SLOVO O SLOVENSKU, SNN 2012_10

Maroš Smolec 1Je rozhodnuté. Slováci vystavili politikom vysvedčenie. Napriek mnohým vedrám špiny, ktoré na seba politici navzájom počas kampane povylievali, podporou pre slovenskú demokraciu je volebná účasť takmer 60 percent voličov. Prínosom pre politický systém je, že rozhodli tak, ako rozhodli. Ako som napísal v Slovenských národných novinách tesne pred voľbami, Slováci sa zachovali prezieravo. Volili hrdo a po voľbách môžu byť na seba skutočne hrdí.

Doterajším vládnucim stranám pridelili veľmi zlé známky. Len tak-tak, že sa do parlamentu dostali Dzurindova SDKÚ-DS a Sulíkova SaS. Obstáli na štvorku. Ak by dostali pätorku, v parlamente by neboli. Bugárovci ostali na minulovolebnej úrovni rovnako ako KDH – asi tak na trojku. Prekvapením je relatívne vysoký zisk politického benjamína: Matovičových obyčajných ľudí. Sú z nich dvojkári. Absolútnym víťazom je SMER-SD Róberta Fica. Od voličov získal jednotku s hviezdičkou. V novodobej histórii druhej Slovenskej republiky sa nepodarilo dosiaľ žiadnemu politickému subjektu získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. V prepočte na mandáty sociálni demokrati získali 83 poslancov. Pravica len 67. Vytvára sa tým priestor pre vládu jednej strany, ktorou budú sociálni demokrati. Napriek tejto jednoduchej matematike a bezproblémovému zostaveniu kabinetu – líder SMER-u ponúkol po voľbách spoluprácu pravicovým stranám pri podpore ústavných zákonov, európskych noriem a garantoval opozičnú kontrolu v Národnej rade SR. Hovoril dokonca o možnej dvojkoalícii. Hneď po voľbách ju však pravičiari odmietli. Namiesto podanej ruky začali strašiť červeným stĺpcom (R. Sulík) a Národným frontom (M. Dzurinda). No a napokon oslabili sa národné sily. SNS, tesne, ale predsa ostala za bránami parlamentu. Ak by sa presadili, možno by naplnili víziu SMER-u o dvojkoalícii.

Čo dodať na záver? Ako zhodnotiť voľby? Asi vetou Ľudovíta Štúra, zakladateľa našich a vašich novín: „Neskladajme teda ruky a nevolajme len, nebedákajme, ale pracujme, robme a kde treba, zastaňme sa.“

Maroš SMOLEC

šéfredaktor

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.