Peter BIELIK: Zbytočná kritika Tisa


AD: Iný pohľad, SNN č. 17/2012

V tomto článku Ján Čarnogurský kritizuje Jozefa Tisa, že bol proti povstaniu v roku 1944, čo vraj bolo škodlivé pre Slovensko. Áno, Tiso sa nepridal k povstaniu a zostal vo svojej nevďačnej funkcii. Nemecko naďalej pokladalo Slovensko za spojenecký štát, aj keď najmä kvôli povstaniu s veľmi ohraničenou zvrchovanosťou.

Napriek obmedzeným možnostiam Tiso a ostatní slovenskí činitelia zabránili, aby nemecké represálie postihli Slovensko plnou silou a Nemecko využilo a úplne podriadilo hospodárske zdroje Slovenska svojim vojnovým zámerom na úkor slovenského civilného obyvateľstva. Ak by bol prezident prvého Slovenského štátu konal podľa želania J. Čarnogurského, povstanie by si nevyžiadalo „len“ 15 000 – 20 000 životov, ale možno toľko, koľko si ich vyžiadalo porovnateľné varšavské povstanie, kde zahynulo 150 000 – 200 000 ľudí. Pán Čarnogurský azda ľutuje, že aj slovenské mestá nepostihol osud zničenej Varšavy?

Ján Čarnogurský sa tiež ocitol v podobných situáciách, v akých býval Tiso, vrátane rozhodovania o živote a smrti. Nedorástol v nich na jeho úroveň, opakovane v nich zlyhával. Napríklad v roku 1999 ako člen vlády nehlasoval proti tomu, aby sa do útočnej vojny proti Juhoslávii zapojilo aj Slovensko. Z vlády, ktorá podporila tento zločin, nevystúpil. Ako predseda KDH nevyzval poslancov svojej strany, ktorí v NR SR mohli zrušiť toto amorálne rozhodnutie, aby tak urobili. Tí hlasovali proti mieru, ale J. Čarnogurský nežiadal ich odchod z KDH, ani sám toto hnutie neopustil. Jasné stanovisko najvýznamnejšej morálnej autority sveta, pápeža Jána Pavla II., ktorý odsúdil túto vojnu, pán Čarnogurský nepodporil ani slovami, ani činmi, nehovoriac už o tom, že táto vojna bola závažným porušením medzinárodného práva, čo tiež JUDr. Čarnogurskému bolo známe. Preto by sa pán Čarnogurský mal najskôr zamyslieť nad sebou a až potom sa venovať Tisovi.

                                                                                                     Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.