V Maďarsku budú v nedeľu opäť demonštrovať za Sorosovu univerzitu

Demonštrantka drží transparent s podobizňou maďarského premiéra Viktora Orbána počas protestu proti schválenej novele vysokoškolského zákona pred Stredoeurópskou univerzitou (CEU) v Budapešti 4. apríla 2017. Foto: TASR/AP

Budapešť 7. apríla (TASR) - Maďarská nezávislá študentská organizácia Slobodu vzdelávaniu opäť pripravuje demonštráciu proti ostro kritizovanej vládnej novele vysokoškolského zákona, ktorú schválil parlament v utorok. Protest, ktorým chcú vyjadriť podporu Stredoeurópskej univerzite (CEU) založenej americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, sa má podľa komerčnej rozhlasovej stanice InfóRádió konať v nedeľu o 17.00 h na Námestí Adama Clarka.

"CEU sa ocitla uprostred geostrategického boja a stala sa jeho rukojemníkom. Boj vedie maďarský premiér Viktor Orbán proti európskemu spoločenstvu a Spojeným štátom," cituje rozhlas štvrtkové vyjadrenie rektora CEU Michaela Ignatieffa pre americký odborný magazín pre vzdelávanie Chronicle of Higher Education.

Rektor avizoval, že americký rezort diplomacie vyšle v tejto záležitosti do Budapešti na budúci týždeň splnomocnencov.

Maďarský parlament v utorok hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) schválil v zrýchlenom konaní vládnu novelu vysokoškolského zákona. Podľa nových pravidiel zahraničná univerzita na maďarskom území bude môcť existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. K tomu však bude ešte potrebná aj medzištátna dohoda Maďarska s danou krajinou.

Novela vyvolala ostrú kritiku v Maďarsku i v zahraničí; minulú nedeľu i v utorok protestovali proti nej v Budapešti tisíce ľudí. Kritici vytýkajú maďarskej vláde, že ohrozuje slobodu vzdelávania a demokraciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.