BVS: Viac ako pätina vzoriek mala nadlimitné množstvo dusičnanov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 27. marca (TASR) - Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) pri príležitosti Svetového dňa vody (22.3.) bezplatne preverila 1395 vzoriek vody z domácich studní. V jej laboratóriách zisťovali v nich v prítomnosť dusičnanov a celkovú tvrdosť vody.

"V takmer 23 percentách vzoriek bol prekročený povolený limit dusičnanov (50 mg/l)," informoval hovorca BVS Ján Pálffy. "Zaznamenali sme viaceré prípady, v ktorých boli namerané štvornásobne vyššie hodnoty, ako stanovuje limit," dodal. V tejto súvislosti upozornil, že dusičnany a dusitany vo vyšších koncentráciách a dlhodobom príjme spôsobujú poruchy trávenia a viaceré ochorenia endokrinného systému a imunity. Nebezpečné je požitie vody s vysokým obsahom dusičnanov a dusitanov najmä u detí do jedného roka. Voda so zvýšenými koncentráciami uvedených zlúčenín nie je vhodná ani na pitie a prípravu stravy tehotných a dojčiacich žien.

"Približne rovnaké percento skúmaných vzoriek vzoriek (22 percent) vykazovalo tiež tvrdosť vody mimo odporúčaného rozsahu (1,1 – 5,0 mmol/l)," pokračoval hovorca BVS. V tomto prípade poukázal na nežiaduce prejavy tvrdej vody, ku ktorým patrí zvýšená tvorba vodného kameňa vo varných nádobách, teplovodných trubkách, ohrievačoch vody a kotloch, ako aj vyššia spotreba pracích prostriedkov.

Pálffy upozornil, že vzorky, ktoré vyhovovali obom testovaným ukazovateľom, ešte nemusia spĺňať ďalšie kritériá – na rozdiel od pitnej vody dodávanej vodárenskými spoločnosťami verejnou vodovodnou sieťou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.