Slovensko ukáže úroveň demokracie už v kampani


fico robertVolebný rok 2014 odštartuje v polovici marca voľbami prezidenta republiky

Slovensko ukáže úroveň demokracie už v kampani

Dušan D. KERNÝ – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA

V polovici marca bude prvé kolo prezidentských volieb. Už teraz sa kampaň sústreďuje na to, aby sa konalo alebo nekonalo v sobotu 29. marca druhé kolo. Kampaň už ukazuje skutočnú tvár politickej zrelosti tzv. elít, ako aj médií a mediálnej reklamy. Značná časť uchádzačov o kreslo v Grasalkovičovom paláci sa vlastne profiluje ako protikandidáti R. Fica a sústreďuje sa na množstvo problémov, a nie na program riešenia.

Kandidatúru na post prezidenta SR už oznámili Robert Fico (Smer-SD), Pavol Hrušovský (nominant KDH, Mosta – Híd a SDKÚ-DS), nezaradený poslanec Radoslav Procházka, prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, kandidát SMK Gyula Bárdos, podnikateľ a filantrop Andrej Kiska a Peter Osuský zo SaS. Záujem kandidovať prejavili aj Jozef Behýl, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), János Bósza, invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec, Milan Melník, Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, kardiochirurg Viliam Fischer, poslankyňa NR SR za OĽaNO Helena Mezenská, fotograf a prevádzkovateľ kaviarne v Bratislave Andrej Palacko.

OSTRÉ ATAKY

Prezidentskí kandidáti kampan 2014Spomedzi už známych kandidátov najostrejšie vystúpili v úlohe protikandidátov R. Fica Milan Kňažko a Ján Čarnogurský – v súzvuku s nekandidujúcim I. Miklošom kategoricky obvinili Roberta Fica z úniku pred zodpovednosťou za splnenie vládneho programu do kresla prezidenta. Spomedzi uchádzačov mal v prieskumoch najviac šancí Andrej Kiska, poslanec NR SR Pavol Hrušovský s podporou troch bývalých vládnych strán skončil ako druhý, nezaradený bývalý poslanec vládnej KDH, poslanec NR SR Radoslav Procházka ako tretí, za ním M. Kňažko a nakoniec najmenej – necelých šesť percent získal J. Čarnogurský. Niektorí z uchádzačov sa zúčastnili na besede v Spišskej Kapitule – poslanec NR SR Peter Osuský, Ján Čarnogurský, Andrej Kiska a poslanec NR SR Radoslav Procházka v besede podporili za istých podmienok odluku cirkvi od štátu.

REKLAMNÉ BALÓNIKY

Peter Osuský má podporu bývalého predsedu NR SR Richarda Sulíka, známeho matičnej verejnosti v súvislosti so snahou o odstránenie nápisu a sochy kráľa Svätopluka. Sulíkov postup ako predsedu strany SaS privodil pád vlády Ivety Radičovej, teraz voličom odporúčal na predvolebnom turné po Slovensku kandidáta P. Osuského nielen ako vhodného pre liberálov, ale ako stelesnenie spravodlivosti, dôstojnosti a politického rozhľadu. Mediálny vzruch vniesol do kampane predstaviteľ OĽaNO Igor Matovič vyhlásením, že známy lekár, rektor Zdravotníckej univerzity sv. Alžbety MUDr. Vladimír Krčméry by prevalcoval všetkých kandidátov roztrieštenej a spojenectva neschopnej pravice, pravda keby bol súhlasil s návrhom OĽaNO kandidovať.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.