Slovenský národný archív ponúka možnosť nahliadnuť do zbierok

Slovenský národný archív Foto: Teraz.TV/Kristína Janíková

Bratislava 10. júna (TASR) – Návštevníci Slovenského národného archívu (SNA) sa dnes môžu na vlastné oči presvedčiť, ako sa uchovávajú a reštaurujú historické dokumenty. Ústredný verejný archív SR a jeho zamestnanci to záujemcom ukážu na dnešnom Dni otvorených dverí (DOD), ktorý je prístupný do 17.00 h.

„Pri návšteve reštaurátorských dielní návštevníkov zoznámime napríklad s tým, ako sa reštauruje renesančný glóbus či knižná väzba," informovala poverená riaditeľka SNA Mária Šániková, ktorá dodala, že reštaurátorské techniky si budú môcť vyskúšať aj samotní návštevníci. "Tí, ktorí do sídla SNA na Drotárskej ulici zavítajú, budú mať možnosť vidieť aj dokumenty z osobného fondu M. R. Štefánika, sprístupnený bude aj originál rozsudku nad Jozefom Tisom," doplnila riaditeľka.

DOD organizuje národná inštitúcia už ôsmykrát, druhý rok je SNA sprístupnený touto formou počas víkendového dňa. "Každý rok je na niečo zameraný, tento rok sme pripravili výstavu i prednášku týkajúcu sa dokumentov o holokauste rómskeho obyvateľstva na východnom Slovensku," dodala riaditeľka. Pripravený je aj program pre deti.

Prví návštevníci, ktorí do SNA prišli hneď po desiatej, boli zvedaví napríklad na to, koľko má národný archív zamestnancov a aké druhy archívneho materiálu uchováva. Dozvedeli sa i to, že ak by sa všetky dokumenty zaradili za sebou, vytvorili by pás dlhý približne 44 kilometrov. Zaujalo ich tiež, že budovu, ktorá vznikla v rokoch 1976-1983, postavili väzni.

"Pre mňa je to všetko nové, takže mňa zaujíma všetko, čo tu nájdem a obdivujem to, o aké cennosti, pamiatky celonárodného významu sa tu starajú," ocenil pán Milan zo Serede. Pani Annu motivovala k návšteve DOD zvedavosť a tak trochu i výčitka. "Viete, ja som odtiaľto, s touto budovou som vyrastala, ale nikdy som nebola vo vnútri, preto som prišla," priznala. V blízkom okolí budovy býva aj pani Daniela, ktorá prišla s celou rodinou. "Chceli sme deťom ukázať, čo všetko tu je, je dôležité zoznamovať deti s tým, čo v Bratislave máme a čo môžu navštíviť," povedala, sledujúc jedným okom svoje ratolesti, ktoré skúšali písať brkom a vyfarbovať erby.

Súčasťou DOD je tiež výstava Písané obrazom o umeleckých prvkoch na archívnych dokumentoch i súťaž, ktorej účastníci musia rozšifrovať text archívneho dokumentu.

Slovenský národný archív je najväčším a najvýznamnejším  verejným archívom v Slovenskej republike. Jeho úlohou je preberať, ochraňovať, odborne a vedecky spracúvať, sprístupňovať, a tým aj umožniť využívanie archívnych dokumentov. Ide o dokumenty, ktoré pochádzajú z činnosti ústredných orgánov SR a ich právnych predchodcov, ďalej tie, ktoré majú celoštátny význam, ktoré SNA získal. Slovenský národný archív je zároveň hlavným vedecko-výskumným a školiacim pracoviskom v odbore archívnictva v Slovenskej republike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.