Poznávací zájazd či dobrodružnú dovolenku platia Američania


Pollák róm - štvorecSplnomocnenec pre rómsku menšinu Peter Pollák sa ide učiť od Indiánov

Viliam KOMORA – Karikatúra: Peter GOSSÁNYI

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák sa ide do USA inšpirovať životom Indiánov. Splnomocnenec, poslanec a vysokoškolský pedagóg P. Pollák bude v USA mesiac študovať prácu s menšinami. Ako povedal, najviac sa teší na jednu z menšín – indiánsku komunitu. Jeho pobyt mu našťastie financuje americké veľvyslanectvo v Bratislave. Otázka je, aký má tento poznávací zájazd či lepšie dobrodružná dovolenka zmysel?

Otázne je tiež, či to je tá pravá destinácia, kde má ísť, a pravá menšina, ktorej sa má venovať? Asi by si mal naštudovať históriu amerického kontinentu. Zistil by, že Indiáni sú pôvodní obyvatelia Ameriky. Menšina, ktorej agendu vedie, sú prisťahovalci spred niekoľkých storočí. To je zásadný rozdiel. Biela rasa Indiánov vojensky i sociálne porazila a nanútila im jej spoločenské konvencie, ktoré tzv. červených Indiánov de facto vyhubili. Rómom na Slovensku nikto nič nevnucoval, práve naopak.

  • ÚNIK PRED REFORMOU

pollák -Indian-romskaPollák pritom podľa médií tvrdí, že spôsob obživy Rómov na Slovensku pred sto rokmi je podobný ako pôvodný spôsob obživy Indiánov. Ťažko si predstaviť, že by na Slovensku pred sto rokmi Rómovia získavali obživu lovom alebo zberom. Človeka pri hodnotení výletu splnomocnenca skôr napadne, že uniká pred vlastnými problémami, vlastným etnikom a vlastnou reformou. Pôvodne mala byť rómska reforma predstavená do konca novembra, neskôr to posunuli na koniec roka. Od novembra uplynuli dva mesiace, prezentácia nikde a problém sa odkladá o ďalší mesiac. Akoby priznal, že nepozná riešenie, nevie, čo má robiť on a ani štát v tejto oblasti. Vidíme to minimálne 23 rokov.

Prázdne slová a ničnerobenie v rómskom probléme vrhá zlé svetlo aj na vládu SR. Môže to mať negatívny vplyv aj na ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý uveril ich predsavzatiam. Radi by sme sa mýlili, veď z národnostného, a najmä zo sociálneho hľadiska musia byť Rómovia prioritou Slovenskej republiky.

  • BÚRALI V ZIME

Pollák hovorí, že v USA sa chce poučiť o možnosti obživy formou tradičných remesiel. Na otázky či to bude v oblastiach ako košikárstvo či kováčstvo, teda v tom, čomu sa Rómovia na Slovensku pôvodne venovali, však odpovedá vyhýbavo. Verejnosť si kladie otázky, či sa v rámci reformy budú zriaďovať rezervácie a pri nich kasína alebo sa začne ťažba nerastov pod osadami ako obdoba zdrojov obživy Indiánov v USA? Doplňme, že počas zimy bolo na niektorých miestach Slovenska vysťahovaných z osád a provizórnych prístreškov viacero neprispôsobivých občanov a chatrče zbúrané. Nemohli kompetentní počkať na teplejšie počasie? Kde bol vtedy splnomocnenec...?

  • USA NEPOMÔŽE

Strana rómskej únie aj pre nečinnosť reformy plánuje petíciu za zlepšenie ich situácie. Kritizujú P. Polláka, I. Matoviča a plánujú pochod Rómov pred Úrad vlády SR. Dokonca varujú pred návratom rabovania z roku 2004. Upozorňujú na zbytočnosť splnomocnenca pre Rómov, keďže máme splnomocnenca pre národnostné menšiny. Majú pravdu! Zatiaľ nič konkrétne nevyriešil. Iní ľudia a organizácie aktívne pracujú v teréne s touto komunitou, a to bez školení a pobytov v USA. A prináša to žiadané ovocie. Rímskokatolícky kňaz Jozef Červeň je aktívny v Rakúsoch, predtým Toporci, Spišskej Belej či Luníku IX. Pomáha im nájsť prácu, podporuje ich vzdelávanie. Gréckokatolícky kňaz Martin Mekel v rámci Gréckokatolíckeho formačného centra v Čičave zriadil chránenú dielňu Róma art. Rómovia už rok vytvárajú rezbárske diela v spolupráci so skúseným umeleckým vedúcim, učia ich aj ako byť finančne aktívni. Zastrešujú päť hudobných skupín a dva divadelné súbory. Rezbári vyrobili niekoľko veľkorozmerných drevených sŕdc, sochy anjelov pre detské onkológie a drevený betlehem pre Vranov nad Topľou. Chcú rozšíriť počet pracovníkov, ako aj priestory. O ich šikovnosti a kreativite svedčí, že uvažujú o vytvorení súsošia sv. Cyrila a Metoda pre Maticu slovenskú. Stalo by sa pozitívnym signálom pre slovenskú verejnosť a národnostné vzťahy zblížením sa Slovákov s touto národnostnou menšinou, a to v spolupráci s najstaršou slovenskou národnou ustanovizňou Maticou slovenskou.

  • NÁVRH MATICE

Matica slovenská tiež priložila ruku k dielu. Navrhuje rómsky problém vyriešiť aktívnym prístupom menšiny k práci. Na Slovensku je množstvo neobrábanej pôdy. Ponúknime úhory Rómom, nech pôdu zúrodnia a dopestujú na nej potrebné potraviny, samozrejme za pomoci a asistencie sociálnych štruktúr štátu. Na Slovensku však býva zvykom konkrétne návrhy prehliadať. Poďme radšej všetci spoločne na rodeo.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.