Vznik Strany maďarskej komunity nie je náhodný


turul štvorecJesenná ofenzíva maďarských nacionalistov otvorila úderný front od Bruselu až po Ukrajinu

Ján ČERNÝ – Karikatúra: Peter GOSSÁNYI

Zaujímavé súvislosti v čase, priestore, ale aj v politike sprevádzajú navonok „iba“ premenovanie Strany maďarskej koalície fungujúcej v minulosti bez koaličných a akýchkoľvek iných partnerov na Stranu maďarskej komunity, ktorá chce byť platformou všetkých Maďarov na Slovensku. Tí aj zareagovali, a naozaj nie nenápadne. Lenže málokto si to všimol. Náhoda?

Na otvorenie niekoľkých politických frontov naraz spojili títo nacionalisti doteraz naozaj nevídaným spôsobom svoje sily a možnosti. Útok vedú s jasným cieľom – nastúpiť cestu návratu pred Benešove dekréty. Žiaľ, v slovenskom parlamente si nikto okrem Igora Matoviča nevšimol iniciatívu poslanca Arpáda Érseka – prekvapujúco z Bugárovho „spájajúceho“ MOSTA či HÍDU. Nikomu z ostatných 148 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky neprekážalo nič na tom, keď Érsek povedal, že „jeho predkovia boli protiprávne vysťahovaní“. Poslanci by mali vedieť, že tým priamo a verejne spochybnil Benešove dekréty, ako aj to, že Slovenská republika sa s týmto právnym aktom vyrovnala už v roku 2007. A to v uznesení, ktoré hovorí o „nespochybniteľnosti, nedotknuteľnosti a nemennosti Benešových dekrétov, ako aj majetkovo-právnych vzťahov, ktoré vznikli povojnovými rozhodnutiami orgánov Československej republiky a Slovenskej národnej rady“.

BERÉNYI PRITVRDIL

benešove dekrétyUž o deň neskôr po Érsekovom pokusnom balóniku, ku ktorému sa už viac nevyjadroval, vyhlásil priamo na Fiľakovskom sneme ešte „starej“ SMK jej predseda József Berényi, že „bolo by načase zrušiť v slovenských normách kolektívnu vinu“. Nie náhodou sa z pôdy toho istého snemu adresovala oficiálne až do Bruselu otázka okolností vzniku vyššie spomenutej deklarácie NR SR. Napokon, snem SMK už mal pripravené aj pohotové vyhlásenie pre médiá: „Upozorňovali sme na to, že Benešove dekréty, zakladajúce sa na kolektívnej vine, a k tomu vydaná deklarácia Národnej rady SR v roku 2007, sú nezlučiteľné s ľudskými a politickými právami a medzinárodnými deklaráciami, ktoré sa vzťahujú na práva slobôd. Preto sú úplne neprijateľné v druhej polovici 20. storočia a sú v protiklade s politickými a so spoločenskými požiadavkami 21. storočia,“ uvádza sa vo vyhlásení XII. snemu SMK. Mimochodom, politickí predstavitelia našich Maďarov si akosi zámerne nevšimli, že práve v tých istých dňoch vyhlásil súd v Siofóku rozsudok nad hanobiteľom pomníka Miklósa Horthyho v znení: „... jeho protest proti odhaleniu sochy má morálne pozitívny obsah, je spoločensky prospešným upriamením pozornosti“, a preto súd upustil od trestu.

ROZŠIROVANIE FRONTU

Za prekvapenie, určite však nie za náhodu, možno považovať zbratanie sa politických lídrov z navzájom sa nenávidiacich politických subjektov – Józsefa Berényiho z SMK a Bélu Bugára z MOSTU – HÍD. Prišlo v tom istom čase ako vznik Strany maďarskej komunity – zopakujme si – strany „všetkých Maďarov“. Oboch zrazu začal trápiť spoločný úbytok Maďarov, ku ktorému dospeli na základe výsledkov sčítania ľudu. Nevšimli si úbytok Slovákov, Rusínov, Nemcov. Ani príčiny úbytku, ktoré by našli v každej príručke ľudovej demografie. Maďarskí vodcovia sa následne akoby náhodou dohodli na akomsi súhrne opatrení, nimi nazývanom ako „súhrn existujúcich možností“. Tento súhrn predstavuje riadnu palebnú silu. Dá sa čítať na oficiálnej stránke SMK. Vyberáme teda z verejne dostupného zdroja...

ČO JE V HRE

Ústavná zásada rovnosti. Nijaký štátotvorný národ, ale občania. Maďari sa cítia ponížení, ak sú iba menšinou. Slováci nemajú byť štátotvorný národ. Jazyková rovnosť. Na zmiešaných územiach by mali súbežne fungovať ako rovnoprávne oba jazyky. Štátny i menšinový. To by znamenalo pre Slovákov z celého Slovenska, aby sa povinne učili po maďarsky, ak by sa v takto upravených podmienkach mali a mohli dohodnúť na juhu svojej vlasti. Je ťažké predstaviť si, že by maďarský trafikant nehovoril na Slovensku inak ako po maďarsky, ak by nemusel. SMK tiež žiada vytvorenie maďarských diecéz. Na Slovensku ešte žijú tí, ktorých povedzme na hodinách náboženskej výchovy učiteľ alebo kňaz mlátil, ak nehovorili po maďarsky. Školská a kultúrna samospráva. Táto požiadavka Fiľakovského snemu je prvým, ak nie už druhým krokom k autonómii. Hneď tretím je napríklad posilnenie právomocí miestnych samospráv. Pod dokument s takýmito požiadavkami sa spoločne podpísala Strana maďarskej komunity (SMK), Most – Híd a Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku. A nikto nič.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.