U nás je preposlancovanosť


VŠIMLI SME SI

U nás je preposlancovanosť

Ivan BROŽÍK

Neviem, či slovo preposlancovanosť je spisovné. Zrejme nie. Je však vytvorené tak, ako pravidlá slovenského pravopisu dovoľujú tvoriť slová. Od základu poslanec, od jeho nadbytku či prebytku. Inak uznajte, koho u nás zaujíma nejaký prebytok poslancov. Zvolíme ich a basta. Sú a majú sa. A občas sa rozmnožia pučaním, delením či inými politicky korektnými spôsobmi, teda medze sa ich množeniu nekladú. Ak majú pocit, že ich je málo, odhlasujú si, že ich bude viac. Opačná cesta, aby si odhlasovali, že ich bude menej, Igorovi Matovičovi neprešla. A neprejde u nás nikomu, to je jasnejšie ako modrá obloha.

Poďme porovnávať. Mesto New York má niečo cez osem miliónov obyvateľov – encyklopédie uvádzajú s pripomienkou – aj so subaglomeráciami. Mesto Bratislava má niečo pod pol miliónom obyvateľov. Teda šestnásťkrát menej ako New York. Doteraz je to naozaj nezaujímavá štatistika, veď porovnávame neporovnateľné. Nuž, pridajme pár ďalších súvislostí. Napríklad skúsme porovnávať počty volených a rozpočtovo platených poslancov. V New Yorku je to náramne jednoduché – „veľké jablko“ ich má 51. Slovom päťdesiatjeden. Na druhej strane – aj oceánu – Bratislava má spolu so všetkými mestskými či miestnymi časťami, či ako sa vlastne komplikovane a nezrozumiteľne nazývajú jej satelitné časti – 342 poslancov. Slovom – tristoštyridsaťdva, 266 poslancov si plní svoje povinnosti v 17 mestských častiach, 45 na magistráte a 44 na župe (z toho 31 je z bratislavských obvodov, zvyšných trinásť je za Senec, Pezinok a Malacky). Takmer sedemkrát viac ako ten šestnásťkrát väčší New York. On to vlastne vôbec nie je nový fakt. Vedia to mnohí, najmä tí samotní poslanci. Podľa toho, v akej presilovke oproti obyvateľom New Yorku sa o nás starajú, mal by tu v Bratislave i v iných mestách na Slovensku byť malý zázrak, raj na zemi. Lenže – starajú sa oni vôbec o nás? Možno tu niekde je odpoveď na otázku, prečo ich je toľko. Lebo voliči sa málo starajú o nich. A o ich počty.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.