Nie som ovca, viem si vybrať sám – vyberám si zisk


ovce štvorecV reklamnej kampani súkromnej zdravotnej poisťovne ani zďaleka nejde o pacienta

Oto BALOGH – Foto: Emil SEMANCO

Kampaň proti zámeru vlády vytvoriť na Slovensku systém s jednou zdravotnou poisťovňou, zaplavila v uplynulých dňoch elektronické i printové médiá. Stojí za ňou súkromná zdravotná poisťovňa Union, presnejšie jej stopercentný vlastník, holandská poisťovacia spoločnosť Achmea.

Verejne známe i neznáme osoby podsúvajú verejnosti jednoduché posolstvo – každý človek by mal mať možnosť slobodne si vybrať svoju poisťovňu. Ak tak neurobí alebo mu je bližší model s jednou zdravotnou poisťovňou, je ovca (a možno baran). Stádo, ktoré sa dalo do služieb kampane Unionu (z presvedčenia alebo za honorár), v tom má jasno – viac poisťovní znamená raj pre poistencov.

PRVORADÝ BIZNIS

Dôvody kampane sú pochopiteľné. Union si chce ubrániť pozíciu, veď prísť o balík peňazí z verejných zdrojov, ktorý garantuje (chorý) zákon, by znamenalo koniec ,,podnikania“ i mastných ziskov. V úsilí o zachovanie tohto stavu si Union ,,filozoficky podporovaný“ súkromnou poisťovňou Dôvera (vlastník Penta) – v ktorej podľa jej hovorcu tiež nie sú ovce, a tak majú aj vlastnú kampaň – volá na pomoc občanov neovce, ktorí si vedia vybrať sami, a tzv. nezávislých odborníkov z občianskeho združenia Health Policy Institute. Tento think tank (anglicky doslovne ,,myšlienková nádrž“) sa zaoberá zdravotnou politikou a ekonómiou zdravotníctva na Slovensku a v štátoch strednej a východnej Európy. Jeho činnosť je okrem iného financovaná nadáciou Open Society Foundation, založenou finančníkom G. Sorosom, či spoločnosťou Dôvera Holding, a. s. Predsedom jej predstavenstva je E. Maták, jeden zo spoluzakladateľov Penty, ktorý v nej má pod palcom investície do zdravotníctva. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že v prípade kampane, do ktorej zatiahli jej aktéri ovcu, ide najmä o udržanie biznisu, aj keď sa kampaň tvári, že sleduje najmä záujmy poistencov.

ovce karikatúraPOISŤOVACÍ ABSURDISTAN

V boji o peniaze daňových poplatníkov ide o otvorený stret záujmov štátu a finančných skupín, ktoré sú na Slovensku úzko prepojené s dianím nielen v ekonomike, ale aj v politike a zo spoločného koláča si ukrajujú poriadne sústa. Inak to nie je ani v zdravotníctve, kde za ostatných šesť rokov odtieklo do ich rúk od občanov vyše pol miliardy eur zo zdravotných odvodov pre deravú legislatívu a chabú kontrolu verejných financií. Stav, keď štát núti občanov povinne platiť odvody určené pre potreby zdravotníctva, a na druhej strane ten istý štát dovolí, aby si z týchto verejných zdrojov vyvolené skupiny každý mesiac bezprácne zlepšovali svoje finančné portfólio a kumulovali zisky, je minimálne absurdný.

 

MÝTY A PRAVDY

ovcePodľa zástancov pluralitného systému poistenia jedna štátna poisťovňa prinesie štátu zvýšené náklady a poistencom horšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti. Súkromné poisťovne svojou revíznou činnosťou vraj dokážu ušetriť oveľa viac ako štátna poisťovňa. Ako však ukázal nedávny prípad Slotex Fashion Vranov, aj údajne bezchybná revízna činnosť súkromnej poisťovne Union zlyhala pri neplatení zdravotných odvodov talianskymi majiteľmi tejto dnes už neexistujúcej textilky. Tá len na zdravotných odvodoch dlhuje vyše 180 tisíc eur. Každá štandardná spoločnosť vytvára zisk z obchodnej činnosti, spojenej s istou mierou rizika. Súkromné zdravotné poisťovne na Slovensku však žiadnu obchodnú činnosť nevykonávajú, iba prerozdeľujú peniaze od občanov. Miera rizika, ktorú podstupujú pri svojej prerozdeľovacej činnosti, sa v porovnaní s inými komerčnými poisťovňami rovná nule. Ich jedinou starosťou je vedieť, na čom môžu ušetriť, aby mali z čoho vykázať zisk. Argumentácia kratšími čakacími lehotami na operácie stojí pri rozdielnej skladbe a kvantite poistného kmeňa štátnej a súkromných poisťovní na vratkých nohách. Tvrdenie, že ani cent zo zisku nejde na úkor pacienta, ani nestojí za komentár. Súkromné poisťovne majú na trhu svoje miesto, ale v segmente pripoistenia, garantujúceho nadštandardné služby, za ktoré si poistenec bude ochotný priplatiť. Lenže štandard ani nadštandard dodnes nie je v zákonoch definovaný. Cestu z bludného kruhu predstavuje aj návrh na zrušenie zdravotného poistenia a na financovanie zdravotníctva štátom priamo zo štátneho rozpočtu. Na Slovensku sa to v danej situácii však javí ako utópia.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.