Žijeme v epoche mučeníkov viery

thumbnail

Najviac prenasledovanou náboženskou societou sú kresťania. Štatistiky sú neúprosné. Počet kresťanských martýrov od čias Ježiša Krista po dnešok predstavuje sedemdesiat miliónov, ale až štyridsaťpäť miliónov z nich pripadá na 20. a začiatok 21. storočia. Z historického hľadiska je práve naša doba epochou mučeníkov. Častým vysvetlením tohto javu je islamský extrémizmus a krajiny s autoritárskymi režimami. Lenže úsilie úplne odsunúť kresťanstvo na okraj, popierať kresťanskú identitu a kresťanské korene či útočiť na cirkev je denne sprievodným javom v Európe. A hoci ide o neprehliadnuteľný jav, zatiaľ preň nejestvuje spoľahlivé vysvetlenie. Medzinárodná mimovládna organizácia Open Doors začiatkom januára zverejnila správu o prenasledovaní kresťanov vo svete. V rebríčku je zoradených päťdesiat najproblémovejších krajín sveta, kde je silnej až extrémnej forme perzekúcií vystavených podľa odhadov až dvestopätnásť miliónov veriacich ľudí, čo je tretina obyvateľstva týchto štátov. Na čele aj vlani zostala Severná Kórea, za ňou nasledujú Somálsko, Afganistan, Pakistan a Sudán. Je zaujímavé, že v Číne, kde vládne autoritársky režim a absentuje náboženská sloboda, zostáva situácia oproti predchádzajúcim rokom nezmenená, ba počet kresťanov v nej stúpa. Za uplynulých štyridsať rokov zo šesťstotisíc na sto miliónov.

POVÁŽLIVÝ STAV

Mimoriadny nárast útokov voči kresťanom v Indii, vo Vietname, v Laose, v Bangladéši a v Bhutáne si riaditeľ protestantskej organizácie Open Doors pre Francúzsko Michel Vartan vysvetľuje ako dôsledok posilnenia nacionalistických tendencií v týchto krajinách, bez ohľadu na to, či sú väčšinovo moslimské, hinduistické alebo budhistické. Massimo Introvigne, zástupca OBSE pre boj proti rasizmu, xenofóbii a diskriminácii, predovšetkým diskriminácii kresťanov, uviedol, že nacionalizmus postavený na náboženskom základe sa vyskytuje vo viacerých krajinách Afriky a Ázie, kde sú kresťania považovaní za cudzí element, niekedy za zradcov miestnej kultúry. A to aj napriek tomu, že ich prítomnosť na území sa týka niekoľkých storočí. Ani v Európe nie je situácia dobrá. Pápež František pripomína, že sa tu prejavujú tendencie diskriminovať, marginalizovať, odsunúť kresťanstvo úplne na okraj, popierať kresťanskú identitu a kresťanské korene, ale tiež útočiť rozličnými spôsobmi na Cirkev a Svätého Otca. Aj keď sa Ján Figeľ vlani stal osobitným vyslancom EÚ pre otázky náboženských slobôd a vyznania vo svete, jeho aktivity v tejto oblasti zostávajú pred verejnosťou neznáme.

RAST TERORU

Nábožensky inšpirovaný teror je nielen rozšírený, ale je na vzostupe. Najprenasledovanejšou náboženskou skupinou zostávajú kresťania. Podľa Open Doors každý mesiac zahynie v priemere tristodvadsaťdva kresťanov, zničených je dvestoštrnásť kostolov a iných kresťanských zariadení a 722-krát dochádza k rôznym formám násilia proti kresťanom. K bitkám, únosom, znásilneniam, zatknutiam a podobne.  Správy o stave náboženskej slobody síce prinášajú štatistické údaje, ale nijaká nehľadá odpoveď na otázku prečo? Prečo je kresťanstvo prekážkou iným náboženstvám, prečo samotným kresťanom? V týchto dňoch sa na knižný trh dostala  zaujímavá publikácia Kresťan v treťom tisícročí od uznávaného vedca, fyzika Júliusa Krempaského.  Pre náš týždenník povedal: „Dnes veda poskytuje veľmi jasné kritériá, ktorá z náboženských filozofií je korektná a ktorá nie. Jediná adekvátna nášmu svetu je kresťanská, pretože pozná trinitársky princíp. Kdekoľvek sa pozriete, všade vidíte princíp tri. Pre mňa ako fyzika je to najvýznamnejší fenomén, ktorý tu vôbec existuje.“ Ako vedec si myslí, že „svet sa možno dopracuje k jedinej správnej filozofii v sekulárnej a aj duchovnej sfére“. A tomu treba zabrániť?

                                                                                                                   Eva ZELENAYOVÁ - Kresba: A. MIŠANEKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.