Zlaté Štúrovo pero majú v rukách gymnazisti z Považskej Bystrice

thumbnail

Majú guráž a energiu tvoriť aj odvahu podpísať sa

Do jubilejného tridsiateho ročníka Štúrovho pera sa prihlásilo sedemdesiatpäť stredoškolských a vysokoškolských redakcií študentských časopisov, dvadsaťjeden online projektov a vyše šesť desiatok študentov so samostatnými článkami. „Stredoškolské časopisy sú najmä o škole, o meste, o cestovaní, o láske, skrátka o študentskom živote,“ citujeme z vyjadrenia porotcov, medzi ktorými bol i známy novinár Patrik Herman ‒ v minulosti laureát tejto súťaže.

„Na tej základnej úrovni sú tie, ktoré prinášajú najmä spravodajské žánre ‒ správy, riporty či rozhovory. Grafika ešte nemusí byť vykryštalizovaná do systému, ale študenti už majú guráž a energiu tvoriť a sebavedomie podpísať sa pod svoje články, fotografie či ilustrácie, k čomu im blahoželáme.

VYŠSÍ LEVEL

Vyššia úroveň časopisov už má ťažisko na publicistike, štruktúra obsahu aj grafický vizuál je na výbornej úrovni a pribudlo aj to dôležité, čo sa volá vlastný názor. No a tá tretia úroveň ‒ popri spravodajstve a publicistike študenti zvládnu aj analytickejšie žánre. Pripravujú vo svojich školách sociologické prieskumy či prinášajú pre študentov dôležité témy, ktoré vedia rozobrať z viacerých uhlov a aj na šiestich či desiatich stranách. Ich témy sa týkajú školstva, politiky (vlani to boli najmä parlamentné voľby a simulované voľby na stredných školách, ako aj agresia Ruska proti Ukrajine), náboženstva, slobody, rodičovstva, antikoncepcie, rôznych historických udalostí (vlani napríklad výročie okupácie Česko-Slovenska, riadenej z Moskvy v roku 1968) a najnovšie výrazne stúpla aj téma duševného zdravia.“

NAJLEPŠÍ ROZHĽAD

Najvyššie ocenenie Zlaté Štúrovo pero získal časopis Rozhľad, ktorý tvoria gymnazisti z Považskej Bystrice. Porota prihliadla i na to, že tento študentský časopis si už niekoľko rokov udržiava vysokú úroveň. Hlavné ceny RTVS si zo Zvolena odniesli študenti z Gymnázia sv. Moniky v Prešove, ktorí vydávajú časopis Enter, z Gymnázia sv. košických mučeníkov v Košiciach (časopis Quo vadis), z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského z Banskej Bystrice (časopis G-life) a zo Spojenej školy a Gymnázia Juraja Heinscha z Bardejova (časopis Gymoš).

Pri hodnotení prác vysokoškolákov je pozoruhodné, že sa budúcim žurnalistom usilovali konkurovať i študenti s iným študijným zameraním. Prvé miesto získal časopis Pod čiarou (Filozofická fakulta UK) za najväčší progres najmä po obsahovej a štylistickej stránke.

NOVINÁRSKE SKUSY

Medzi novinárskymi príspevkami stredoškolákov najviac zaujal Mário Orság z Piaristickej spojenej školy Františka Hanáka v Prievidzi za rozhovory s logickými a sústredenými otázkami. Z príspevkov vysokoškolákov najviac zaujala práca Bianky Masarykovej z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity, ktorá neštandardným spôsobom priblížila mesto Partizánske. Ďalšie ocenené Bernadetta Čaranová a Alžbeta Kyselicová získali ako odmenu stáž v televízii Markíza.

V kategórii on-line projektov si už dlhodobo udržiava vysokú až profesionálnu úroveň web.attelier.sk z Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda z Trnavy. Z tridsiateho ročníka Štúrovho pera si odnáša vo svojej kategórii prvú cenu.

ZABODOVALI AJ DOMÁCI

Naprázdno nevyšli ani domáci ‒ zvolenskí študenti z Gymnázia Ľ. Štúra, ktorí sa so svojimi Štúrovinami dostali do trojice so Zlatou cenou RTVS spolu s Fonendoskopom Strednej zdravotníckej školy Poprad a s Arnoštovinami Gymnázia Juraja Hronca Bratislava. Nadácia Slovenskej sporiteľne najvyššie ocenila článok Ako sme sa s finančnou gramotnosťou dostali do Švédska v časopise Phase Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove.

Súťažná prehliadka Štúrovo pero vznikla v roku 1993 podľa koncepcie známeho zvolenského matičiara Jána Mieroslava Pinku, ktorý vychádzal z faktu, že Štúr bol nielen skvelý rečník a politik, ale i novinár. Toto najprestížnejšie podujatie stredoškolských a vysokoškolských nádejných žurnalistov organizuje Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Za tri desaťročia sa do súťaže zapojilo vyše dvetisíc školských časopisov, rovnaký počet nádejných mladých novinárov a stodvadsať online projektov.

Jozef SLIACKY – Foto: FMK UCM, internet

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.