Vojna bývalého a gubernátora s prezidentom

thumbnail

Rozvrat alebo samorozpadávanie terajšieho vedenia Ukrajiny. Ukrajinská scéna bola v posledných týždňoch v úzadí pozornosti verejnosti a médií. A zrejme bude aj v nasledujúcich. Napriek tomu práve tu možno najlepšie vidieť slabiny a zlyhania doterajšej politiky americkej vlády, ako aj vedenia Európskej komisie a Európskej únie. Predviedol to jednoznačný favorit Západu, bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili vo chvíli, keď sa vzdal kresla gubernátora v Odese. Bol to akt vyhlásenia vojny terajšiemu prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Tomu istému, ktorý Saakašviliho, keď mu v domovskom Gruzínsku hrozilo stíhanie za údajné porušovanie zákonov, vymenoval za odeského gubernátora – jednej po mnohých stránkach z najvýznamnejších oblastí Ukrajiny. Je to prvý takýto akt, prvé verejné obvinenie prezidenta od bývalého významného činiteľa, ktorý nijako nebol previazaný s ukrajinskou oligarchickou mafiou či s bezohľadnými polovojenskými nacionalistickými skupinami, nekontrolovateľnými vládou a oficiálnymi úradmi v guberniách či velením armády.

■ AMERICKÝ FAVORIT

ua_propagandisticky-plagat-z-dni-majdanu
Majdanská propaganda pôsobí dnes v Ukrajine viac ako anachronicky.

Michail Saakašvili, dlhoročný favorit  najmä americkej zahraničnej politiky, doslova vyhnal svojho predchodcu Eduarda Ševarnadzeho od parlamentnej tribúny a z budovy parlamentu v pamätnej historickej scéne „revolúcie ruží“ v roku 2003. Nebola za tým len mladícka odvaha. Niekoľko mesiacov predtým navštívil Tbilisi bývalý americký minister zahraničných vecí James Baker, aby sa pozhováral so svojím bývalým kolegom Ševarnadzem, s ktorým, keď bol v čase perestrojky sovietskym ministrom zahraničných vecí, pripravovali koniec studenej vojny. Koniec, pri ktorom si sovieti „zabudli“ dať záväzne potvrdiť, že Severoatlantická aliancia NATO sa nebude rozširovať na Východ ani v prípade zjednotenia vtedajších dvoch nemeckých štátov. Baker prišiel do Tbilisi, aby si pohovoril so Ševarnadzem. A neuplynulo ani pol roka po tom, čo nastúpil nový prezident, absolvent amerických škôl Saakašvili a do Tbilisi prišiel George Soros. Po „revolúcii ruží“ sa tam udomácnili mnohé nevládne organizácie, stali sa chrbtovou kosťou Saakašviliho zmien.

■ NAJVÄČŠÍ ŠKANDÁL

Tento Saakšvili sa postaral v tomto roku o najväčší politický škandál v Ukrajine. „Prezident Porošenko v odeskej oblasti podporil dva klany: kriminálny klan banditov a vrahov a klan korupčníkov; Odeskú oblasť nielen odovzdali skorumpovaným ľuďom, ale nepriateľom Ukrajiny,“ vyhlásil Saakšvili.  Na tom by nebolo na ukrajinské pomery nič ohromujúce, keby v jednom prípade nevymenoval priamo primátora Odesy a v druhom menovite poslanca Verchovnej rady, teda novozvoleného parlamentu. Porošenka priamo obvinil nielen z korupcie, ale aj zo „zrady revolúcie“. Za svoj cieľ označil „odstránenie toho bahna, ktoré zradilo ideály revolúcie a robí všetko pre to, aby orabovalo Ukrajinu a Ukrajincov do poslednej nitky“.

Ešte donedávna bol bývalý gruzínsky prezident symbolom zmeny, symbolom ukrajinských reforiem. Tie, ako vieme, sa robia už dlhý čas aj za trvalej pomoci zo Slovenska. K vedúcemu tandemu bývalej strany SDKÚ Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš sa údajne občas pripája v rôznej forme aj Iveta Radičová, takisto zo zaniknutej SDKÚ. A práve tento fakt, že jeden či dvaja bývalí predsedovia vlády Slovenskej republiky a bývalý viacnásobný minister hospodárstva a financií SR boli dlhšie ako Saakašvili vo významných pozíciách poradcov, robí celý „príbeh“ pre nás dvojnásobne zaujímavým.

■ PORADCOVIA ZO SLOVENSKA

Nikomu na Slovensku netreba vysvetľovať, čo znamená ostrý Saakašviliho slovník. Jednoducho sa vzdal funkcie, za ktorú vďačí prezidentovi Porošenkovi, aby sa naplno mohol venovať úlohe poprednej osobnosti radikálnej opozície. Ale nielen to. Demonštruje, aký bol v Odeskej oblasti – kde bol gubernátorom od roku 2015  a v úrade strávil 527 dní – prakticky bezmocný voči mafiánsko-oligarchickým a nacionalistickým klanom, ktoré priamo ovládajú ekonomicky významnú oblasť štátu. Pritom aj samotný Saakašvili išiel v úrade od jedného škandálu do druhého. Od prevratu, ktorý sa udial za aktívnej pomoci Západu a bezprostredne pri ňom asistovali ministri zahraničných vecí troch významných štátov EÚ a NATO, zrejme ani na území, ktoré je plne pod kontrolou vlády, sa situácia výrazne nezlepšuje, ale naopak –zhoršuje. Nám to nastavuje zrkadlo reálnej politiky EÚ a pôsobenia „našich“ reformátorov a poradcov v Kyjeve.

Dušan D. KERNÝ - Foto:internet1 Komentár

  • I second Ty12l&#8er7;s comment about talking to your RA. Quiet hours exist for a reason.And I totally agree about snow! I could never stand a green Christmas so I always head home to Winnipeg for the holidays

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.