BUĎTE OPATRNÍ: Sneženie komplikuje dopravu na celom Slovensku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 8. januára (TASR) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje v utorok pred snežením, poľadovicou, ale aj tvorbou snehových jazykov a závejov takmer na celom území Slovenska. Informuje o tom SHMÚ na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred snežením platí pre okresy v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Na Orave platí výstraha do stredy 9. januára, miestami tu môže napadnúť do 25 centimetrov snehu.

V Bratislave zvýšili meteorológovia výstrahu pred snežením

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšil pre Bratislavu výstrahu pred snežením na 2. stupeň. Celkovo od rána môže podľa meteorológov napadnúť v hlavnom meste 15 až 18 centimetrov snehu. Výstraha platí do 14. h.

Meteorológovia upozorňujú, že očakávaná výška nového snehu v Bratislave predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu a pohyb osôb.

SHMÚ varuje aj pred výskytom poľadovice, najmä v okresoch Bratislavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja. Výstraha v týchto lokalitách platí do stredy do 15.00 h.

Takmer na celom území Slovenska, okrem pár okresov stredného a časti južného Slovenska, je v priebehu dňa vyhlásený prvý stupeň pred tvorbou snehových jazykov a závejov. "Ich tvorba predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," uvádzajú meteorológovia.

Na Orave a v podtatranskom regióne sa vytvárajú snehové jazyky

Na cestách v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo, Poprad, Kežmarok a Levoča sa miestami vytvárajú snehové jazyky. Vodiči by si mali dať pozor aj na nárazový vietor, najmä na obchvate Trstenej, v oblasti Suchej Hory a na horskom priechode Huty, dôsledkom čoho sa vytvárajú snehové jazyky. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý, na úseku D1 Hlohovec - Piešťany, R1 Nitra-západ - Beladice a R3 Trstená - Tvrdošín je miestami na vozovke čerstvý až kašovitý sneh do jedného centimetra.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý, na značnej časti západného Slovenska a v hornatejších častiach stredného a východného Slovenska pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov, miestami, najmä na cestách nižších kategórií do päť centimetrov. Na úsekoch ciest III. triedy v okresoch Námestovo a Tvrdošín je na vozovke utlačený sneh do desiatich centimetrov. Miestami zľadovatený sneh do hrúbky tri centimetre je na cestách II/567 Nižná Jablonka - Snina, II/531 v okrese Revúca a na cestách III. tried v okrese Turčianske Teplice a v oblasti Nitrianskeho Rudna.

Všetky horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu do hrúbky troch centimetrov. Na horskom priechode Huty a Klenov do piatich centimetrov a na horskom priechode Herlianske Sedlo je čerstvý sneh do hrúbky desiatich centimetrov. Na horskom priechode Zbojská je miestami zľadovatený sneh do jedného centimetra. Horské priechody Makov, Branisko, Besník, Šturec, Donovaly, Pezinská Baba, Soroška, Ďurďošík, Dargov, Biela Hora, Kremnické Bane, Látky-Prašivá, Šútovce, Vyšehrad a Chorepa majú povrch vozoviek suchý až mokrý.

Pre záveje je uzatvorená cesta III/3061 Štrba - Šuňava. Na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá sú potrebné snehové reťaze pre všetku dopravu a na ceste II/558 Stakčín - Ulič a na cestách III. tried v obvode Stakčín sú potrebné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony.

V Žilinskom kraji zostáva mimoriadna situácia v siedmich obciach

V Žilinskom kraji klesol počet obcí so snehovou kalamitou na sedem. Mimoriadnu situáciu odvolalo sedem obcí z okresu Námestovo – Rabčice, Novoť, Sihelné, Oravská Polhora, Oravské Veselé, Oravská Lesná a Mútne. TASR o tom v utorok ráno informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Doplnil, že mimoriadna situácia trvá v Terchovej, Belej a Lutišiach v okrese Žilina a v Skalitom, Čiernom, Svrčinovci a Novej Bystrici v okrese Čadca.

Územie Žilinského kraja zasiahlo uplynulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.

Zvýšená lavínová hrozba platí vo Vysokých a Západných Tatrách

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v utorok vo Vysokých a Západných Tatrách. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách prevláda mierna hrozba - druhý stupeň.

Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby informoval, že vo Vysokých a Západných Tatrách hrozí uvoľnenie lavín už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch.

Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 120 centimetrov nového prachového snehu. Vietor ho prefúkol na záveterné strany pohorí južných, juhovýchodných a východných orientácií. Severné a severozápadné expozície sú vyfúkané do tvrdého podkladu. "Vyskytovať sa môžu hlavne doskové lavíny zo suchého snehu. Nebezpečenstvo je koncentrované nad pásmo lesa, kde bol výraznejší vplyv vetra a do strmých žľabov, v ktorých sa nachádzajú nebezpečné dosky, preveje a vankúše. Nízke teploty neprispievajú k stabilizácii snehovej pokrývky. Prichádza však mierne oteplenie, ktoré situáciu postupne stabilizuje. Veľké samovoľné lavíny neočakávame," priblížil.

Posledná noc nebola až taká mrazivá ako minulá. "Teploty dosiahli mínus 14 stupňov Celzia v najvyšších polohách. V pohorí to bolo okolo mínus päť stupňov. V utorok by malo počas dňa napadnúť do desať centimetrov nového snehu, najmä v západnejších pohoriach," uzavrel Krajčí.

Sneženie v Bratislave naďalej spôsobuje MHD problémy, niektoré linky nepremávajú

Aktuálne sneženie v Bratislave spôsobuje MHD problémy. Cez Palisády nepremávajú trolejbusové linky 203, 207 a 208, ktoré jazdia skrátenou trasou po Hodžovo námestie. Problém má aj trolejbusová doprava na Kramároch a na Kollárovom námestí je zdržaná premávka trolejbusov.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) informuje, že momentálne nepremávajú linky MHD 41 medzi Hlavnou stanicou a Búdkovou, 44 (Jasovský rad-Koliba) a 33 na Dlhé diely.

Meškanie MHD v Bratislave je do 20 minút. Problémy so zjazdnosťou hlási DPB na Pražskej ulici a na Kramároch. Linka 52 momentálne nezachádza na Potočnú, skrátená trasa vedie po Tbiliskú. Premávka autobusov je aktuálne zdržaná na Harmincovej, dôvodom je prekážka na komunikácii.

Dispečing DPB vyhlásil na poludnie celomestský zásah na čistenie obratísk, tratí, vozovní a zastávok MHD, ktoré má v správe.

Karlova Ves vyhlásila snehovú brigádu, zapoja sa aj úradníci

Bratislavská mestská časť Karlova Ves vyhlásila v utorok snehovú brigádu. Zapoja sa do nej zamestnanci karloveských verejnoprospešných služieb, ale aj radoví pracovníci miestneho úradu. TASR o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heldes.

Pracovníci miestneho úradu budú čistiť podľa hovorcu od snehu prioritne frekventované námestia, strmé chodníky a niektoré schodiská v hornej časti Karlovej Vsi, na Dlhých dieloch aj v spodnej časti.

Prímestské autobusy meškajú do 30 minút

Intenzívne sneženie komplikuje v utorok dopoludnia situáciu aj v prímestských linkách na všetkých smeroch v Bratislave a okolí. Prímestské autobusy meškajú na všetkých smeroch približne 20 minút, niektoré spoje do 30 minút, pre TASR to uviedla hovorkyňa spoločnosti Slovak Lines Eva Vozárová.

"Na linkách jazdiacich medzi Bratislavou a Rakúskom nemáme zaznamenané žiadne meškania, autobusy na linke Bratislava – Schwechat – Viedeň aj na linke BA – Wolfsthal - Hainburg jazdia podľa cestovného poriadku," poznamenala Vozárová.

Sneženie komplikuje najmä dopravu v hlavnom meste. Vodiči preto na viacerých úsekoch hlásia kolóny a nehody. Problémy má aj bratislavská MHD. Od 8.50 h nepremávajú trolejbusové linky 203, 207 a 208 cez Palisády. Tieto linky jazdia po skrátenej trase po Hodžovo námestie. Problém má aj trolejbusová doprava na Kramároch, a tiež autobusová a trolejbusová doprava na Kollárovom námestí smer Námestie 1. mája. MHD v meste pre počasie mešká od 10 do 20 minút.

Železničná spoločnosť Slovensko: V súvislosti s počasím je v teréne nasadený zvýšený počet pracovníkov

V súvislosti s počasím je v teréne nasadený zvýšený počet pracovníkov, uviedol to pre TASR hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč. ZSSK je pripravená reagovať na možné zhoršenie počasia.

Aktuálne má ZSSK na tratiach viac ako 100 vlakov. "V súvislosti s aktuálnym počasím evidujeme meškanie v trvaní zhruba 30 minút len pri piatich osobných vlakoch v úseku Senec – Bernolákovo z dôvodu poruchy výhybky, kde sa momentálne jazdí len po jednej koľaji," povedal Kováč. Ako doplnil, meškanie sa prenáša na ďalšie vlaky z dôvodu obratov súprav.

"V iných častiach Slovenska v tejto chvíli výraznejšie meškanie priamo súvisiace s extrémne nepriaznivým počasím neevidujeme," dodal.

Sneženie komplikuje najmä dopravu v hlavnom meste. Vodiči preto na viacerých úsekoch hlásia kolóny a nehody. Problémy má aj bratislavská MHD. Od 8.50 h nepremávajú trolejbusové linky 203, 207 a 208 cez Palisády. Tieto linky jazdia po skrátenej trase po Hodžovo námestie. Problém má aj trolejbusová doprava na Kramároch, a tiež autobusová a trolejbusová doprava na Kollárovom námestí smer Námestie 1. mája. MHD v meste pre počasie mešká od 10 do 20 minút.

V celom Trenčianskom kraji sneží, cesty udržiava 40 odhŕňačov

Všetky cesty a cestné úseky na území Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sú zjazdné, dopravnú situáciu komplikuje sneženie na celom území kraja. Na cestách kraja je vrstva čerstvého snehu od jedného do piatich centimetrov. Vyplýva to z informácií, ktoré na svojej webovej stránke zverejnila Slovenská správa ciest.

Vrstva čerstvého snehu do piatich centimetrov ja na cestách tretej triedy v okrese Nové Mesto nad Váhom, rovnaká vrstva kašovitého snehu na cestách tretej triedy v okrese Bánovce nad Bebravou. Trojcentimetrová vrstva snehu je na cestách tretej triedy v okrese Ilava a Považská Bystrica rovnako ako na horských priechodoch Homôlka a Machnáč.

Horský priechod Šútovce je uzavretý pre vozidlá nad desať metrov, horský priechod Skýcov je uzavretý pre vozidlá nad 3,5 tony.

Ako informovala na svojom webovom sídle Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja, údržbu ciest na celom území kraja zabezpečuje momentálne 40 posýpacích a odhrňovacích vozidiel.

Aj napriek hustému sneženiu sú cesty v Nitrianskom okrese zjazdné

Husté sneženie, ktoré sa v okolí Nitry začalo v utorok pred druhou hodinou ráno, zatiaľ na cestách Nitrianskeho okresu nespôsobilo vážnejšie problémy. Pre TASR to uviedol Ľubor Andrášik z Regionálnej správy a údržby ciest v Nitre.

Na cestách v okrese Nitra a Zlaté Moravce sa už od nočných hodín strieda 12 sypačov, v priebehu dňa začali cestári aj s pluhovaním. "Mechanizmy sú sústavne nasadzované, rovnako aj niekoľko desiatok našich pracovníkov. Podľa mojich informácií je na cestách sneh, ale všetky sú zjazdné. Snažíme sa pri zásahoch reagovať aj na požiadavky polície a občanov," uviedol Andrášik.

Ako pripomenul, momentálne padá na vozovky sypký sneh, ktorý sa má neskôr meniť na mokrý, prípadne na dážď. "Je zima a pri takomto počasí sa môžu vyskytnúť problémy, preto vyzývame cestujúcu verejnosť, aby so sťaženými podmienkami na cestách počítala a aby vodiči jazdili čo najopatrnejšie," dodal Andrášik.

Odhŕňať sneh v Bratislave pomáhajú aj väzni

Do odhŕňania snehu v Bratislave sa momentálne zapojili aj odsúdení vo výkone trestu z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Justičnom paláci. Takmer 80 ich pomáhalo aj pri minulotýždňovom snežení. TASR to potvrdili z magistrátu s tým, že odsúdení pomáhajú v centre hlavného mesta. Bratislavčania môžu posielať mestu podnety k zimnej údržbe a zároveň aj sledovať online pohyb zimných mechanizmov.

V Bratislave momentálne husto sneží, a preto pre obyvateľov funguje aj horúca linka pre podnety k zimnej údržbe. Kritickú situáciu na chodníkoch v hlavnom meste môžu ľudia avizovať na telefónne číslo +421 259 356 777 alebo mailom na zima@bratislava.sk.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo spresnil, že operátori odovzdajú prijaté podnety na dispečing, ktorý na miesto vyšle pohotovostnú čatu zimnej údržby. "Pokiaľ sa hlásenie bude týkať chodníka v správe niektorej mestskej časti, informáciu posunú na dispečing tejto mestskej časti. Prioritou bude viacero oznámení na ten istý úsek a tiež jeho dôležitosť z pohľadu frekvencie osôb a hroziaceho nebezpečenstva úrazov," uviedol. Vallo už v uplynulých dňoch požiadal Bratislavčanov o zhovievavosť a v rámci možností aj o pomoc pri čistení chodníkov pri svojich domoch, pokiaľ by došlo k výraznejšej kalamitnej situácii v meste. Takzvaná chodníková novela totiž zmenila od mája 2018 starostlivosť o obecné chodníky. Táto povinnosť prešla zo správcov priľahlých budov na vlastníkov alebo správcov chodníkov, teda na samosprávy.

Bratislavčania môžu prostredníctvom webu http://bit.ly/zimna_udrzba_monitoring kontrolovať pohyb zimných mechanizmov po Bratislave. "Všetky autá zimnej údržby vysielajú GPS signál a na webe tak môžu zistiť ich aktuálnu polohu aj stav, či sú v teréne, alebo nie," vysvetlil primátor.

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre nákladnú dopravu

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre husté sneženie uzavreté pre nákladnú dopravu nad desať metrov celkovej dĺžky. V oblasti Starej Ľubovne je hlásená silná víchrica, vodiči by si mali dať pozor na vytváranie snehových jazykov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Vplyvom silného vetra sa na ceste I/68 v úseku Kamenica-Pusté Pole miestami tvoria snehové záveje. Silné sneženie obmedzuje dohľadnosť na 100 metrov na celom úseku D2, D1 až po Žilinu, na D3 v okrese Čadca a v oblasti Skalice, Senice, Zvolena a Banskej Bystrice. Pozor si treba dať aj na nárazový vietor na Orave, najmä na obchvate Trstenej, v oblasti Suchej Hory a horskom priechode Huty, vytvárajú sa snehové jazyky.

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek na západe a strede Slovenska prevažne pokrytý vrstvou čerstvého až kašovitého snehu do dvoch centimetrov, D1 Hybe - Košice je vlhká až mokrá.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na západnom a strednom Slovensku a v okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu do hrúbky troch centimetrov, miestami, najmä na cestách nižších kategórií, do piatich centimetrov. Na všetkých cestách v okrese Myjava a na úsekoch ciest III. triedy v okresoch Námestovo a Tvrdošín je na vozovke čerstvý až utlačený sneh do desiatich centimetrov. Miestami zľadovatený sneh do troch centimetrov je na cestách II/566 Dúbrava - Ubľa, II/566 Ruská Volová, II/567 Nižná Jablonka - Snina, II/531 v okrese Revúca a na cestách III. tried v okrese Turčianske Teplice.

Všetky horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu do troch centimetrov, na horskom priechode Huty do piatich centimetrov a na horskom priechode Herlianske Sedlo je čerstvý sneh do desiatich centimetrov. Na horskom priechode Zbojská je miestami zľadovatený sneh do jedného centimetra. Horské priechody Látky-Prašivá, Branisko, Ďurďošík, Dargov, Soroška a Chorepa majú povrch vozoviek suchý až mokrý.

Na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá sú potrebné snehové reťaze pre všetku dopravu a na ceste II/558 Stakčín - Ulič a na cestách III. tried v obvode Stakčín sú potrebné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony.

Polícia uzavrela v Trnavskom kraji Bielu horu pre nákladné vozidlá

Polícia upozorňuje vodičov v Trnavskom kraji, aby zvýšili opatrnosť. Momentálne je v rámci kraja pre nákladnú dopravu neprejazdný horský úsek Biela hora, cesta I/51, čo je hlavný ťah do Českej republiky. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Trnave Martina Kredatusová.

"Polícia túto cestu uzatvorila pre nákladnú dopravu z oboch strán a vykonáva odklon premávky. Pre osobné autá je cesta prejazdná," uviedla hovorkyňa.

V celom Trnavskom kraji husto sneží, na cestách je vytvorená vrstva snehu a na mnohých úsekoch sa tvoria kolóny. "Rýchlosť a celkový spôsob jazdy treba prispôsobiť aktuálnej situácii. Odporúčame vodičom, ak môžu svoju jazdu odložiť, aby radšej na cesty nevychádzali," doplnila Kredatusová.

Opatrnosť musia zvýšiť aj chodci prechádzajúci cez cestu. "Je potrebné brať ohľad na prichádzajúce vozidlá, aby ich vodiči stačili včas zabrzdiť, pretože brzdná dráha sa na takýchto cestách predlžuje," informovala krajská hovorkyňa.

Cesta I/10 medzi Bytčou a Makovom je pre kamióny neprejazdná

Cesta I/10 v úseku medzi Bytčou, Kolárovicami a Makovom je pre kamióny neprejazdná v oboch smeroch z dôvodu hustého sneženia. TASR o tom informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline.

"Slovenská správa ciest po uvoľnení cesty od kamiónovej dopravy uvedený úsek prepluhuje. Dopravu riadia hliadky PZ," uviedlo krajské operačné stredisko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.