AKTUÁLNE: Sneženie zasiahlo aj Bratislavu, na cestách hrozí poľadovica

Ilustračná snímka Foto: TASR/KR PZ Žilina

Bratislava 5. januára (TASR/Teraz.sk) – Situáciu na cestách komplikuje sneženie. Na väčšine územia pokrýva vozovku čerstvý alebo kašovitý sneh, informuje Slovenská správa ciest na svojej stránke. Jazdu preto prispôsobte svojim schopnostiam a stavu ciest.

Snehové jazyky a záveje hrozia v sobotu takmer na celom území Slovenska, upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Varuje tiež pred snežením, hlavne v severných oblastiach Slovenska, na horách bude fúkať silný vietor.

Snehová nádielka v obci Marianka v okrese Malacky. Foto: Teraz.sk

Výstrahu vydalo SHMÚ aj pre poľadovicu, platí pre západné Slovensko. Počas noci v tejto oblasti napadol čerstvý sneh, podľa meteorológov nás v sobotu čaká odmäk, prípadne slabý dážď. Vo zvyšných regiónov bude pokračovať mrazivé a zasnežené počasie, uvádza Imeteo.sk.

Aká je situácia u vás? Vaše fotografie posielajte na teraz@tasr.sk.

Sneh skomplikoval dopravu v Bratislave, MHD podľa DPB premáva v celom meste

Sneženie skomplikovalo dopravu v hlavnom meste. Niektoré linky mali a môžu mať obmedzenia, podľa portálu imhd.sk sa vykoľajila električka.

"Dopravný podnik Bratislava (DPB) zabezpečil výpravu ráno v plnom rozsahu. Krátkodobý problém dispečing zaznamenal na Palisádach. Premávka je však už obnovená. Aktuálne premávame v celom meste," uviedla pre TASR hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Pohľad z okna v bratislavskom Ružinove, 5. januára 2019. Fotografiu poslal čitateľ Rado. Foto: Teraz.sk

Portál imhd.sk upozorňuje v súvislosti so zhoršenou zjazdnosťou ciest na možné obmedzenia liniek MHD najmä v kopcovitých oblastiach. Informuje aj o vykoľajenej električke.

"Linka 4 od začiatku premávky nepremáva v úseku Vozovňa Jurajov dvor - Zlaté piesky pre vykoľajenú električku. Pri vozovni je zabezpečený prestup na náhradnú autobusovú dopravu X4 na Zlaté piesky," píše sa na webe imhd.sk.

Mnohé cesty Banskobystrického kraja pokrýva čerstvý sneh

Po rannom snežení, ktoré zasiahlo viaceré okresy Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), je na mnohých úsekoch ciest čerstvý alebo kašovitý sneh hrubý jeden až dva centimetre. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

Čerstvý sneh hrubý jeden centimeter je podľa cestárov aj na hlavnom južnom ťahu na ceste I/16 od Dolnej Bzovej v okrese Lučenec po Figu v okrese Rimavská Sobota, ako aj na rýchlostnej ceste R2 od Figy po Tornaľu v okrese Revúca.

V tom istom okrese na ceste II/531 od sedla Dielik nad Tisovcom po hranicu okresov Revúca/Brezno hlási SSC na niektorých miestach komunikácie zľadovatený sneh.

Zasnežené ráno v Miloslavove (okres Senec), časť Alžbetin dvor. Foto poslala čitateľka Marta. Foto: Teraz.sk

Počasie v Trnavskom kraji zatiaľ nespôsobilo na cestách vážnejšie komplikácie

Napriek neustálemu sneženiu neboli v Trnavskom kraji na cestách vážnejšie komplikácie. TASR informovala odborná inšpektorka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranárskeho zboru (HaZZ) v Trnave Júlia Kedrová.

V okresoch kraja vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy 1. stupňa pre prípad poľadovice a tvorby snehových jazykov a závejov. Tieto výstrahy budú trvať cez víkend vo všetkých okresoch kraja. V okresoch Trnava, Senica a Piešťany SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa aj pred snežením.

Ako informuje Slovenská správa ciest na portáli zjazdnost.sk sledované diaľničné úseky, rýchlostné cesty a cesty prvej, druhej a tretej triedy na území Trnavského kraja sú zjazdné, povrch vozoviek mokrý až zasnežený.

Napriek nepriaznivému počasiu zatiaľ nemuseli členovia HaZZ riešiť na cestách vážnejšie komplikácie. "Doteraz hasiči zasahovali iba v jednom prípade. V Trstíne skončilo osobné auto mimo cesty a asistovali pri jeho vyťahovaní. Nehoda sa obišla bez následkov," uviedla krajská odborná inšpektorka.

Bez vážnejších udalostí sa zatiaľ doprava na cestách Trnavského kraja zaobišla aj podľa polície. "Nezaznamenali sme žiadnu závažnejšiu škodovú udalosť na cestách v našom kraji," uviedla k aktuálnej dopravnej situácii hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.

Cesta medzi Habovkou a Podbielom,5. januára 2019. Fotografiu poslala čitateľka Ľubica. Foto: Teraz.sk

Cesty v Košickom kraji sú zjazdné, v teréne je 46 sypačov

Cesty v Košickom kraji sú aktuálne zjazdné. Utlačená vrstva snehu je najmä v úsekoch, kde nie je možné použiť chemický posyp. Pre TASR to uviedla technicko-prevádzková námestníčka riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) Zuzana Fejesová s tým, že v teréne je 46 sypačov, päť traktorov a v službe je aj 14 nakladačov.

"Na území celého Košického kraja sneží, no aj lokálne je to premenlivé. Najviac snehu napadlo v okresoch Michalovce, Sobrance a v okolí Trebišova. Pri Rožňave a Spišskej Novej Vsi sú síce teploty nižšie, ale snehu je menej," spresnila. Medzi komplikovanejšie úseky pre motoristov patria Dobšinský kopec, Soroška, Súľová či Štós. Pripomenula, že technicky nie je možné odhrnúť vrstvu snehu, ktorá dosahuje menej ako dva centimetre.

SC KSK zatiaľ v sobotu nezaevidovala mimoriadne udalosti na cestách v Košickom kraji. Podľa Fejesovej v noci situáciu komplikoval vietor, v súčasnosti je však mierny. "Netvoria sa ani snehové jazyky či záveje. Sledujeme tiež predpovede počasia. Mierne sneženie očakávame na celom území kraja, vodiči s tým musia počítať," dodala.

V Tatrách platí veľké lavínové nebezpečenstvo

Veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice aktuálne platí vo Vysokých a Západných Tatrách. V ostatných pohoriach Slovenska je zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň.

Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v sobotu informoval, že vo Vysokých a Západných Tatrách je uvoľnenie lavín pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Zároveň sa predpokladá aj výskyt veľkých spontánnych lavín.

„Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 100 centimetrov nového prachového snehu. Stále pretrvávajúci vietor ho transportuje na záveterné strany južných, juhovýchodných a východných orientácií svahov, a to najmä v najvyšších polohách. Pri takomto množstve nového snehu sú však nebezpečné všetky expozície, obzvlášť vo Vysokých a Západných Tatrách,“ upozornil.

Nočné sneženie v Zuberci, 4. januára 2019. Foto poslala čitateľka Ľubica. Foto: Teraz.sk

V sobotu ráno prevládalo na horách oblačné počasie so slabým snežením. Teploty sa pohybovali v rozpätí od mínus 13 v najvyšších polohách po mínus sedem stupňov Celzia na podhorí. "Posledná perióda sneženia, ktorá prišla od severozápadu, priniesla bohaté snehové zrážky. Na hrebeňoch hôr najvyšších polôh sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne," uviedol Sedlák s tým, že celková výška snehu dosahuje v stredných polohách do 100 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier 120 až 200 centimetrov.

Zasnežená príroda v Tatrách. Foto poslala čitateľka Ľubica. Foto: Teraz.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.