rubrika Pripomíname si, ktorú pre Pohľady zostavuje Štefan Haviar. Výtvarný sprievod čísla je z diel maliara, grafika, dizajnéra a pesničkára Igora Cvacha.
Radoslav ŽGRADA