Vyznamenaním prezidenta Gašparoviča ocenili aj Slovensko


gašparovič ivan prezidentVŠIMLI SME SI

Vyznamenaním prezidenta Gašparoviča ocenili aj Slovensko

(ddk)

V deň symbolického dátumu 14. marca vyznamenali prezidenta SR Ivana Gašparoviča medailou Medzinárodnej nadácie Raoula Wallenberga. Predstavitelia nadácie, ktorej členom je aj novozvolený pápež František, Baruch Tenenbaum a Eduard Eurnekian, zdôraznili, že medailu udeľujú symbolicky prezidentovi „v mene všetkých občanov, ktorí pomáhali počas holokaustu zachraňovať židovských občanov“.

„Nie sme len židovská nadácia, združujeme aj kresťanov a hinduistov, hlavným cieľom nadácie je výchova, pokúšame sa sprostredkovať mladým ľuďom udalosti z histórie. Prvým americkým prezidentom, ktorý venoval osobitné posolstvo osobnosti Raola Wallenberga, je terajší prezident USA Barack Obama,“ povedal B. Tenembaum.

Švédsky diplomat R. Wallenberg pomáhal vo veľkom zachraňovať pred terorom maďarského fašizmu rasovo prenasledovaných v Budapešti. Tam hľadali útočište aj občania prvej SR, preto R. Wallenberg má pamätník vďačnosti aj v Bratislave. R. Wallenberga zatkli v januári 1945 sovietske vojská a dodnes sa nevypátralo, čo sa s ním v Moskve stalo. Nadácia za informáciu vypísala odmenu 500 000 dolárov.

Prezident Ivan Gašparovič prijal ocenenie ako „veľkú poctu pre všetkých, ktorí v druhej svetovej vojne zachraňovali životy iných ľudí, prenasledovaných len za ich židovský pôvod“. Celkovo zo Slovenska zahynulo 105 000 Židov. Predstavitelia nadácie vyjadrili potešenie, že „nový Svätý Otec je nielen členom ich nadácie, ale aj pomáhal s jej zakladaním“. Na Slovensku je 548 ľudí ocenených štátom Izrael za záchranu Židov. V januári 2013 ocenili za záchranu tri manželské páry, predseda vlády R. Fico vtedy o. i. vyhlásil: „Štát, ktorý spolupracoval s hitlerovským Nemeckom, nemôže byť súčasťou mojich predstáv o humanizme. Je dnes úplne evidentné, že prezident Jozef Tiso vedel o všetkých veciach, úzko spolupracoval s nemeckým fašistickým systémom, preto tento spôsob riadenia štátu ja odmietam.“  
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.