Voľby prezidenta nie sú lotéria


zelenayová webKOMENTÁR

Voľby prezidenta nie sú lotéria

Eva ZELENAYOVÁ

Ak by v roku 1998 Slovensko nepostihol tajfún s názvom Zmena, tak súčasná výzva predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša: Nedajme všetko jednej strane, by iste vyznela dôveryhodnejšie. Tak ako v roku 1998 aj v roku 2014 slovenskú politickú scénu charakterizuje masívna kampaň pravice. Síce obsahovo prázdna, ale slovne priam fascinujúco pôsobiaca. Kto by nechcel zmenu? Kto by chcel ponechať osud krajiny jednej strane? Zmena v roku 1989 priniesla zmenu režimu a pochovala totalitnú moc jednej strany. Podvedomie funguje a treba uznať, že pravicoví politici sú dobre vyškolenými propagandistami, čo dokazujú oživovaním resentimentov na obdobie, ktoré spoločnosť zavrhla.

V politike sa dejú veci, aké by občan možno nikdy neočakával. Dodnes nie je dostatočne zodpovedaná otázka, prečo medzi premiérom Vladimírom Mečiarom a prezidentom Michalom Kováčom došlo k odcudzeniu, ba až k otvorenému nepriateľstvu. Kováč bol predsa kandidátom na hlavu štátu tej istej strany, z ktorej pochádzal Mečiar. Ibaže HZDS nedisponovalo ústavnou väčšinou hlasov potrebných na zvolenie prezidenta, v tom čase parlamentom. Iba Kováč a vtedajší predseda KDH Ján Čarnogurský by mohli povedať, za čo dostal Kováč podporu kádehákov, bez hlasov ktorých by nebol zvolený za prezidenta. Ako sa z ľavičiara stal pravičiar, ako začal polarizovať politickú scénu a do politiky vnášať konflikt, konfrontáciu. Vymenil osud Slovenska za osobnú kariéru?

V súčasných prezidentských voľbách sa deje čosi podobné. Prezidentskému kandidátovi Andrejovi Kiskovi vyslovili podporu všetky pravicové strany napriek tomu, že ich favoriti Hrušovský a Kňažko ho pred prvým kolom volieb tvrdo napadli a obvinili, že svoj majetok nenadobudol čistým spôsobom. Viliam Fischer bol prvý z kandidátov, ktorý na brífingu oboznámil verejnosť s dokumentmi usvedčujúcimi Kisku z toho, že majetok získal z úžery. A od Kisku nenasledovalo nijaké trestné oznámenie. Fischer mu za to nestál? Kiska na Slovensku predstavuje akýsi prototyp Georga Sorosa, samozrejme v slovenských rozmeroch. Rovnako ako Soros aj Kiska získal kapitál špekulatívnymi obchodmi, aj z Kisku sa stal filantrop, rovnako ako zo Sorosa. V jednom však podobní nie sú. Soros sa nezaujímal o vysokú politickú funkciu ako Kiska.

Uchádzač o funkciu hlavy štátu by mal byť dôveryhodnou, bezúhonnou osobnosťou. Kiska sám priznáva, že svoju kampaň začal v roku 2012, teda dva roky pred oficiálne stanoveným termínom. Zákon, na základe ktorého sa uskutočňujú voľby prezidenta, hovorí, že kampaň sa začína pätnásť dní a končí štyridsaťosem hodín pred začiatkom voľby. Ako je možné, že napriek porušeniu zákona predseda parlamentu prijal Kiskovu kandidatúru. Čo sa dá očakávať od prezidenta s rozsiahlymi právomocami, ak si zákony štátu, ktorého chce byť prezidentom, nectí ?

            Pavol Frešo tvrdí, že Fico sa nehodí na funkciu prezidenta, lebo je človekom konfrontácie. Dohodol sa vraj len s Mečiarom a so Slotom. Nie je to pravda. V roku 1999 kandidátom na post prezidenta bol Rudolf Schuster, predseda SOP, jednej z koaličných strán, v ktorej bola aj SDĽ s Ficom. A koalícia, aj s Ficom, sa dohodla na svojom kandidátovi. V tom čase nebol problém ani v tom, že štát bude v rukách jednej koalície, ktorá dokonca disponovala ústavnou väčšinou a mala aj „svojho“ prezidenta? Aj túto skúsenosť má Slovensko za sebou a zamlčiavať ju pred voličmi je skôr detinské než chlapské.

            Vraj spolupráca so Smerom sa neodpúšťa, čím Frešo ospravedlňuje katastrofálny výsledok kandidáta ľudovej platformy Hrušovského. Preto SDKÚ-DS nikdy nebude spolupracovať so Smerom, tvrdí Frešo, takže ponúka politiku polarizácie, neporozumenia, konfrontácie, protieurópsku politiku výlučnosti. Z čoho pramení Frešov arogantný postoj, ktorého strana sa pohybuje na hrane zvoliteľnosti ? Čo urobila táto strana pre Slovensko? Čo urobilo KDH či Most – Híd? A napokon, čo urobil Kiska? To politikom v kresťanských stranách neprekáža ani jeho hodnotová bezbrehosť, dokonca laškovanie so scientológmi? A čo ak je v tom aj čosi viac?                                                               

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.