Perspektívne Dotyky slovanskej vzájomnosti


cyril a metod socha v BARok viery a 1 150. výročie misie sv. Cyrila a Metoda si uctili aj slovenskí umelci

Perspektívne Dotyky slovanskej vzájomnosti

Emil SEMANCO – Foto: autor

Keď vlani koncom júna metropolitná Kapitula sv. Víta v Prahe pripravovala pod patronátom pražského arcibiskupa Dominika Duku na Pražskom hrade v Mladotovom dome výstavu Cestou k poznaniu ako príspevok k Roku viery a 1 150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, manažérka Hradčanskej galérie Svetlana Kalousková ponúkla účasť na nej aj slovenským výtvarným umelcom, aby v týchto kultúrno-duchovných dimenziách vkročili do projektu Dotyky slovanskej vzájomnosti.

Uvedenie výstavy Cestou k poznaniu, na ktorej sa svojimi prácami zúčastnili tri desiatky českých a slovenských výtvarných umelcov, sa uskutočnilo 27. júna minulého roku, pričom jej organizačné portfólio popri Hradčanskej galérii J. Kalouska rozšírili duchovní činovníci Kapituly u Sv. Víta a Chrámu Cyrila a Metoděje v Prahe, Jednota výtvarných umělců českých, Umelecká beseda slovenská, Slovenský inštitút v Prahe, Slovanská spoločnosť a Obchodná komora pre strednú a východnú Európu. Pod koncepciu a kurátorské práce sa podpísala Mgr. Svetlana Kalousková, rodáčka z Prešova, a ThDr. Jan Šuvarský, libreto o odkaze solúnskych bratov pripravil Václav Huňáček, docent slavistiky na Filozofickej fakulte UK v Prahe. Na vernisáži, na ktorej sa zúčastnila prvá dáma ČR pani Ivana Zemanová, zástupcovia diplomatických misií a ďalší hostia, vystúpil Pražský katedrálny zbor a sólistka opery Národného divadla v Prahe pani Lenka Šmídová za sprievodu klaviristky Mariny Kantorovej, profesorky HAMU. V slovenskej expozícii na výstave boli diela Márie a Andreja Rudavských, Ľudmily Cvengrošovej, Anny a Antona Galkovcov, Mariána Polonského, Stanislava Harangozóa, Alojza Drahoša, Emila Semanca, Milana Tvrdoňa, Emílie Jakubisovej, Mariána Vidu, Melity Gwerkovej a Ľudmily Hoffmanovej-Chrenkovej.

Dotyky

ZNAMENIE CESTY

V príhovoroch na otvorení okrem iného zaznelo, že „prijatie kresťanskej viery bolo zásadným zvratom, ktorý usmernil beh našej histórie a prakticky nás zaradil medzi civilizované národy Európy“. Václav Huňáček: „Úspech dôležitého misijného poslania Cyrila a Metoda bol do istej miery podmienený vzdelaním a životom, ktorý obaja viedli predtým, než sa vydali k nám na Moravu. Práve táto cesta, životná cesta týchto vierozvestcov je hlavnou náplňou výstavy na Pražskom hrade. Nie je to však iba cesta ich poznania, je to aj životná a duchovná cesta nás všetkých. Preto je motív cesty hlavným motívom na výstave, na ktorej sú nielen obrazy zo života svätcov, ale najmä abstraktné poňatie cesty ako takej.

ZÁHREBSKÉ REFLEXIE

Umelecká beseda slovenská po dobrých skúsenostiach z uvedenia svojej reprezentačnej produkcie v záhrebskej Galérii Art blok za účasti vtedajšieho veľvyslanca Igora Furdíka v marci 2009, ústretovo prijala ponuku Hradčanskej Galérie J. Kalouska a záhrebského umeleckého združenia Ama Artem, aby v cykle výstav Dotyky slovanskej vzájomnosti pokračovala predstavením tvorby svojich členov v Záhrebe. V náhodnej, ale o to príťažlivejšej symbolike Ulice Cyrila a Metoda, kde sú dislokované centrálne štátne a vládne a štátne objekty – aj Galéria magistrátu mesta Záhreb – sa tu od 9. do 22. septembra 2013 predstavila trojica členov UBS – Stanislav Harangozó, Milan Tvrdoň a Emil Semanco výberom zo svojej tvorby. Hlavnou organizátorkou pobytu a prezentácie slovenských výtvarníkov v Záhrebe bola vedúca chorvátskeho spolku Ama Artem Dr. Dajana Budovac, Obchodná kancelária Verebová/Haluková, Stredoeurópska, východoeurópska a stredoázijská obchodní komora –SVSOK a Svetové združenie Slovákov žijúcich v zahraničí. Na úspechu výstavy má výrazný podiel aj naša diplomatická misia, kde práve v čase konania Dotykov slovanskej vzájomnosti nastúpil nový veľvyslanec Juraj Priputen, ktorý umelcov osobne prijal, pričom sa načrtli ďalšie možnosti kultúrnej výmeny.

PRVÁ NA SLOVENSKU

Združenie Ama Artem, ktoré má okolo sto členov po celom Chorvátsku, po minuloročnej výstave v Prahe priviezlo vo februári tohto roku kolekciu prác v reláciách projektu Dotyky slovanskej vzájomnosti do galérie Slovenského rozhlasu v Bratislave. Za participácie už spomínaných organizátorov a sponzorov sa tu predstavili takmer štyri desiatky chorvátskych amatérskych výtvarníkov vedených vedúcou združenia Dajanou Dubovac, profesiou lekárkou, s prácami na tému Slovanstva, jeho histórie, charakteristík, symboliky, vzájomných kontaktov. Ako hostia prišli do Bratislavy spoločne s chorvátskymi priateľmi taliansky maliar Giangi Cornelio a ukrajinská konceptualistka Lesya Ryba-Terlecky, žijúca v Londýne. Všetci vyslovili presvedčenie, že projekt takýchto prezentácií umelcov slovanských národov má perspektívu a treba ho ďalej rozvíjať a obohacovať.



1 Komentár

  • psd

    .... a v Chorvátsku chcu CYRILIKU - zakázať ? "Staré dobré" - latinské - pokrytectvo ?!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.