Už by nemali byť koláče bez práce


NR SRNeobyčajný zákon z dielne Obyčajných ľudí čaká na tretie čítanie

Už by nemali byť koláče bez práce

Ivan Brožík – Foto: Ministerstvo vnútra SR

Septembrová, poprázdninová schôdza Národnej rady Slovenskej republiky priniesla dlho očakávané rozhodnutie. Štát už sa naďalej nenechá využívať tou časťou obyvateľstva, ktorá nemá ani najmenšiu snahu prispôsobiť sa normám a obvyklým zásadám občianskeho spolužitia. Štát už nebude o systéme sociálnej pomoci uvažovať v dvoch kategóriách – ako o záchrannej sieti pre tých, ktorí ju potrebujú nie vlastným zavinením, a ako o záchrannej sieti pre tých, ktorí usúdili, že im na život takáto podpora štátu bohato vystačí.

Ak niekto v našej spoločnosti nezačne zvyčajnú hru na „ústavný súd“, potom ide o riešenia, slovami Igora Matoviča, „... ktoré naprávajú najväčšie krivdy, ktoré súčasný systém zasieval medzi pracujúcich a sociálne odkázaných občanov. Toto je tvrdšia časť reformy, ktorá spraví poriadok“.

JASNE A STRUČNE

Autor návrhu, splnomocnrómovia 3enec vlády pre menšiny Peter Pollák: „Ľudia nebudú mať koláče bez práce. Ak deti sociálne odkázaných rodičov budú ubližovať svojim spolužiakom a učiteľom, príspevok za dochádzku do školy ich rodičia nedostanú.“ Inak povedané, sociálne odkázaní rodičia budú musieť dohliadnuť na to, aby ich deti dodržiavali školský poriadok a mali riadnu dochádzku. V opačnom prípade príspevok za dochádzku detí do školy nedostanú. V súčasnosti je to na jedno dieťa 17 eur a 20 centov. Mimochodom, deti a ich rodičia z doterajšej bežnej „majority“ nikdy takýto príspevok nedostávali.

Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur. Základná dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť o 1,1 eura na 61,6 eura. Pre jednotlivca s najviac štyrmi deťmi má ísť o nárast o 2,1 eura na 117,2 eura. Mimochodom, súčasťou reformy bude aj presunutie niektorých kompetencií starostov na úrady práce. Je známe, že v niektorých obciach bolo zamestnaných na aktivačných prácach až niekoľko sto ľudí, a pritom nikdy ich nikto nevidel odpracovať ani hodinu. Tak isto je známe, že v niektorých obciach sa starostovia „odvďačovali“ svojim voličom nadštandardnými dávkami.

POVEDAL PRAVDU

„Slovensko nie je taká bohatá krajina, aby rozdávala peniaze práceschopným ľuďom zadarmo,“ cituje tlačové vyhlásenie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Petra Polláka, splnomocnenca vlády pre Rómov. Zodpovednosť za vykonávanie týchto prác sa presúva z obce na príslušný úrad práce. „Je to závažná zmena a nechceme spôsobiť, že nepripravenosť obcí spôsobí odpor voči našej reforme. V prvej fáze dávame priestor obciam, ktoré sa budú chcieť prihlásiť do tohto programu dobrovoľne. Oproti ostatným obciam získajú tieto obce viac peňazí na potrebné práce či nákup techniky,“ vysvetlil Peter Pollák.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.