Pravda o spolužití s rómskou menšinou

cigáni štvorecSlovenskú spoločnosť trápi problém s rómskou menšinou. Ako ho riešime? Čo robí slovenská spoločnosť? Čo robí štát, tretí sektor, politici, cirkev, či dobrovoľníci..? Robí vôbec niekto niečo preto, aby sa Rómovia dokázali vžiť do našej spoločnosti a žiť v prirodzených, kultivovaných sociálnych podmienkach. Dokážeme ich preniesť zo stredoveku dio 21. storočia? Zabezpečíme, aby ich deti vedeli čítať, písať, používať hygienické zariadenia? V kom je vlastne chyba? V systéme, alebo v rómskej menšine. Dokážeme tento dlhotrvajúci problém vôbec vyriešiť? Kde sa strácajú milióny eur na Rómov? Prečo rabovali v roku 2004? Hrozí ďalšie rabovanie, vyostrenie konflitku medzi Rómami a Slovákmi? Preče premiér R. Fico kričí po extrémnych riešeniach a odňatí detí z rómskych osád? Situácia je skutočne vážna.

Slovenské národné noviny sa prostredníctvom vlastného pohľadu, prostredníctvom názorov odborníkov i politikov budú snažiť tieto otázky zodpovedať. Nepasujeme sa do role záchrancov Rómov. Chceme, aby si naši čitatelia o tejto problematike vytvorili objektívny názor.cigáni 5


Pracujúci s nízkymi príjmami nezaujímajú u nás nikoho

Pollák róm - štvorec

Pracujúci s nízkymi príjmami nezaujímajú u nás nikoho

Ivan BROŽÍK – Ilustrácia, foto: archív

Keď vlani splnomocnenec vlády pre Rómov Peter Pollák predstavil základné piliere reformy, Slovenské národné noviny okamžite poukázali na to, že niekto, kto si mýli demokraciu s politizovaním, ju napadne na ústavnom súde. Deje sa tak v týchto dňoch. Opäť niekto poukazuje iba na práva a zabúda na povinnosti.Opäť sú na vine všetci ostatní

 


Opäť sú na vine všetci ostatní

Seriál nie je to iba nejaká povrchná momentka

Opäť sú na vine všetci ostatní

Ivan BROŽÍK

Ulica Jamesa Turnera v britskom Birminghame sa stala svetoznáma. Vďaka seriálu BBC, ktorý ohúril divákov pod názvom Benefits street – Ulica výhod. Žije na nej totiž až deväťdesiat percent poberateľov sociálnych dávok bez toho, aby prejavili záujem získať peniaze povedzme prácou. Seriál verejnoprávnej BBC vznikal tri roky. Nie je to teda iba nejaká povrchná momentka.

 


 Asi naozaj nevedia, o čom hovoria

cigáni štvorecZdá sa, že v mimovládnych organizáciách zakladajú ohne, len aby mali čo hasiť

Asi naozaj nevedia, o čom hovoria

Ivan Brožík – Foto: SNN - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Predstavitelia mimovládnych organizácií, ktoré majú v popise živnosti blokovanie akejkoľvek resocializácie časti rómskeho obyvateľstva na Slovensku, sú buď hlúpi a majú obrovské znalostné medzery, alebo vedia, že to, čo hlásajú, nie je pravda, a teda zavádzajú verejnosť. Len aby živnosť fungovala a vynášala.

Pri predstave, koľko financií zo zahraničia, určených práve Rómom, pretečie cez takéto „mimovládky“ (MVO) a koľko sa v nich aj definitívne roztopí, je veľmi pravdepodobná druhá možnosť. V každom prípade zamestnanie na dobu neurčitú a s pravidelným príjmom v MVO je dobré živobytie.


Neprispôsobivá masa je časovaná bomba

cigáni 2 štvorecREDAKČNÁ BESEDA

Hrozba veľkého sociálneho výbuchu tlie dlho

Neprispôsobivá masa je časovaná bomba

Spracoval: Ivan BROŽÍK – Foto: autor

Pred samotnou redakčnou besedou si pripomeňme, ako sa doteraz bez väčších zmien a najmä zmien k lepšiemu žije obyvateľom mesta Partizánske a obce Plavecký Štvrtok. Tým obyvateľom, ktorí platia dane, dodržujú všeobecne záväzné nariadenia a základné normy občianskeho spolužitia. Mestom Partizánske nie tak dávno, aby sme si to nepamätali, pochodovalo takmer tritisíc ľudí, aby vyjadrili svoj postoj k neprispôsobivým občanom. Na čele pochodu stál sám primátor mesta Jozef BOŽIK.


 Správna cesta

POZNÁMKA

Správna cesta

Jan ČERNÝ

Správna cesta je pôvodný, no médiami takmer nepoužívaný názov „rómskej reformy“. Jej smola spočíva v tom, že v jej viac medializovanom názve navodzuje povrchný dojem, ako by išlo iba o jedno etnikum, jednu národnostnú menšinu. V radoch siedmej veľmoci si doteraz nikto akosi nestihol uvedomiť, že podľa Ústavy slovenskej republiky sa na Slovensku nemôže tvoriť legislatíva vychádzajúca z princípu etnicity.

 


 Už vyše štyri roky mu Cigáni v susedstve robia zo života peklo

Zhováral sa Ivan BROŽÍK

Dobrovodský štvorec pravda.skOskar Dobrovodský dáva mestu Malacky tri mesiace na vyriešenie situácie, ktorú mu spôsobujú susedia. Ak sa nedočká nápravy alebo aspoň snahy o ňu, obráti sa so sťažnosťou na Ústavný súd SR. O. Dobrovodský napísal Mestskému úradu Malacky sťažnosť pre porušenie Ústavy Slovenskej republiky a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a žiadosť o náhradu spôsobenej škody. V sťažnosti uvádza, že jeho právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života a právo na pokojné užívanie svojho majetku boli a sú porušované Mestským úradom Malacky.

 


 Premiér Robert Fico: Rómsku otázku treba začať riešiť od detí

ZDROJ: [teraz.sk; 19/02/2013; TASR ; Zaradenie: Slovensko]

Riešenie postavenia tejto menšiny je podľa neho dôležité aj z hľadiska perspektívy.

Bratislava 19. februára (TASR) - Rómsky problém na Slovensku nevyriešia odborné konferencie a semináre. Štát by sa mal radšej prioritne zamerať na podchytenie správnej výchovy malých rómskych detí. Konštatoval to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v diskusii so študentmi bratislavskej Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy.

"Tým deťom musí niekto ukázať, že sa dá žiť inak, že treba chodiť do školy, čo je to disciplína, ako sa umývajú ruky, ďalšie a ďalšie veci. Ale toto môžete urobiť len vtedy, keď budete používať extrémne opatrenia - museli by ste tieto deti zobrať z toho prostredia a umiestniť niekde inde," zdôraznil predseda vlády.

Slovensko však podľa neho túto problematiku nedokáže vyriešiť samostatne, ale len s podporou medzinárodného spoločenstva. Bolo by totiž len ťažko obhájiteľné, keby sa štát rozhodol bez súhlasu rodičov zobrať rómske deti ich rodičom a umiestniť do výchovných zariadení. "Všetky organizácie z oblasti (ochrany) ľudských práv by sa na nás vrhli ako svorka vlkov a roztrhali by nás. Takže, buď povieme všetkým, že situácia na Slovensku je extrémna a na takú treba prijímať extrémne opatrenia, alebo budeme ďalej len bľabotať a nič sa na rómskej téme nebude riešiť," podotkol Fico. Riešenie postavenia tejto menšiny je podľa neho dôležité aj z hľadiska perspektívy. Ak by totiž vláda prihliadala na "ľudskoprávnych svätuškárov", ktorí sa priživujú na tejto téme, vystavila by podľa neho Slovensko možnému nárastu extrémizmu. "Najradšej mám, keď ma niekto poúča, čo robí s rómskou problematikou, keď má v krajine sedem Rómov a tí chodia v krojoch a zabávajú celú krajinu. Lenže my máme iný počet Rómov a v doslova katastrofálnej situácii," podotkol Fico.


 Poznávací zájazd či dobrodružnú dovolenku platia Američania

Pollák róm - štvorecSplnomocnenec pre rómsku menšinu Peter Pollák sa ide učiť od Indiánov

Viliam KOMORA – Karikatúra: Peter GOSSÁNYI

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák sa ide do USA inšpirovať životom Indiánov. Splnomocnenec, poslanec a vysokoškolský pedagóg P. Pollák bude v USA mesiac študovať prácu s menšinami. Ako povedal, najviac sa teší na jednu z menšín – indiánsku komunitu. Jeho pobyt mu našťastie financuje americké veľvyslanectvo v Bratislave. Otázka je, aký má tento poznávací zájazd či lepšie dobrodružná dovolenka zmysel?


Rómske rabovanie - Všetci chceme pomoc od štátu

cigáni 2 štvorecRómovia sa začali vyhrážať rabovaním ako v roku 2004

Ivan BROŽÍK – Foto: ceskenoviny.cz – Zdroj: ČTK

Nuž veru chceme. Všetci, ktorí nemáme prácu, všetci, ktorí máme príjmy na úrovni životného minima alebo dokonca ešte menšie, my, ktorí sme celý život pracovali a naše dôchodky nám nezabezpečia ani len možnosť nakúpiť si lieky. Pomoc od štátu chceme, lebo sme ako živnostníci v druhotnej platobnej neschopnosti, chceme ju preto, lebo naše deti nie sú finančne odmeňované za to, že chodia do škôl a stravujú sa tam.

 


 To mi povedal Jerguš...

SEBEOBRANA

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

V ten deň pred rokmi Jerguš Ferko dostal cenu Literárneho fondu SR. Sedeli sme potom v kaviarni a povedal mi mnohé zaujímavé slová. Okrem iného sme debatovali aj o rómskej problematike v spojení s takzvanou rómskou otázkou na Slovensku. Jerguš bol v duchu svojej výchovy a tiež zamerania celej svojej rodiny vždy humanista.

A nikdy nebral fakty do stvárnenia publicistických tém iba tak zľahka. Mali sme ho (a máme i dnes) nielen preto v úcte. Zomrel po ťažkej chorobe v roku 2001. Mal vtedy len štyridsaťštyri rokov. Jeho kniha Maďarské (seba)klamy sa vo Vydavateľstve Matice slovenskej dočkala viacerých vydaní. Vážiť si slová žurnalistu, akým bol Jerguš Ferko, je našou povinnosťou. Okrem iného mi vtedy povedal aj toto...


 Nesystémovosť na pokračovanie

cigáni 2 štvorecRodičia majú obavu o budúcnosť vzdelávania sa potomkov

Viliam KOMORA – Foto: internet

Posledné skúsenosti, názory a vyjadrenia viacerých našich politikov, odborníkov, aj bežných občanov na rómsky problém hovoria, že zo strany štátnych a straníckych predstaviteľov sa nerieši minimálne posledných dvadsať rokov. Po hlbšej analýze môžeme tvrdiť, že aj dlhšie. Problém sa len posúva.

Riešenia zo socialistickej éry sa ukázali ako nesystémové a zbytočné. Byty, ktoré dostali najviac integrovaní príslušníci tejto menšiny, bezprostredne po otvorení trhu rozpredali a opätovne skončili v tzv. sociálnej sieti. V súčasnosti sa v nesystémovosti pokračuje...


 Vedia ľudia z Amnesty International, o čom píšu svoje správy?

Nad tendenčnosťou záverov niektorých mimovládnych organizácií zostáva rozum stáť

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Podľa správy medzinárodnej organizácie Amesty International (AI), ktorá sa od svojho vzniku mala venovať najmä obrane politicky prenasledovaných jedincov a skupín, bolo Slovensko kritizované medzinárodnými orgánmi na ochranu ľudských práv a mimovládnymi organizáciami pre údajné pokračovanie v diskriminácii Rómov.


 Žeby svitanie novej politickej kultúry...

eva zelenayováPOZNÁMKA

Eva ZELENAYOVÁ

Robiť politiku na Slovensku je nesmierne náročná vec. Veď si len spomeňme. Pred dvadsiatimi rokmi sa politické strany nezhodli ani na tom, či chcú samostatné Slovensko. A čo po jeho vzniku? Zápas medzi zástancami samostatnosti a jej odporcami neustal prakticky do dnešných dní. Kto sledoval nedávnu televíznu diskusnú reláciu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a poslancom NR SR Igorom Matovičom (OľaNO) pravdepodobne nemohol uveriť vlastným očiam


 Rómsky problém II.

Peter VALO štvorecAKO BOLO, ČO BOLO

PETER VALO

AKO BUDETE PRACOVAŤ, TAK SA BUDEME MAŤ – stálo na transparente, ktorý niesli Rómovia na prvomájovej oslave. Tento vtip rozosmieval tak za socíku, ako aj dnes. Vlády si rómsky problém prehadzujú ako horúci zemiak. Primátori predávajú podnikateľom za symbolické ceny Rómami „vybývané“ paneláky s podmienkou, že z nich obyvateľov odsunú mimo mesta. Podnikatelia kúpia na okolí za babku staré barabizne a napriek protestom miestnych občanov do nich sťahujú neprispôsobivé rodiny. Rómske osady pribúdajú.


 Pohár trpezlivosti preteká a asociáli doň stále prilievajú

Ploty nie sú riešenie, ale na neprispôsobivých spoluobčanov nemôžu doplácať slušní ľudia

Ján ČERNÝ –Karikatúra: Andrej MIŠANEK - Foto: pravda.skDobrovodský štvorec pravda.sk

Mesto Malacky namiesto toho, aby riešilo problém neprispôsobivých asociálov, hľadá náhradné ubytovanie pre riadneho občana. Ten nemôže obývať vlastný dom, pretože Rómovia v susedstve mu tam ničia život i zdravie dňom i nocou. To je jeden z paradoxov súčasnosti, založenej na dodržiavaní ľudských práv.

Smutné je aj to, že meno Dobrovodský, meno riadneho, slušného a zákony dodržiavajúceho občana pozná celé Slovensko. Mená jeho susedov, ktorí mu spravili zo života peklo, nepozná nikto. Dobrovodského chodí vyšetrovať polícia, kým na jeho susedov sa hliadky taktne pozerajú iba spoza brány. To sú ľudské práva síce naruby, ale tak, ako ich chcú vidieť rôzne „ľudsko-právne organizácie“ či samotná Amnesty International. Podľa nej je nevhodné aj to, ak sa vo verejnosti tvrdí, že jeho susedia sú Rómovia...


3 otázky pre: Ing. Mariána TKÁČA, predsedu Matice slovenskej

marián tkáč 150 pxZhováral sa Ivan BROŽÍK

Za akých okolností a podmienok by Matica mohla prostredníctvom svojich MO pomôcť rozvíjať Rómom vlastné aktivity vzťah k hudbe, tancu, folklóru a tak ich orientovať na pozitívne činnosti?

„Rómsky problém“ je problémom našej vlasti a Matica je vlastenecká ustanovizeň. Zrejme by sme mali prispieť svojím spôsobom k jeho riešeniu. Veď napokon očakáva to od nás aj verejnosť ústami ministra kultúry, ktorý by chcel, aby Matica bola zásobárňou podnetov – „myšlienkovým think-tankom v mnohých oblastiach hospodárskeho a spoločenského života“.


 Majorita stráca trpezlivosť a žiada poriadok

Žiadať od Rómov slušnosť je podľa nich protirómske

Ivan BROŽÍK - Foto: archív SNN

Primátor mesta Partizánske spolu s predstaviteľmi miest Handlová a Žiar nad Hronom spustili celoslovenskú petičnú akciu za ochranu práv slušných ľudí. Žiadajú v nej sprísnenie legislatívy pre tých, ktorí obmedzujú práva slušných ľudí. Prvou a nateraz jedinou reakciou zo strany Parlamentu Rómov SR bolo promptné vyhlásenie, že petícia je „protirómska“.


Čarovanie s demografiou alebo demagografia

madari v SRReči o hrozivom úbytku Maďarov u nás sú účelové klamstvo a šovinistická propaganda

Viliam KOMORA – Foto: internet

Predstavitelia niektorých maďarských politických strán, hnutí a spolkov bubnujú na poplach, že sa na Slovensku násilne a hrozivo znižuje počet Maďarov. Oficiálna štatistika Štatistického úradu SR hovorí (http://portal.statistics.sk/files/tab-10.pdf), že v rokoch 1991 – 2001 došlo k asi štyridsaťtisícovému poklesu počtu Maďarov, a v rokoch 2001 – 2011 k vyše päťdesiattisícovému.


 Tak nech už niečo robia!

ivan brožíikPOZNÁMKA

Ivan BROŽÍK

Vraj „treba už konečne niečo robiť“, volajú po tragédii v Hurbanove ľudsko-právni aktivisti jednomyseľne so splnomocnencom vlády pre čosi, čo naša spoločnosť už pred rokmi nazvala rómskou otázkou. Tí, ktorí hltajú európske i štátne milióny na to, aby (ko)existenciu Rómov na Slovensku aspoň trošku pripodobnili civilizovaným pomerom. Dobré ráno! Áno, robte už konečne niečo! Veď roky za to beriete naozaj štedré peniaze. Začať by sa mohlo napríklad so zrušením pozitívnej diskriminácie, ktorá je v rozpore s ústavou republiky, ale aj s minimálnymi zásadami slušnosti. Paradoxne, táto je priamo zakotvená v zákonoch, ktoré riadia náš sociálny systém.


 A zas jeden nesprávny krok

 VŠIMLI SME SI

 Ivan BROŽÍK

Mesto Košice sa rozhodlo opäť po čase upratať na sídlisku Lunik IX. Mestá zvyknú organizovať upratovacie dni na svojich sídliskách, to nie je nič výnimočné. Čo sa týka Košíc, však ide opäť o jeden z príkladov pozitívnej diskriminácie.

Podľa platných zákonov a z nich vyvodených zákonných úprav v podobe záväzných nariadení je za likvidáciu nepovolenej skládky odpadu zodpovedný občan alebo organizácia, ktorá ju vytvorila. Zodpovedný nielen v právnom, ale aj vo finančnom zmysle. Znáša teda náklady za uvedenie ním alebo ňou znečisteného priestranstva do pôvodného stavu. Spolu s príslušným finančným postihom – sankciou – a pri škode väčšieho rozsahu aj s trestnoprávnou zodpovednosťou.


 Kto a ako maľuje slovenských strašiakov

cigáni štvorecVýročné správy Amnesty International sú tendenčné a diskriminujú našu spoločnosť

 

Ivan BROŽÍK

 

Rómovia na Slovensku čelili v minulom roku vážnej diskriminácii v prístupe k bývaniu, vzdelaniu, zamestnaniu, zdravotnej starostlivosti a ďalším službám, ako aj pretrvávajúcim predsudkom a nepriateľstvu – konštatovala nedávno vo svojej výročnej správe organizácia Amnesty International.


Máme sa báť údajného rapídneho pribúdania Rómov?

sčítanie ľudu 2011Štatistické údaje z posledného sčítania obyvateľstva nevystihujú skutočný stav populácie

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Podľa výsledkov sčítania obyvateľov z roku 2011 sa k slovenskej národnosti prihlásilo oproti predchádzajúcemu sčítaniu z roku 1991 o vyše 262 tisíc občanov menej, k maďarskej asi o 62 tisíc menej, ale k rómskej národnosti sa prihlásilo o 16 tisíc občanov viac.

 


 Kedy prídu Rómovia s požiadavkou premenovať Žehru?

Z mapy Slovenska môže zmiznúť Štúrovo aj Kolárovo, názov Bratislava tiež neznie dosť maďarsky!

Rómovia na Spiši, v Zemplíne aj v Šariši by pokojne mohli žiadať, aby sa Letanovce, Žehra, Jarovnice alebo Švedlár pomenovali po rómsky. Na Slovensku je bezmála šesťdesiat obcí,  v ktorých Rómovia tvoria vyše 20 percent obyvateľov. Uznesenie vlády č. 827/2011 z 19. decembra  minulého roka  im to umožňuje, aj keď sa v ňom uvádza, že označenie obcí v rómskom jazyku je totožné s názvami obcí v štátnom jazyku. Prečo?


3 OTÁZKY PRE: Alenu Jelušovú, starostku Maduníc, SNN 49

Zriaďujete v Maduniciach obecnú políciu. Je to dosť neobvyklé. Prečo? 

Naša obecná polícia bude sledovať pohyb na verejných priestranstvách obce, monitorovať situáciu pri ochrane verejného majetku a spolupracovať so zložkami štátnej polície pri znižovaní kriminality. Bude kontrolovať požívanie alkoholických nápojov mladistvými, pomáhať občanom riešiť susedské spory a predchádzať páchaniu trestnej činnosti.

Problémy sú u nás aj s potulujúcimisa psami a dodržiavaním zákona o cestnej premávke, zákona o životnom prostredí, najmä čo sa týka odpadov. Zatiaľ uvažujeme o troch stálych pracovníkoch. Predbežné náklady na rok 2012 predstavujú približne 70 000 eur. 


 

cigáni Don QuichotePridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.