Tmári Pod lampou...


POZNÁMKA

         Eva ZELENAYOVÁ

Jestvuje istá obskúrna metóda politického boja: kriminalizovať protivníka dovtedy, kým neprestane byť cieľom akéhokoľvek záujmu. Verejného i mediálneho. Na tejto metóde je založená pravicová propaganda, ktorá zožala najväčší úspech v roku 1998. Pravicové strany síce voľby nevyhrali, ale magnetická sila moci ich stmelila. Rovnako v roku 2002 i 2010. Dzurindova strana nikdy voľby nevyhrala, no trikrát mala svojho premiéra.

Pre politiku obskúrnych metód je pojem politická kultúra iba nástroj propagandy. Celkom rozdielne funguje mediálny trh. Hoci je regulovaný ústavou, pochybné metódy dokážu konšternovať aj ústavu. Viditeľným znakom ovládnutia verejnoprávneho mediálneho priestoru pravicou je relácia Pod lampou. Tu sa ukazuje, že pravicoví politici sú priam pupočnou šnúrou spojení s niektorými novinármi. Bývalý šéfredaktor Sme M. Šimečka to aj verejne priznal. Na čele novinárskeho centra pravice je odjakživa denník Sme. Preto vznikol. Nie je teda vecou náhody, že práve novinári pôsobiaci v tomto denníku sú na kľúčových pozíciách verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Či ide o dramaturga Róberta Kotiana, moderátora rozhlasovej diskusnej relácie Z prvej ruky Juraja Hrabka alebo moderátora televíznej diskusnej relácie Pod lampou Štefana Hríba. Obidve relácie majú charakter mienkotvorných programov a obidve výberom hostí plnia politický program pravice.

A netreba zabúdať na mimovládne organizácie, finančne sponzorované cudzinou, ktoré vyvíjajú činnosť absolútne zhodnú s politikou pravice. Alebo naopak? Jednoznačne to preukázal Pod lampou Martin Bútora, bývalý politik VPN a dnes pracovník mimovládnej organizácie Inštitútu pre verejné otázky (IVO). V tomto smere na Slovensku zohrala negativistickú a rozkladnú úlohu národa sieť Sorosových buniek Otvorenej spoločnosti. Dokázala zaplatiť dosť žoldnierov. Prejavili sa ako odporcovia slovenskej samostatnosti a prívrženci bezbrehého neoliberalizmu. V politike i morálke. Typickou predstaviteľkou slovenskej society Otvorenej spoločnosti je Iveta Radičová, symbolicky pochovávajúca morálku svojím spolužitím s bývalým kňazom Mariánom Balážom.

Nemožno pochybovať o tom, že relácia Pod lampou zo 17. januára,  verejné protesty pred prezidentským palácom a podanie obžaloby na prezidenta v parlamente v ten istý deň boli premysleným politickým útokom pravice proti moci. Jednostranná názorová zhoda diskutujúcich „tmárov“ Pod lampou to napokon potvrdila. Zhodu názorov protagonistov s vyjadrením bývalej premiérky nebolo možné nevidieť. Všetci sa svorne kriticky vyjadrujú k spôsobu rozdelenia štátu. A samozrejme to je dôvod, prečo odsudzujú politickú garnitúru, ktorá stála pri vzniku republiky. Aké absurdné! Keď celý civilizovaný svet vyjadruje obdiv práve k spôsobu rozdelenia Česko-Slovenska!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.