Trpké plody politickej (ne)kultúry


eva zelenayováPOZNÁMKA

Eva ZELENAYOVÁ  

Po vstupe strany Slobody a Solidarita do Národnej rady Slovenskej republiky sa citeľne zmenila atmosféra v zákonodarnom zbore. Zdá sa, že eufória z pravicového mocenského zoskupenia prekryla aj takú „drobnosť“, akou bola minulosť ministra práce, sociálnych vecí a rodiny pravicovej vlády, ktorý na internetovej stránke radil aj to, ako pripraviť štát o dane.

Konštelácia konzervatívcov, akých predstavujú KDH, a liberálov typu SaS by nebola možná, ak by každý z nich trval na svojom hodnotovom vybavení. Pravda, ak by nejaké mal. Vytvorenie koalície kresťanských demokratov s ich úhlavným ideologickým nepriateľom SDĽ v roku 1998 a v roku 2008 so stranou SaS diskredituje toto hnutie, ale aj ostatných konzervatívcov na dievča pre všetko.

Dnes nejestvuje v parlamente ani jedna zo strán, ktoré pred dvadsiatimi rokmi bojovali za suverénne postavenie Slovákov medzi európskymi národmi. Ak uvážime, akými témami sa v poslednom období zaoberá parlament, tak musíme uznať, že Slováci urobili nesmierne veľký krok k tzv. pokroku. Ak sa, pravda, registrované partnerstvá dajú nazvať pokrokom. Koľko nádeje vlieval blahoslavený pápež Ján Pavol II. do vplyvu religióznych Slovákov v Európskej únii! A Slováci dnes v parlamente diskutujú o tom, či by Ježiš Kristus hlasoval za zákon o registrovaných partnerstvách...

Vývoj našej spoločnosti je zákonitým dôsledkom politiky lži, pretvárky, predajnosti, chorej ambicióznosti jednotlivcov. Nie sme počtom veľký národ, a preto je jednoduché kúpiť ho bárs aj celý. Znalci ako Soros tvrdia, že nič nie je také drahé, aby sa to nedalo kúpiť. Naša minulosť nás dobieha a i dnes sme svedkami jej amorálnych aktérov.

Médiá a, samozrejme, niektorých pravicových politikov nedávno vzrušila správa o tom, že sa exprezident Michal Kováč má ospravedlniť exriaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi. Za výroky v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny. A opäť sa spomínajú nemorálne Mečiarove amnestie, ale ani slovo o tom, prečo vznikli. Ani slovo o nemorálnej milosti exprezidenta Kováča svojmu synovi, aby sa „podľa vopred pripraveného plánu nepokračovalo a bolo zastavené“ trestné stíhanie v kauze Technopol. Michal Kováč ml. so svojimi kumpánmi vylákal od Technopolu sumu 2 308 920 USD. Ako sa vôbec mohlo stať, že sa to stalo pre Michala Kováča ml. vstupenkou do diplomacie? Kto iný mu to umožnil, ak nie politická moc po roku 1998? Politická moc, ktorú v tom čase reprezentovali pravicové strany plus SDĽ. A tak ako vtedy aj dnes majú veľkú oporu v médiách, ktoré cielene „zabúdajú“ v prípade zavlečenia (nie únosu) hovoriť o milosti vtedajšieho prezidenta svojmu synovi.

Veľa a rád o novej politickej kultúre hovoril bývalý predseda KDH Pavol Hrušovský. Dnes zbierame jej trpké plody.                                                          

                                                    Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.