Matovič chce kandidátov na sudcov ÚS SR voliť aspoň ústavnou väčšinou

Na archívnej snímke predseda hnutia OľaNO Igor Matovič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 2. januára (TASR) - Kandidátov na ústavných sudcov by mohla Národná rada (NR) SR voliť aspoň ústavnou väčšinou, teda aspoň 90 hlasmi. Myslí si to líder OĽaNO Igor Matovič.

"Ústavných sudcov by sme mohli voliť aspoň ústavnou väčšinou, tak ako to je vo väčšine krajín v Európe. V tom prípade by sa na nich musela dohodnúť koalícia s opozíciou a myslím, že to je správna cesta. Verím, že sa ňou vydáme," povedal v rozhovore pre TASR Matovič, ktorý považuje súčasný Ústavný súd za hanbu slovenského súdnictva.

O potrebe zmien hovorí aj koalícia. Kvórum v podobe ústavnej väčšiny však zrejme nebude. "Lebo s touto opozíciou sa nedá dohodnúť," vysvetlil pre TASR predseda Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár. Za zvýšenie kvóra však je, vie si predstaviť voliť kandidátov aspoň 76 hlasmi.

"To sa pripravuje a predpokladám, že v prvom polroku bude schválený zákon," doplnil Bugár. Koaliční partneri podľa neho s takýmito zmenami budú súhlasiť.

Pred časom sa spomínala aj väčšia zmena v kreovaní Ústavného súdu. To sa však podľa Bugára nateraz nepodarí. "Chceli sme iné kreovanie Ústavného súdu, aby sa na ňom podieľali tri zložky štátnej moci, každá by nominovala po päť ústavných sudcov. A chceme zmeniť aj systém voľby. Zo začiatku bola dohoda, že sa odblokuje nevymenovanie tým, že pán prezident vymenuje sudcu. Ale na to sa čakalo rok a pol. Stratili sme čas, teraz už na to asi ani čas, ani politickú vôľu nenájdeme, aby sme to riešili takýmto spôsobom," uviedol Bugár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.