Matovič, Mazurek a Mizík sa neospravedlnili za údajne hanlivé výroky

Na snímke poslanec NR SR A Igor Matovič (OĽaNO-NOVA). Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 1. februára (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), Milan Mazurek a Stanislav Mizík (obaja ĽSNS) sa za svoje údajne hanlivé výroky v pléne neospravedlnili. Mali tak urobiť dnes v úvode druhého dňa 12. schôdze NRSR. Poslancom tak hrozí pokuta 1000 eur.

Matovič na rokovaní chýbal, ospravedlnil sa z neho. Mazurek a Mizík v pléne vystúpili, ale neospravedlnili sa za svoje výroky o islame. Za tými si stoja. Svoju formu ospravedlnenia adresovali predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS), ktorý na poslancov dal podnet. Označili ho za obhajcu islamu a ospravedlnili sa mu za to, ak sa ho dotkli ich výroky o islame.

Čítajte aj <a href="http://www.teraz.sk/slovensko/nazivo-od-1020-tk-lidra-hnutia-olan/241273-clanok.html" target="_blank">Raši zvolá výbor a navrhne pre Mazureka a Mizíka najvyššie pokuty

Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) poslancov ĽSNS napomenul. "Zneužili ste priestor na ospravedlnenie na obhajobu toho, za čo ste sa mali ospravedlniť," reagoval Hrnčiar, ktorý viedol na začiatku dňa schôdzu. Poslankyňa OĽaNO-NOVA Erika Jurinová je smutná z toho, čo si musela v parlamente vypočuť z úst kotlebovcov. "Je mi strašne ľúto, že sa tu oháňate kresťanstvom a pán Mazurek bol jeden z tých, ktorý by neváhal hodiť dlažobnú kocku do ženy," povedala.

Predseda parlamentu na poslancov ĽSNS reagovať nemieni. Jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková však pre TASR uviedla, že predseda oceňuje, že poslanci ĽSNS prišli do pléna bez odznakov propagujúcich ich stranu. Ich vystúpenie však nepovažuje za ospravedlnenie a ďalšie kroky sú na mandátovo-imunitnom výbore parlamentu.

Predseda mandátovo-imunitného výboru Richard Raši (Smer-SD) zdôraznil, že výroky spomínaných poslancov sa dotkli mnohých ľudí. "Dnes išlo o to, aby ste slušne povedali 'prepáčte'. Ale vy ste to zneužili na svoju propagandu. Vaše výroky sa nedotkli predsedu parlamentu Andreja Danka. Dnes stačilo povedať len 'prepáčte'. Vy sa hlásite ku kresťanstvu. A pritom ste porušili mnohé z princípov kresťanstva. Šírite prejavy neznášanlivosti a extrémizmu," odkázal Raši kotlebovcom.

Na snímke zľava poslanci Milan Mazurek a Stanislav Mizík z Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Foto: TASR - Michal Svítok

Matovič sa mal ospravedlniť za to, že prirovnal situáciu opozičných poslancov v parlamente k situácii Židov v koncentračných táboroch. Tvrdí, že už to v pléne urobil priamo počas vystúpenia, v ktorom použil toto prirovnanie.

"Slovenskí Židia sa týmto výrokom necítia dotknutí, možno ho niektorí považujú za nevhodný. Ale ja som sa už ospravedlnil priamo v rokovacej sále," povedal. Podľa Rašiho by však takéto gesto nemalo byť ničím výnimočným v situácii, ak sa výroky niekoho dotknú.

Mazurek a Mizík sa mali ospravedlniť za to, že islam nazvali "krutým, odporným a neľudským politickým systémom" a "satansko-pedofilným dielom diabla". Kotlebovci od začiatku vyhlasovali, že za svojimi výrokmi si stoja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.