Voliči rozhodli, želajú si pokoj a istoty


durinda mikuláš karikatúraSociálnu demokraciu čaká ťažká práca s agresívnou pravicovou opozíciou

Eva ZELENAYOVÁ

V ére samostatného Slovenska boli výsledky tohtoročných, už šiestych parlamentných volieb najnevypočítateľnejšie. Netrafila sa žiadna z agentúr zaoberajúcich sa prieskumami verejnej mienky a v podstate sa to dalo čakať. Taký rozvrátený štát ako na sklonku roku 2011 a začiatkom roku 2012 sme tu ešte nemali, a to ani v čase po zániku federácie. 

Jedinou spoločnou črtou politiky od vzniku štátu je agresívna opozícia voči vládnym stranám presadzujúcim národnoštátne záujmy. Niektorí analytici s uznaním ohodnotili správanie sa voličov, ktorí neprehliadli špinavosti kampane a zachovali sa s rozvahou. Nedalo sa nepostrehnúť, že kampaň mala za cieľ znemožnenie štandardných strán a vyvolanie záujmu o nové. Napriek masívnej a aj možno nezákonnej kampani strana 99 % – Občiansky hlas neskončila v parlamente, aj keď ju prieskumy verejnej mienky vytrvalo posúvali na hranicu zvoliteľnosti. Napokon získala len 1,58 percenta hlasov voličov. Pravicové strany vyvolali predčasné parlamentné voľby povalením vlastnej vlády. V kampani pritom deklarovali schopnosť opäť postaviť alternatívu voči strane Smer. A nikto ich nebral na zodpovednosť, že na zopakovanie volieb vytiahli zo štátneho rozpočtu milióny eur. Všimla si to až Iveta Radičová, ktorá položila otázku, či predčasné voľby mali byť na to, aby vymenili premiérku. Ak by toto bol dôvod, bola by to najdrahšia personálna výmena v histórii Slovenska.

■ VYPADLA SNS

voľby NR SR dzurindaOkrem Slovenskej národnej strany (SNS) všetky ostatné strany obhájili svoje miesto v parlamente. Národniari v ostatnom čase podstatne omladili káder, lenže opätovná revolta Anny Belousovovej stála stranu pol percenta, ktoré jej chýbalo na vstup do parlamentu. Absencia SNS v Národnej rade SR oslabí a možno aj vyprevadí z parlamentu národné témy.

Smer-SD  môže v nasledujúcom období očakávať neštandardnú opozíciu. Pre všetky strany napravo od stredu je príznačné, že majú podstatne vyššie očakávania od politických oponentov, než aké dokážu samy realizovať. Napríklad pri personálnom obsadzovaní pozícií násilne presadili, aj zmenou zákona, politicky homogénne pracoviská. Aj v takých inštitúciách ako verejnoprávny rozhlas a televízia. Preto neprekvapuje, že súčasné opozičné strany avizujú veľký odpor k akýmkoľvek zmenám, ktoré by Smer hodlal uskutočniť v personálnej oblasti.  

SaS sa síce do parlamentu opätovne dostala, no nepresvedčila, že politicky vyrástla. Sulík rozoznáva ideologický rozdiel medzi pravicou a ľavicou v ekonomických otázkach, ale vôbec ho nevidí medzi konzervatívnymi a liberálnymi stranami pravice v oblasti etiky, morálky. Ale zdá sa, že pravici Sulík napriek tomu vyhovuje. Dokonca jeho rozhovor s Kočnerom, mužom z mafiánskych zoznamov o cene poslaneckého hlasu pri voľbe generálneho prokurátora, akoby kopíroval praktiky SDKÚ s kupovaním poslancov.

■ KORUPCIA AKO PROGRAM?

            Matovičovu stranu zrejme volili sklamaní voliči pravice a azda aj vďační občania za vypoklonkovanie kandidátov KDS a OKS z parlamentu. OĽaNO sa javia ako absolútne nevypočítateľná strana s populistickými heslami. Program postavený na akýchsi nihilistických predstavách, že poslanci za túto stranu budú v parlamente hlasovať za dobré návrhy, či prídu z vládnej strany alebo od opozície, nie je štandardný.  Dokonca môže vzbudzovať podozrenie na korupčné správanie. Matovič už raz oznámil dvadsaťmiliónový úplatok, ktorý potom obrátil na žart. Ktovie, ako bude žartovať v nasledujúcich štyroch rokoch. K tomu si do parlamentu prizval veľmi schopného šoumena Hlinu, ktorého verejnosť pozná ako biznismena v oblasti reštauračných služieb, neúnavného strhávača štátnej vlajky, kydača hnoja pred parlamentom či rómskeho aktivistu v Malackách. Azda so Šebejom zo strany Most, ktorému je na zvracanie pri pohľade na štátny znak, si budú dobre rozumieť.

KDH ešte počas volebnej noci pripravovalo povolebnú stratégiu bez Smeru i so Smerom. Zaangažoval sa aj Ján Baránek z agentúry Polis Slovakia, ktorý obrátil iniciatívu Procházku, Lipšica a Žitňanskej v prospech vytvorenia koalície so Smerom, hoci jasne deklarovali, „ponúkame vám alternatívu proti Smeru, nie s ním“. V centrále hnutia sa počas volebnej noci objavil i expredseda Ján Čarnogurský a znova potvrdil svoje stanovisko, že najlepším riešením pre KDH by bola koalícia so Smerom. Samozrejme Figeľ to nepripúšťal, takže KDH rozohralo partiu na obidve strany. Zbytočne.                      

                                                                                                                                                          

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.