VIDEO: SLOVENSKO OPÄŤ POD SNEHOM: Záveje a vietor komplikujú dopravu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 28. januára (TASR) - Na cestách v Galante a okolí je poľadovica. So zníženou dohľadnosťou zasa musia šoféri rátať vo viacerých lokalitách západného a stredného Slovenska. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe www.zjazdnost.sk.

"Dohľadnosť do 50 metrov sa je v okolí lokality Šturec, do 100 metrov v okrese Čadca a v okolí Bratislavy, na diaľnici D2 Bratislava - Závod, na diaľnici D1 Bratislava - Zeleneč, taktiež v okolí lokalít Trenčín, Púchov, Sverepec, Banská Bystrica, Hronský Beňadik a Žarnovica," spresňujú cestári.

Varujú tiež pred snehovými jazykmi a závejmi, ktoré sa v dôsledku silného vetra vytvárajú na otvorených úsekoch ciest v okolí Nižnej Šebastovej, Záborského a Trstenej.

Z horských priechodov Šturec, Donovaly a Kremnické Bane hlásia husté sneženie, úseky sú preto uzavreté pre kamióny. Podľa SSC je so snehovou pokrývkou potrebné rátať na väčšine ciest Slovenska.

Na sneženie v regiónoch západného a stredného Slovenska upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na juhozápade krajiny môže do pondelkového popoludnia napadnúť do 15 centimetrov snehu, v lokalitách severozápadného a stredného Slovenska to môže byť do podvečera až 30 centimetrov, informujú meteorológovia v rámci výstrahy prvého stupňa.

MHD v Bratislave začala premávať podľa grafikonu, prímestské linky meškajú

Kým v premávke bratislavskej MHD sa situácia od rána postupne stabilizuje, prímestské autobusové linky výrazne meškajú. TASR to potvrdili hovorcovia dopravcov.

"Vozidlá MHD začali postupne jazdiť podľa platných cestovných poriadkov," informovala TASR hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová.

Prímestské autobusové linky, naopak, pre zlé podmienky na cestách zaznamenávajú výrazné, až dvojhodinové meškania. "Situácia je veľmi komplikovaná zo všetkých smerov," povedala o linkách smerujúcich do hlavného mesta zo Záhoria, okolia Pezinka i Senca hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky môžu meškať aj vlaky vychádzajúce z bratislavských vlakových staníc, informuje o tom Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na Twitteri.

Na bratislavskom letisku počasie zatiaľ nespôsobuje žiadnu mimoriadnu situáciu. "Vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky môžu mať niektoré lety na prílete a odlete mierne meškanie, no viac-menej platia naplánované časy," informovala TASR hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava Veronika Ševčíková.

V Bratislave začalo nadránom snežiť, podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu môže napadnúť až 15 centimetrov snehu. Výstraha pred snežením platí v Bratislave i oblasti Malých Karpát do 12. h.

V Novohrade a Gemeri je po nočnom snežení na väčšine ciest sneh

Po nočnom snežení v regiónoch Novohrad a Gemer zostal na väčšine ciest v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava čerstvý sneh v hrúbke jedného až troch centimetrov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

Čerstvý sneh hrubý jeden centimeter sa podľa cestárov nachádza miestami aj na hlavnom južnom ťahu, teda na ceste I/16 v úseku od Lučenca po Brzotín v Rožňavskom okrese. Rovnaké snehové podmienky sú aj v úsekoch rýchlostnej cesty R2 Ožďany – Babin Most v Rimavskosobotskom okrese a Figa – Tornaľa v Revúckom okrese.

Na snímke muž pomocou stroja odpratáva sneh z chodníka počas hustého sneženia v Trnave v pondelok 28. januára 2019. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

S dvojcentimetrovou čerstvou snehovou vrstvou musia vodiči rátať na horskom priechode Soroška pri Rožňave. Čerstvý sneh s hrúbkou jeden centimeter je na horských priechodoch Chorepa nad Klenovcom a Zbojská nad Tisovcom v okrese Rimavská Sobota.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre obidva regióny výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá potrvá do 18.00 h. Meteorológovia očakávajú na niektorých miestach sneženie, pri ktorom môže napadnúť 20 až 30 centimetrov nového snehu.

Situácia na cestách v Prešovskom kraji je zatiaľ pokojná

Cesty na území Prešovského kraja sú momentálne zjazdné, na niektorých miestach sneží, zatiaľ však problémy cestári nehlásia. Dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Štofko informoval, že cesty prvej triedy sú prevažne mokré, na cestách druhej a tretej triedy sa môže vo vyšších polohách nachádzať kašovitá alebo utlačená vrstva posypaného snehu maximálne do troch centimetrov.

"Všetko je v našom kraji zatiaľ v poriadku a nie je to zďaleka také komplikované ako v iných častiach Slovenska. Trochu nám fúka v oblasti Kežmarku, tvoria sa tam snehové jazyky a záveje, všetko je ale zjazdné bez problémov," zhodnotil situáciu Štofko. Dodal, že hustejšie sneženie na východe očakávajú v popoludňajších hodinách, kedy sa situácia na cestách môže zhoršiť.

Problémy zatiaľ nie sú hlásené ani na horských priechodoch. Čerstvý, prípadne kašovitý sneh do dvoch centimetrov je na Podspádoch a Pustom poli, ale aj na cestách vo Vysokých Tatrách. Utlačená a posypaná vrstva snehu do piatich centimetrov je na horských priechodoch Magura a Stráňany.

Za uplynulých 24 hodín cestári v kraji prepluhovali takmer 2200 kilometrov ciest, inertným materiálom posypali približne 700 kilometrov a chemicky upravili ďalších zhruba 2000 kilometrov ciest. V teréne bolo 78 mechanizmov, ktoré zasahovali najmä v okresoch Bardejov, Humenné, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník a Vranov nad Topľou.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na pondelok pre celé územie krajiny výstrahu prvého stupňa pred snežením, situáciu môže na niektorých miestach komplikovať aj vietor.

Na horách je aktuálne druhý lavínový stupeň, popoludní hrozba stúpne

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí dopoludnia prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní sa vplyvom snehových zrážok a silného vetra zvýši lavínová hrozba v Nízkych Tatrách a Malej Fatre na tretí stupeň.

Na snímke turisti sa prechádzajú po vrchole Lomnického štítu (2 634 metrov nad morom) vo Vysokých Tatrách 27. januára 2019. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v pondelok informoval, že vplyvom dlhodobo nízkych teplôt sa v snehovom profile vytvorili nestabilné snehové vrstvy. "Nebezpečné sú hlavne svahy a žľaby severných a severovýchodných orientácií. Uvoľnenie doskových lavín, najmä v spomenutých expozíciách, je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Bezprostredne po snežení je možný výskyt aj samovoľných lavín menších rozmerov," upozornil.

Ráno prevládalo v horských oblastiach Slovenska zamračené počasie so silným vetrom, ktorý dosahoval v najvyšších polohách v nárazoch 90 kilometrov za hodinu. Oteplilo sa, teploty dosahovali od mínus deviatich stupňov Celzia v najvyšších polohách po mínus jeden stupeň na podhorí. Za posledných 24 hodín pripadlo do desať centimetrov nového prachového, v nižších polohách vlhkého snehu. "Počas dňa však očakávame výraznejšie sneženie," uzavrel Buliak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.